четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мунира Субашић: Пресуда да је Холандија делимично одговорна за смрт Бошњака у Сребреници је срамна
Хроника

Мунира Субашић: Пресуда да је Холандија делимично одговорна за смрт Бошњака у Сребреници је срамна

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 27. јун 2017.

 Председница удружења “Мајке енклава Сребреница и Жепа” Мунира Субашић, која је присуствовала изрицању пресуде у Врховном суду у Хагу, где је потврђено да је Холандија делимично одговорна за смрт мушкараца и дечака у Сребреници, изјавила је да је реч о дискриминацији над жртвама које су муслимани.

Она је нагласила и да то показује лицемерје војника и државе која је одбила да заштити све које је могла, преноси Радио Слободна Европа.

Врховни суд у Хагу одбио је жалбу удружења „Мајке енклаве Сребреница и Жепа“ на првостепену пресуду и потврдило да је држава Холандија одговорна за смрт 300 мушкараца и дечака које су снаге Војске Републике Српске депортовале из базе холандског контингента УН у Поточарима 13. јула 1995. године.

Адвокат жртава Семир Гузин за Радио Слободна Европа каже да је пресуда катастофална.

"Уважена је жалба Холандије и првостепена пресуда преиначена на начин да јесте утврђена одговорност за око 300 мушкараца који су били унутар базе у Поточарима, али висина штете је одређена у проценту од 30 посто. Врховни суд сматра да су ти мушкарци имали шансу од 30 посто да преживе и да су их холандски војници задржали у бази", рекао је Гузин.

"Нису дали да људи уђу и нек дођу експерти из целог света па нека виде да је у базу могло стати и 50.000 људи, али они то нису дозволили", рекла је Мунира Субашић.

"Учествовали су у силовањима, скривању хране. Међутим, уз све то нека остане забележено да су их мајке тужиле и да су на крају макар неку одговорност утврдили“, додала је она.

Као и у првостепеној пресуди, Сребреничани који су се, у време када су снаге Војске Републике Српске ушле у град затекли око базе или у околним шумама покушавајући да побегну према Тузли, према пресуди, не спадају под одговорност холандског батаљона УН.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер