четвртак, 25. април 2024.

&

Почетна страна > Хроника > Мундијал у Катару: Уругвајци у сузама завршили учешће на Светском првенству - упркос победи над Ганом, пошто је Јужна Кореја победила Португалију са 2:1

петак, 02. децембар 2022.

Репрезентација Јужне Кореје савладала је екипу Португалије 2:1 у оквиру трећег кола групне фазе Мундијала и изборила пласман у осмину финала.

Селекција Јужне Кореје победила је екипу Португалије у трећем колу Групе Х и овом победом се пласирала у осмину финала Мундијала у Катару.

У другом мечу из исте групе Уругвај је савладао Гану, али то није било довољно за пласман у наредну рунду такмичења, јер је гол разлика била на страни Јужне Кореје која на крају групне фазе има исти број бодова као и Уругвај, по четири.

Португал ће за противника у осмини финала Мундијала имати другопласирану селекцију из Групе Г, док ће Јужна Кореја готово извесно играти против Бразила.

Утакмица између Јужне Кореје и Португалије била је уједначена у већем делу меча, што резултатски што статистички.

Португалија је отворила меч брзим голом у 5. минуту игре. Стрелац је био Орта. Пепе је послао дугачку лопту из задње линије, а на десној страни је мајсторски примио Дало и пеоследио на петерац Орти који је  лопту смирено спровео у мрежу противника.

Јужна Кореја је стабилизовала игру након примљеног гола, направили су високи пресинг на задњу линију Португалије, премда је тим Фернанда Сантоса играо офанзивни фудбал.

Ким Јонг Квон је постигао изједначујући погодак у 27. минуту игре. Након центаршута из корнера екипа Португалије је лоше одреаговала, односно није била добро постављена, лопта је ударила Роналда у леђа, а затим је пала близу прве стативе и Јонг Квон је био најбржи играч који је стигао до лопте након чега је савладао противничког голмана.

До краја првог полувремена резултат меча је био непромењен.

Фудбалери Јужне Кореје су у наставку меча заиграли боље. Португалија се примирила и деловало је као да је чекала крај меча, будући да је коло пре краја обезбедила пласман у наредну фазу турнира.

Стрпљиво су градили игру играчи селектора Косте и дошли до вођства у првом минуту надокнаде. Гол је постигао играч који је ушао у игру у другом полувремену - Хван Хичан.

Сон је након лошег корнера Португалије преузео иницијативу свог тима и покренуо контра-напад који је крунисан голом.

Захваљујући резултату меча Гана-Уругвај, али понајвише тријумфу над Португалијом, Јужна Кореја је поновила резултат са Мундијала У Јужноаричкој Републици.

Крај утакмице, Јужна Кореја-Португалија 2:1

Тренутно стање одговара Јужној Кореји

Тренутна ситуација на утакмици Гана-Уругвај одговара Јужној Кореји за пласман у нокаут фазу.

90+1' ГОЛ! Јужна Кореја стиже до вођства

Јужна Кореја води голом Хванг Хичана. Сон је преузео иницијативу и покренуо контра-напад који је крунисан голом. Стрпљиво су играли играчи Јужне Кореје и стигли до вођства на мечу.

90' Кореји измиче време

Kореји цури време. Остало им је још судијске надокнаде за евентуални пласман у осмину финала.

85' Јужна Кореја офанзивнија у завршници

Фудбалери Јужне Кореје играју боље када је реч о офанзиви. Португалија се примирила и чини се да жељно чека крај меча, а самим тим и меч осмине финала.

65' Промена и у редовима Јужне Кореје

Џаесунг је изашао, а ушао је Хичан.

65' Тросрука измена у редовима Португалије

Терен су напустили Нуњес, Роналдо и Невес, а у игру су ушли Леао, Силва и Палиња.

Почело је друго полувреме на Образовном стадиону

Почетни ударац за других 45 минута извели су Португалци који су одмах кренули офанзивно.

Крај првог полувремена, Јужна Кореја - Португалија 1:1

Завршено је прво полувреме, на основу игре делује да је најреалнији резултат на полувремену - реми.

Још два минута игре у првом полувремену

42' Завршница првог полувремена

Обе екипе играју стабилно, резулатски и статистички игра је уједначена. Четири шута је Португалија имала у оквир противничког гола, док је Јужна Кореја имала један ударац мање.

Посед лопте је 50% према 40% у корист Португалије.

27' ГОЛ! Јужна Кореја долази до изједначења

Ким Јонг Квон је стрелац изједначујућег гола на мечу. Након центаршута из корнера екипа Португалије је лоше одреаговала, односно лоше је била постављена, лопта је ударила Роналда у леђа, а затим је пала близу прве стативе и Јонг Квон је био најбржи играч који је стигао до лопте након чега је савладао противничког голмана.

24' Португалија игра боље

Нападају играчи Португалије углавном преко крилних фудбалера покушавајући да асистирају Роналду. Одбрана Јужне Кореје изузетно дисциплонована након примљеног гола.

14' Уједначена игра након гола

Јужна Кореја је стабилизовала игру након примљеног гола, праве високи пресинг на задњу линију Португалије, премда европска селекција игра осетно офанзивнији фудбал.

5' ГОЛ! Португалија води

Стрелац је Орта. Пепе је послао лопту из задње линије, а на десној страни је мајсторски примио Дало и пеоследио на петерац Орти који је смирено спровео у мрежу противника.

Почео је меч...

Играчи Јужне Кореје су извели почетни ударац са центра.

Познати су састави тимова

Јужна Кореја: Kим Сонг Гју, Kим Мун Хван, Kвон Kјунг Вон, Kим Јанг Гвон, Kим Јин Су, Хванг Ин Бем, Јунг Ву Јонг, Kанг Ин Ли, Џе Сунг Ли, Хеунг Мин Сон, Чо Гуе Сунг;

Португалија: Kоста, Далот, Антонио Силва, Пепе, Kансело, Невес, Нунес, Витиња, Марио, Роналдо, Орта.

Главни судија утакмице

Факундо Тељо ће делити правду на овом мечу. Аргентинац је међународни судија постао 2019. године.

Калкулације пре меча

Португалија се налази на првом месту Групе Х са максималних шес бодова, док је Јужна Кореја на трећем месту са једним бодом.

Португалија је већ обезбедила пласман у осмину финала, док је Јужној Кореји потребна победа, а да уз то Гана буде поражена од Уругваја.

Утакмица на Образовном стадиону

"Education city stadium" илити Образовни градски стадион налази се у Ал Рајану и садржи 45.350 седећих места. На овом стадиону биће одиграно шест утакмица групне фазе, једна у осминифинала и последња у четвртфиналну.

Међусобни сусрети

Јужна Кореја и Португалија су одиграли само један званичан меч у коме је азијска селекција тријумфовала 2002. године на Мундијалу - 1:0.

Уругвајци у сузама завршили учешће на Мундијалу упркос победи над Ганом

Фудбалери Уругваја победили су Гану 2:0 у утакмици последњег кола Групе Х Светског првенства у Катару, али нису се пласирали у осмину финала Мундијала пошто је Јужна Кореја победила Португалију.

Репрезентација Уругваја победила је Гану 2:0 у утакмици последњег кола Групе Х Мундијала у Катару, што није било довољно за пласман у осмину финала, пошто је Јужна Кореја савладала Португалију, па ће Корејци, уз Португалце, у нокаут фазу такмичења због већег броја постигнутих голова.

Уругвајци су били нешто опаснији на самом почетку меча, фудбалери Гане су се организовано бранили, али су први могли до вођства.

У 18. минуту погледао је немачки судија Зиберт снимак и показао на белу тачку - Џордан Ају је добро шутирао, Рочет је одбранио, али је Кудус први покупио одбитак, а голман Уругваја га је срушио у казненом простору.

Андре Ају је извео казнени ударац, шутирао је по земљи, али је прочитао Рочет у коју страну треба да се баци.

Осоколио је Рочет одбраном своје саиграче, па је само два минута касније Нуњез био у прилици да промени резултат. Пребацио је голмана Гане, савладан је већ био, али је Салису у последњи час склонио лопту која је ишла ка празној мрежи.

Ипак, спаса није било у 26. минуту - Суарез је шутирао након центаршута са десне стране и лоше реакције двојице дефанзиваца Гане, одбранио је Зиги, али је Де Араскаета одбијену лопту главом сместио у мрежу за 1:0.

Само шест минута касније Де Араскаета је постигао свој други гол на мечу након прелепе акције Уругвајаца. Суарез је лепо пребацио лопту на леви бок, а фудбалер Фламенга ухватио сјајан волеј.

Гана је заиграла офанзивније у другом полувремену, нису афрички фудбалери имали више шта да изгубе, створили су неколико изгледних прилика, али нису успели да постигну гол.

Испоставило се да и Уругвајци, упркос вођству, морају свим снагама да крену ка голу противника, пошто је Јужна Кореја направила преокрет против Португалије.

Појурили су шокирани Уругвајци у напад, имали неколико добрих шанси, а најбољу је пропустио Кавани пред сам крај меча, када му је голман Зиги одбранио зицер.

КРАЈ - Гана - Уругвај 0:2

90' Јужна Кореја победила, Уругвај у проблему

Јужна Кореја је победила Португалију 2:1 у другом мечу у Групи Х. Ако не постигну бар још један погодак, Уругвајци завршавају такмичење на Мундијалу упркос победи. У сузама су фудбалери Уругваја на клупи...

80' Гана опасна, Рочет добар

Имала је Гана две велике шансе да "закува" завршницу меча, али голман Рочет чува предност Уругвајаца... Прво је, после акције Сулемане, лопта дошла до Семења, који је био сам на 10 метара, али је промашио. Убрзо је Кудус одлично шутирао, али је још боље реаговао голман Уругваја.

59' Ништа од пенала за Уругвај

Поново је ишао судија Зиберт пред ВАР екран, али није досудио пенал за Уругвај. После доброг контранапада, пред голом је био Дарив Нуњез, Амарти је био неопрезан, али прелако је пао Уругвајац.

47' Букари прети

Фудбалер Црвене звезде Осман Букари је ушао у игру и одмах запретио Уругвајцима - шутирао је добро, али је лопта прошла мало поред стативе.

Почело је друго полувреме...

Крај првог полувремена, Гана - Уругвај 0:2

32' ГООЛ - 2:0 за Уругвај

Де Араскаета је постигао свој други гол на мечу након прелепе акције Уругвајаца.  Суарез је лепо пребацио лопту на леви бок, а фудбалер Фламенга ухватио сјајан волеј.

26' ГООЛ - води Уругвај 1:0

Суарез је шутирао након центаршута са десне стране и лоше реакције двојице дефанзиваца Гане, одбранио је Зиги, али је Де Араскаета одбијену лопту главом сместио у мрежу.

23' Салису склања лопту са гол линије

Нуњез је пребацио голмана Гане, савладан је већ био, али је Салису у последњи час склонио лопту која је ишла ка празној мрежи.

21' Брани Рочет пенал

Андре Ају је извео казнени ударац, шутирао је по земљи, али је прочитао голман Рочет у коју страну треба да се баци.

18' Пенал за Гану

Погледао је судија Зиберт снимак и показао на белу тачку - Џордан Ају је добро шутирао, али је Рочет одбранио. Кудус је први покупио одбитак, а голман Уругваја га је срушио у казненом простору. Првобитно је досуђено да је Кудус био у офсајду, али се испоставило да није.

Почела је утакмица...

Састави тимова:

Гана: Зиги, Сиеду, Амарти, Салису, Баба, Парти, Абдул Самед, Кудус, А. Ају, Џ. Ају, Вилијамс

Уругвај: Рочет, Варела, Хименез, Коатес, Оливера, Валверде, Бентанкур, Де Араскаета, Пељистри, Суарез, Нуњез

Судија: Данијел Зиберт (Немачка)

Утакмица на стадиону "Ел Џануб"

Стадион Ел Џануб налази се на 23 километра од центра Дохе. Ово је први стадион наменски изграђен за Светско првенство 2022. Стадион има капацитет 40.000 седећих места.

Због форме и дизајна, таблоидни медији широм света прозвали су Ел Џануб феминистичким стадионом, због изгледа са висине, али званична интерпретација изгледа је у вези са поморством у Катару.

Инспирисан је традицоналним катарским рибарским бродом - Дауом (Dhow). Бели спољашњи облик подсећа на једра која покреће ветар, а унутрашња страна крова са снажном употребом конструисаног дрвета подсећа на труп брода.

Целокупна форма стадиона је нешто по чему је архитекта Заха Хадид позната широм света.

Гана има три, Уругвај један бод

Пред утакмице последњег кола у Групи Х Португалија је прва на табели са шест освојених бодова у победама над Ганом (3:2) и Уругвајем (2:0). Гана је у претходном колу савладала Јужну Кореју 3:2 и има три бода, док Корејци и Уругвајци имају по бод, освојен у међусобном дуелу који је завршен без голова (0:0).

Португалци су већ обезбедили пласман у нокаут фазу такмичења, а остале репрезентације бориће се за још једно преостало место које води у осмину финала Мундијала.

Дан одлуке у групама Г и Х

Дванаестог дана Мундијала у Катару на програму су утакмице последњег кола у групама Г и Х, па ће вечерас бити позната и последња четири учесника осмине финала Светског првенства: