петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > МУП: У Србији нема кинеских полицајаца, заједничке патроле биле 2019. свега месец дана и нису имале овлашћења за хапшења
Хроника

МУП: У Србији нема кинеских полицајаца, заједничке патроле биле 2019. свега месец дана и нису имале овлашћења за хапшења

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 04. децембар 2022.

Министарство унутрашњих послова нема сазнања о наводним кинеским полицијским станицама у Србији о чијем наводном постојању, кажу, извештавају медији. Наглашавају да "у Србији нису присутни полицијски службеници Народне Републике Кине", али да их је било шесторо у 2019. години.

Си-Ен-Ен је писао да је Пекинг успоставио више од 100 такозваних прекоморских полицијских станица широм света, укључујући Хрватску, како би пратио, узнемиравао и у неким случајевима враћао кинеске држављане који живе у егзилу. У оквиру текста подсећа се на извештај агенције Ројтерс из 2019. у коме се каже да су се „кинески полицајци придружили српским полицајцима у патролирању у Београду како би помогли у решавању прилива кинеских туриста“. Један српски службеник рекао је да Кинези нису имали овлашћења за хапшења.

„Истичемо да је по основу Меморандума о разумевању између Министарства унутрашњих послова Србије и Министарства јавне безбедности Кине о спровођењу заједничких полицијских патрола, који је потписан 19. маја 2019. године, шест кинеских полицијских службеника било присутно у заједничким патролама српске и кинеске полиције свега месец дана, од 17. септембра до 16. октобра 2019. године. Напомињемо да по основу Меморандума, они ни тада нису имали право употребе средстава принуде“, кажу из МУП-а.

Из тог министарства поручују да неосноване тврдње наносе штету односима две земље, Србије и Кине, као и сарадњи која је, како кажу, увек била на високом нивоу.

Министарство прецизира да је по основу Меморандума о разумевању између Министарства унутрашњих послова Србије и Министарства јавне безбедности Кине о спровођењу заједничких полицијских патрола, шест кинеских полицијских службеника 2019. године било део заједничке патроле у Београду, Новом Саду и Смедереву.

„Сходно одредбама Меморандума, задатак полицијских службеника из Кине у заједничким патролама био је да помажу полицијским службеницима Србије у заштити јавног реда и безбедности и олакшају контакт својих сународника и организација са полицијом Републике Србије, као и са дипломатским и конзуларним органима своје земље“, наводи се у саопштењу.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер