Početna strana > Hronika > Mundijal u Kataru: Senegal sa 2:1 pobedio Ekvador i izborio plasman u osminu finala. Holandija sa pola snage nadigrala Katar 2:0 i sa prve pozicije ide u nastavak takmičenja. SAD bolje od Irana 1:0, Amerikanci u osmini finala
Hronika

PDF Štampa El. pošta
utorak, 29. novembar 2022.

SAD bolje od Irana, Amerikanci u osmini finala Mundijala

Fudbaleri SAD savladali su Iran 1:0 u meču trećeg kola u Grupi B na Svetskom prvenstvu u Kataru i u osminu finala idu sa drugog mesta u Grupi B. Amerikanci će se za četvrtfinale boriti protiv selekcije Holandije.

Iranci propustili priliku, SAD zasluženo u osmini finala

Fudbaleri SAD drugi put u istoriji igraće osminu finala Svetskog prvenstva, prvi put posle 1994, pošto su u trećem kolu Grupe B savladali Iran 1:0.

Izabranici Grega Belhaltera odigrali su taman koliko je bilo potrebno da se savlada nezgodna, ali na ovom meču nedovoljno angažovana ekipa Irana i to golom Kristijana Pulišića u 38. minutu.

Amerikanci su od prvog minuta krenuli agresivno, napadali tokom čitavog prvog poluvremena, što im se isplatilo u akciji Mekenija i Desta, a fudbaleru Čelsija nije bilo teško da zatrese mrežu golmana Bejranvanda.

Englezi su u drugom meču grupe ubedljivo savladali Vels, što je značilo da je Irancima jedan bod bio dovoljan da dođu do drugog mesta, ali ekipa Karlosa Kejroša nije pokazala ništa što bi nagovestilo da zaslužuje osminu finala.

Jeste Iran napadao u drugih 45 minuta, ali nekako stihijski, bez konkretne akcije i udarca ka golu Meta Tarnera, kao da se ne radi o meču koji je najavljivan kao više od igre.

Kao da su Iranci više želeli da im sudija dodeli penal ili slobodan udarac, nego što su se trudili da nadmudre američku odbranu, koja je sasvim solidno završavala svoje zadatke.

Na kraju, Amerikanci su došli do pobede, osvojili drugo mesto u Grupi B i u osmini finala igraće protiv Holandije, koja je trijumfom nad Katarom potvrdila prvo mesto u Grupi A.

Englezi ubedljivi u komšijskom derbiju, Velšani idu kući

Fudbaleri Engleske pobedili su Vels 3:0 u utakmici poslednjeg kola Grupe B Svetskog prvenstva u Kataru. Englezi će sa prvog mesta u osminu finala, a za Velšane je takmičenje završeno.

Englezi sa prvog mesta idu u osminu finala

Reprezentacija Engleske pobedila je u komšijskom derbiju Vels 3:0, pa će Englezi sa prvog mesta u Grupi B u osminu finala Svetskog prvenstva, gde će igrati protiv Senegala, dok je za Velšane takmičenje završeno.

Rutinski su Englezi završili posao, od početka su bili mnogo dominantniji i bolji od protivnika, ali nisu stvorili mnogo pravih šansi u prvom poluvremenu.

Najopasnije je bilo po gol Velsa u 10. minutu - Markus Rašford je izašao sam pred golmana posle odličnog dodavanja Kejna, ali nije mu Vord dopustio da ga savlada veoma naivnim pokušajem.

Devet šuteva uputili su Sautgejtovi izabranici u prvih 45 minuta igre, ali samo dva u okvir gola, dok Vels nije uputio nijedan u okvir gola Pikforda.

Garet Bejl je na poluvremenu ostao na klupi, a Englezi su poveli u 50. minutu - Markus Rašford je pogodio golmanov ugao iz slobodnog udarca.

Samo dva minuta kasnije bilo je već 2:0 - Rašford je na desnoj strani terena oduzeo loptu neopreznim Velšanima, Kejn je centrirao po zemlji, a Fil Foden bez problema pogodio mrežu.

U 68. minutu Rašford je postigao svoj drugi gol na meču - odlično je prošao po desnoj strani i kroz noge proturio loptu golmanu Vordu, za velikih 3:0.

Mogao je napadač Junajteda i do het-trika, ali ga je sprečio Vord. Nije imao drugu šansu pošto ga je ubrzo zamenio Griliš.

Imali su Englezi još nekoliko izglednih prilika da postignu još koji gol, nisu ih iskoristili, ali su mirno priveli utakmicu kraju.

U drugom meču poslednjeg kola Grupe B Sjedinjene Američke Države su pobedile Iran 1:0, pa će u narednu fazu takmičenja Engleska i SAD.

Reprezentacija Senegala izborila je plasman u osminu finala Svetskog prvenstva nakon pobede nad Ekvadorom - 2:1. Pobednički gol postigao je kapiten Senegala Kalidu Kulibali.

Senegal izborio plasman u osminu finala

Reprezentacija Senegala savladala je selekciju Ekvadora 2:1 u trećem kolu grupne faze Svetskog prvenstva.

Ovom pobedom aktuelni šampioni Afrike se plasiralo u osminu finala Mundijala u Kataru, kao drugoplasirana ekipa u Grupi A, protivnik u prvoj rundi nokaut takmičenja biće im prvoplasirana ekipa iz Grupe B.

Holandija je bila bolja od domaćina Svetskog prvenstva 2:0 i kao prvoplasirani tim čeka drugoplasiranu reprezentaciju iz Grupe B.

Utakmica je bila otvorena od starta, Senegal je igrao smirenije i bio je ofanzivniji u odnosu na Ekvador.

Veliki broj tačnih dodavanja, lepi potezi i lepršava igra primetna je bila na početku utakmice između Ekvadora i Senegala.

Prvi gol je viđen u 43. minutu igre iz penala. Idrisa Gej je bio strelac za prvo vođstvo Senegala na utakmici.

Drugo poluvreme Ekvador je počeo ofanzivnije što se isplatio u 68. minutu, preciznim centaršutom iz kornera Ekvador je preko Kaiseda došao do izjednačenja.

Radost je trajala svega dva minuta.

U 70. kapiten Senegala Kulibali je doveo svoj tim do novog vođstva i time postavio konačan rezultat meča.

Na kraju utakmice može se kontatovati da je meč bio ujednačen, ali da su Senegalci imali konkretnije šanse što su i iskoristili.

Fudbaleri Ekvadora su pokušavali u finišu meča da dođu do izjednačenja koje bi im odgovaralo za nastavak takmičenja, međutim duboke pasove upućene ka Valensiji i Kaisedu defanzivni igrači Senegala su sekli prilikom prijema.

Napadač Fenerbahčea Ener Valensija do ove utakmice bio je jedini strelac za nacionalni tim Ekvadora na Mundijalima od 2014. godine.

Njegovu seriju prekinuo je Kaisedo.

Holandija nadigrala Katar i overila prvu poziciju u grupi

Reprezentacija Holandije savladala Katar sa 2:0 u meču trećeg kola Grupe A i obezbedila prvo mesto u grupi.

Holandija sa pola snage nadigrala Katar

Holanđani su igrali sa pola snage. Sve je delovalo kao lakši trening, a samo malo pojačavanja tempa bilo je dovoljno da stignu do golova. Svesni razlike u kvalitetu nisu se mnogo truduli u meču protiv domaćina, kome je ovo bio poslednji duel na Svetskom prvenstvu.

Holandija je preuzela inicijativu od samog starta. Katar je pokušavao da zapreti, ali nije uspeo da stigne do ozbiljnije prilike. Nije se ni Holandija preterano trudila ipak stigla je do gola.

Holanđani su do prednosti stigli u 27. minutu. Napad je išao po levoj strani lopta je stigla do Gakpa koji se oslobodio čuvara, ušao u kazneni prostor i preciznim udarcem sa oko 15 metra pogodio mrežu. Golman Katara je bio nemoćan.

Domaćin je u nastavku zaigrao nešto ozbiljnije, ali svi prilazi golu su bili zatvoreni. S druge stane Holanđani kao da su bili zadovoljni učinjenim i mirno su priveli prvi deo igre kraju.

Na startu drugog poluvremena Katar je bio nešto agresivniji, stvorio je nekoliko poluprilika, ali nije uspeo da ugrozi gol gostiju.

Holandija je do drugog gola došla u 49. minutu. Napad je tekao po desnoj strani, lopta je došla do Klasena koji je ubacio loptu u kazneni prostor. Usledila je lopša reakcija odbrane Katara, za loptu se izborio Frenki de Jong i ubacio je u mrežu.

Kao i posle prvog gola, Katar je ponovo napao nešto agresivnije, ipak odbrana Holandije je bila na visini zadatka i odbila sve pokušaje domaćina.

Potom su Holanđani umirili tempo igre i mirno priveli meč kraju.

Holandija sa prve pozicije ide u nastavak takmičenja, a iz Grupe A u osminu finala ide i Senegal koji je u drugom meču grupe savladao Ekvador sa 2:1.