среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Н1: Да ли је Александар Вучић најавио одржавање референдума о КиМ?
Хроника

Н1: Да ли је Александар Вучић најавио одржавање референдума о КиМ?

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 13. мај 2018.

 Грађани ће имати прилику да се изјасне о решењу за Косово - да ли је председник Србије Александар Вучић изјавом најавио одржавање референдума о овом питању? Одговора, за сада нема, ни на питање када ће Вучић изаћи са предлогом решења.

"Грађани Србије ће имати своју прилику да се изразе о ономе што будемо мислили да јесте рационално и компромисно решење", рекао је председник Александар Вучић.

На који начин ће грађани моћи да се изјасне о решењу за Косово, Александар Вучић није прецизирао. Посланик СНС-а и председник скупштинског одбора за Косово, Милован Дрецун, каже да ће то зависити од тога шта подразумева предложено решење. 

"Ако би договор био решавање коначног статуса Космета компромисним решењем, онда би вероватно било неопходно изјашњавање грађана, јер ту би дошло до суштинске промене статуса Косова и Метохије, како је сада дефинисано у актуелном Уставу Републике Србије. Да ли референдум, да ли избори, уосталом то су начини изјашњавања грађана", рекао је Милован Дрецун

А како је најаву Вучића видела скупштинска опозиција?

"Постоји процедура ако хоће да се организује референдум у Србији и прва степеница је ова кућа, Скупштина и одлука о томе и шта је садржај обавезујућег правног споразума и о томе шта је референдумско питање и о томе шта бива после. Мислим да ништа од тога није тема председнику Србије, једино како да се формира сапоштење о томе шта је решење, а да ту не буде штете по владајућу странку и по њега лично", рекла је Гордана Чомић из Демократске странке.  

"То изјашњавање о коме говорите, милим да ће бити практично само пребацивање на грађане нечега што се мора урадити. То има и своје добре и лоше особине, али пре него што било шта даље кажем морамо чути само конкретно питање", каже Ненад Чанак, ЛСВ.

Гостујући у Новом дану, новинар "Недељника" Бранко Росић, рекао је да не искључује могућност да најављено изјашњавање грађана буде као у време Слободана Милошевића.

"Сећамо се референдума Милошевићевих, где нам је било објашњавано и сугерисано шта би ми требало заправо да заокружимо. Увек су они били онакви како је и сугерисано - резултати су били познати и пре него што су били одржани. Некако није било, да искористим његов слоган, није било неизвесности", сматра Росић.

У Уставу Србије предвиђено је да на захтев већине свих народних посланика или најмање 100 хиљада бирача, Скупштина расписује референдум о питању из своје надлежности.

"Предмет референдума не могу бити обавезе које произилазе из међународних уговора, закони који се односе на људска и мањинска права и слободе, порески и други финансијски закони, буџет и завршни рачун, увођење ванредног стања и амнестија, као ни питања која се тичу изборних надлежности Народне скупштине", наводи се у Уставу.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер