Početna strana > Hronika > Mundijal u Kataru: Portugalija do vrha napunila mrežu Švajcarske (6:1) za plasman u četvrtfinale
Hronika

PDF Štampa El. pošta
sreda, 07. decembar 2022.

Reprezentacija Portugalije savladala je Švajcarsku sa 6:1 (2:0) i plasirala se u četvrtfinale Svetskog prvenstva. Naredni rival biće im Maroko koji je izbacio Španiju nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca.

Reprezentacija Portugalije savladala je Švajcarsku sa 6:1 (2:0) i plasirala se u četvrtfinale Svetskog prvenstva.

Naredni rival biće im Maroko koji je izbacio Španiju nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca.

Portugalija je stigla do ubedljive pobede protiv Švajcarske. Čini se da je Ronaldo na klupi najviše pojačao Portugalce, ipak odigrao je poslednjih 20 minuta.

Bez njega ekipa je delovala kompaktnije i uspela je da do vrha napuni mrežu rivala. Švajcarska nije uspela da nađe dobitnu formulu da se suprotstavi protivniku, jedino što je uspela je da postigne počasni pogodak.

Obe selekcije su ušle u meč izuzetno oprezno. Igralo se uglavnom između dva šesnaesterca. Čekala se greška rivala, ali nije bilo izglednijih prilika.

U ovakvoj igri bolje se snašla Portugalija i povela je u 17. minutu. Lopta je u kaznenom prostoru sa leve strane došla do Ramosa koji je pravim projektilom sa oko šest metara zabio loptu pod prečku gola Zomera.

Švajcarci nisu uspeli da se oporave posle primljenog gola, nedugo potom, jedino su zapretili preko Šaćirija iz slobodnog udarca.

Portugalci su nastavili sa svojom igrom, pretili su iz kontri i polukontri. U 33. minutu udvostručili su prednost. Posle kornera, Pepe je odlično skočio između dva odbrambena igrača i glavom pogodio mrežu Zomera.

Do odlaska na odmor bilo je još nekoliko prilika na obe strane, ali rezultat je ostao nepromenjen.

U 52. minutu Gonzalo Ramos se ponovo upisao u strelce. Veći deo posla odradio je Dalo, koji je sjajno uposlio Ramosa na ivici peterca, a ovaj je preciznim udarcem poslao loptu u mrežu.

Nakon dva gola Gonzalo Ramos je zabeležio i asistenciju u 56. minutu. Dodao je Gereiri koji sjajnim udarcem matirao Zomera.

Švajcarci su uspeli da postignu gol dva minuta kasnije. Posle kornera lopta se odbila do Akadžija koji je prosledio u mrežu.

Svaku nadu rivala Portugalci su ugasili u 67. minutu. Svoj treći gol na meču postigao je Gonzalo Ramos. Feliks ga je odlično uposlio u kaznenom prostoru a ovome nije bilo teško da ponovo smesti loptu u mrežu.

Od 73. minuta i Ronaldo je bio na terenu, uspeo je i da postigne gol, ali je poništen zbog ofsajda.

Tačku na ovaj duel stavio Rafael Leao u drugoj minutu nadoknade kada je sjajnim lob udarcem poslao loptu u gol - 6:1.

Portugalija će u četvrtfinalu igrati protiv Maroka. Duel je na progamu 10. decembra.

Šaćiri: "Šta bi trebalo da radim, da plačem?”

Po završetku meča, niko u taboru "sajdžija" nije bio preterano raspoložen za priču, a snage da prokomentariše meč smogao je Đerdan Šaćiri.

"Vrlo smo razočarani. U ime našeg tima, izvinjavam se svim navijačima što nismo bili u stanju da prikažemo svoju uobičajenu igru. Imamo velike planove. Ipak, ovo je fudbal, ali povremeno se pokaže i gde su granice. To je bio slučaj danas. Izgubili smo meč u prvom poluvremenu, sve je posle bilo jurenje rezultata. Morate da pohvalite Portugalce za golove, ali rezultat je definitivno bio previsok", smatra Šaćiri.

"Šta bi trebalo da radim, da plačem?”, rekao je švajcarski reprezentativac.

Kraj meča, Portugalija - Švajcarska 6:1

90+2` Leao za 6:1

Rafael Leao sjajnim lob udarcem sa oko 14-15 metara stavla tačku na ovaj meč.

73` Ronaldo ipak na terenu

Ronaldo je na terenu umesto Feliksa.

67` GOOOL! Het-trik Gonzala Ramosa - 5:1

Feliks je odlično uposlio Ramosa iza leđa odbrane, a ovaj je bio sam ispred golmana Zomera i nije mu bilo teško da ga savlada.

58` Švajcarci smanjuju na 4:1

Nakon kornera sa leve strane lopta se odbila do Akandžija na desnoj stativi koji je šalje u mrežu.

56` Gereiro za 4:0

Gozalo Ramos je odlično uposlio Gereira koji je u situaciji jedan na jedan sa golmanom Zomerom izašao kao pobednik.

51` GOOOL! Gonzalo Ramos za 3:0

Delo je odlično uposlio Gonzala Ramosa na ivici peterca koji preciznim udarcem šalje loptu u gol.

46' Nastavljen je meč

Poluvreme, Portugalija - Švajcarska 2:0

43` Sjajna prilika za Portugaliju

Brza kontra Portugalaca, lopta stiže do Ramosa, koji je uleteo u kazneni prostor i šutirao. Ovog puta Zomer izlazi kao pobednik i vrhovima prstiju uspeva da pošalje loptu u korner.

38` Velika šansa za Švajcarce

Loptu je u kaznenom prostoru nakon centaršuta golman Kosta samo podigao u vis, odlično je skočio Flojler, šutirao, ali je i taj pokušaj golman Portugalije uspeo da odbrani.

33` GOOOL! Pepe za 2:0

Korner sa desne strane izveo je Fernandez, u kaznenom prostoru odlično je skočio Pepe i glavom poslao loptu u mrežu.

Pepe je sa 39 godina drugi najstariji strelac u istoriji Svetskih prvenstava.

30` Pokušaj Šaćirija

Sjajan udarac Šaćirija iz slobodnog udarca sa oko 25 metara. Golman Kosta je odlično intervenisao i odbio loptu u korner.

22` Šansa za Portugaliju

Otavio je primio povratnu loptu na ivici šesnaesterca. Usledio je šut, ali je Zomer uspeo da zaustavi njegov pokušaj.

17` GOOOL! Portugalija vodi protiv Švajcarske

Gonzalo Ramos je primio loptu iskosa sa leve strane u kaznenom prostoru. Opalcio je sa oko šest metra i zabio loptu pod samu prečku golmana Zomera.

15` Čeka se greška rivala

Obe ekipe previše rezervisano ušle u duel. Čeka se greška protivnika kako bi se stvorila šansa da se ugrozi gol.

Za sada obe odbrane maksimalno skoncentrisane.

Počeo je meč ...

Pravdu deli Meksikanac

Glavni sudija meča je Meksikanac Sesar Arturo Ramos.

Ronaldo na klupi

Taktička zamisao trenera Santosa (ili ...) bila je da Ronaldo meč počne na klupi. Kapitensku traku preuzeo je Pepe.

Sastavi timova:

Portugalija: Kosta, Dias, Dalo, Pepe, Karvaljo, Gereiro, Bernardo Silva, Fernandez, Otavio, Žoao Feliks, Ramos

Švajcarska: Zomer, Fernandez, Akandži, Šer, Rodrigez, Sou, DŽaka, Frojler, Šaćiri, Vargas, Embolo

Meč se igra na stadionu Lusail

Stadion Lusail nosi ime po istoimenom gradu i ima najveći kapacitet od svih fudbalskih arena na Svetskom prvenstvu u Kataru, prima 80.000 posetilaca. Na Lusailu biće odigrano ukupno 10 utakmica, uključujući završnicu turnira.

Švajcarci kao drugi u grupi G do osmine finala

Švajcarska je kao druga iz Grupe G. Švajcarci su savladali Kamerun minimalnim rezultatom u prvom kolu grupne faze, a u drugom bili su poraženi od Brazila, takođe minimalnim rezultatom i u poslednjem kolu savladali su Srbiju 3:2.

Portugalija kao prva u Grupi H u osmini finala

Portugalija je plasman u nokaut rundu ostvarila kao prvoplasirani tim Grupe H. Osvojili su šest bodova u tri utakmice, savladali su Ganu 3:2, zatim Urugvaj 2:0 i u poslednjem kolu bili su poraženi od Južne Koreje 2:1.