Početna strana > Hronika > Mundijal u Kataru: Kiša golova u prvoj utakmici Grupe B drugog dana prvenstva, fudbaleri Engleske pobedili su Iran 6:2. Holandija u finišu savladala Senegal sa 2:0

ponedeljak, 21. novembar 2022.

Selekcija Holandije savladala je Senegal 2:0, u derbi meču prvog kola Grupe A na Svetskom prvenstvu u Kataru. "Lale" do tri boda došle u finišu meča, golovima Kodija Gakpa i Davija Klasena.

Senegalu nedostajao Mane, strpljiva Holandija u finišu stigla do pobede

Senegal i Holandija opravdali su ulogu favorita u Grupi A Mundijala u Kataru, a "lale" su u finišu meča došle do pobede, na iskustvo - 2:0.

Šampion Afrike bio je u najmanju ruku ravnopravan rival sa jednim od favorita iz senke, a u igri "lavova Terange" očigledno je bilo odsustvo Sadija Manea, najboljeg afričkog fudbalera.

U periodima igre gde je Senegal bio bolji protivnik na stadionu "Al Tumama" u Dohi, videlo se da nedostaje završnica izabranicima selektora Alijua Sisea.

Holandija je bila strpljiva, pokušavala da nametne svoj ritam igre, ali su odličan posao u u veznom redu Senegala odlično obavili Idrisa Gej i Šeik Kujate.

Najbolju priliku u prvom delu propustio je Frenki de Jong, koji je previše komplikovao u izuzetno izglednoj situaciji.

Senegal je bio bolji rival u drugom poluvremenu, makar su Afrikanci imali više udaraca ka golu protivnika, na kojem se istakao Andris Nopert, čuvar mreže Herenvena.

I kada se očekivao poslednji sudijski zvižduk brazilskog sudije Sampaja, Holandija je došla do pogotka.

De Jong je centrirao sa leve strane, a Kodi Gakpo, talentovani napadač PSV-a, bio brži i bolji u skoku od golmana Mendija i glavom sproveo loptu u nebranjenu mrežu.

Potpuno je taj pogodak presekao igru Senegala, a "lale" u finišu meča dolaze i do drugog pogotka - posle udarca Memfisa i odbrane Mendija, Klasen ubacuje loptu u mrežu.

Holandija je pobedom počela učešće na Mundijalu u Kataru i opravdala ulogu favorita u Grupi A, dok će Senegal svoju priliku za prolaz u osminu finala tražiti protiv Ekvadora i prežaljenog domaćina Katara.

U prvoj utakmici prvog kola Grupe A, Ekvador je na otvaranju Mundijala savladao Katar sa 2:0.

Kraj meča, pobeda Holandije 2:0

90+8' GOL! Klasen u poslednjim trenucima meča postavlja konačan rezultat - 2:0

Uspeva Holandija da u poslednjim trenucima meča overi trijumf protiv Senegala - Davi Klasen trese mrežu šampionlja Afrike.

90' Igraće se još osam minuta nadoknade

Osam minuta je brazilski sudija nadoknadio drugo poluvreme, prilika za Senegal da proba da stigne do izjednačenja.

84' GOL! Kodi Gakpo donosi prednost Holandiji!

"Lale" stižu do prednosti u finišu meča - centaršut De Jonga u pogodak pretvara Kodi Gakpo!

62' Ista meta, isto odstojanje - 0:0

I dalje nema golova, iako meč nije nezanimljiv. Možda će izmene doneti promenu rezultata - Depaj ulazi u igru umesto Jansena, na drugoj strani Jakobs menja povređenog Dijaloa.

46' Nastavljen je meč

Poluvreme, Senegal - Holandija 0:0

Dinamičan meč na "Al Tumami", ali nema golova posle prvih 45 minuta.

32' I dalje bez golova u Dohi

Nije se mnogo toga promenilo u poslednjih 15 minuta - i dalje dve ekipe napadaju naizmenično, najbolju priliku na meču propustio je Frenki de Jong.

15' Nema golova na "Al Tumami"

Zanimljivih i izjednačenih 15 minuta u duelu Senegala i Holandije. Prete obe ekipe, ali bez ozbiljnijih šansi ispred dva golmana.

1' Počeo je meč

Sa centra su krenuli fudbaleri Holandije.

Intonirane su himne, očekujemo početak meča

Intonirane su himne Senegala i Holandije, uskoro će početi meč na "Al Tumama" stadionu.

Senegal bez najboljeg, Holandija u punom sastavu

Selektor Senegala Aliju Sise samo nekoliko dana pred početak Mundijala ostao je bez najboljeg igrača selekcije, ali i Afrike - Sadija Manea.

Holandija je u Katar stigla u najjačem sastavu, a iskusni Luj van Gal predvodi ekipu za koju mnogi očekuju da može do samog kraja.

Vilton Sampajo na centru

Glavni sudija meča na "Al Tumama" stadionu je Brazilac Vilton Sampajo.

Senegal - Holandija, sastavi timova

Poznati su sastavi timova dve reprezentacije:

Senegal: E. Mendi, Sabali, Kulibali, Sise, Dijalo, Gej, Kujate, N. Mendi, Dijata, Sar i Dija;

Holandija: Nopert, Damfris, De Liht, Van Dajk, Ake, Blind, Gakpo, Berghuis, De Jong, Jansen i Bergvijn.

Senegal i Holandija u derbiju Grupe A

Senegal i Holandija važe za glavne favorite u Grupi A, gde se još takmiče Ekvador i domaćin Katar.

U nedelju, na otvaranju Mundijala, Ekvador je savladao slekciju Katara 2:0.

Fudbaleri Engleske pobedili su Iran 6:2 u prvoj utakmici drugog dana Svetskog prvenstva u Kataru.

Englezi napunili mrežu Irana

Reprezentacija Engleske pobedila je Iran 6:2 u prvoj utakmici Grupe B Svetskog prvenstva u Kataru.

Neobičan meč odigrali su Englezi i Iranci, pošto je susret na Stadionu "Halifa" trajao čak 113 minuta. Prvo poluvreme produženo je za 14 zbog povrede golmana Irana, a drugo, bez jasnog razloga, za čak 10 minuta.

Englezi su od samog početka meča držali loptu u svom posedu i odlučno napadali svim snagama. Branili su se Iranci uspešno prvih dvadesetak minuta, ali "presekla" ih je i duga pauza zbog povrede golmana Bejranvanda.

Posle jakog sudara glavama sa saigračem dugo je ukazivana pomoć čuvaru mreže Irana, pokušao je da nastavi meč, ali nije mogao, pa ga je zamenio Hoseini.

Dva minuta nakon što su propustili do tada najbolju šansu na meču, pošto je Megvajer pogodio prečku, Englezi su u 35. minutu došli do vođstva - DŽud Belingem je pogodio glavom mrežu Irana nakon odličnog centaršuta Šoa.

Do kraja prvog poluvremena bilo je već 3:0 za Englesku - u 43. minutu Megvajer je skočio pored dva fudbalera Irana i spustio glavom loptu u kazneni prostor, a Saka odličnim udarcem iz voleja zatresao mrežu. Potom je i Rahim Sterling iskoristio prodor po desnoj strani i savršeno dodavanje Harija Kejna.

Počelo je drugo poluvreme u nešto sporijem ritnu, delovalo je da zadovoljni Englezi čuvaju rezultat, a da Iranci nemaju snage i znanja da zaprete, sve do 62. minuta kada je Saka pored nekoliko čuvara pronašao prostor za šut i postigao svoj drugi gol na meču.

Tri minuta kasnije Taremi je bio strelac prvog gola za Iran - umakao je fudbaler Porta Megvajeru, dobio loptu u pravi čas i snažno šutirao pod prečku.

Nastavljena je goleada u Kataru - Markus Rašford se u 71. minutu upisao u strelce, tek što je ušao na teren umesto Sake. Ponovo je Kejn bio asistent.

Pokušali su Iranci u drugom poluvremenu slobodnije da krenu ka golu Engleske, ali su ostavljali na svojoj polovini previše prostora, što je u 90. minutu iskoristio i DŽek Griliš, još jedan fudbaler koji je ušao u igru u drugom poluvremenu.

Da mreže ne miruju ni u 10 minuta nadoknade pobrinuo se sam brazilski sudija Rafael Klaus, pošto je zbog povlačenja u kaznenom prostoru pogledao snimak i dosudio penal za Iran. Precizan sa bele tačke bio je ponovo Taremi, za konačnih 6:2.

Mogao je Iran do drugog gola i par minuta ranije - Azmun, fudbaler koji je na terenu bio od 78. minuta, šutirao je dobro, ali je Pikford uspeo da skrene loptu koja je potom pogodila prečku.

KRAJ - Engleska - Iran 6:2

103' GOOL - Taremi precizan sa bele tačke (6:2)

Taremi smanjuje iz penala na 6:2 u 13. minutu nadoknade drugog poluvremena.

100' Penal za Iran

Zbog povlačenja u kaznenom prostoru posle centaršuta iz prekida, brazilski sudija je pogledao snimak i dosudio penal za Iran.

98' Azmun pogađa prečku

Azmun, fudbaler koji je na terenu od 78. minuta, šutirao je dobro, ali je Pikford uspeo da skrene loptu koja je potom pogodila prečku.

90' Deset minuta nadoknade u drugom poluvremenu

Prvo poluvreme produženo je za 14 minuta zbog povrede golmana Irana, a drugo za 10 iako je rezultat 6:1.

90' GOOL - 6:1 za Englesku

Previše prostora ostavljaju igrači Irana Englezima. DŽek Griliš je strelac, još jedan fudbaler koji je ušao u igru u drugom poluvremenu.

71' GOOL - 5:1 za Englesku

Markus Rašford postiže peti gol za Englesku, tek što je ušao na teren umesto Sake. Ponovo je Kejn asistent.

70' Menja selektor Engleske

Umesto Megvajera, Sake, Sterlinga i Maunta od 70. minuta igraće Dajer, Rašford, Griliš i Foden.

65' GOOL - Taremi pogađa (4:1)

Umakao je Taremi Megvajeru, dobio loptu u pravi čas i snažno šutirao pod prečku.

62' GOOL - 4:0 za Englesku

Saka je pored nekoliko fudbalera Irana pronašao prostor za šut i postigao svoj drugi gol na meču.

48' Puraliganji dobio žuti karton

Puraliganji je drugi igrač Irana sa žutim kartonom.

46' Iran sa tri nova igrača u drugom poluvremenu

Tri promene u timu Irana - Kanani je ušao umesto Češmija, Karimi umesto Ezatolahija, a Golizadeh umesto DŽahanbakša, koji ima žuti karton.

Počelo je drugo poluvreme...

Kraj prvog poluvremena - 3:0 vodi Engleska

45' Igraće se još 14 minuta u prvom poluvremenu

Dugo je nakon povrede golman Irana Bejranvand ležao na travi dok mu se ukazivala pomoć, pa je prvo poluvreme produženo za 14 minuta.

45' GOOL - Pogađa i Sterling, 3:0 za Englesku

Iskoristio je Rahim Sterling prodor po desnoj strani i savršeno dodavanje Harija Kejna.

43' GOOL - 2:0 za Englesku

Englezi postižu svoj drugi gol nakon kornera - Megvajer je skočio pored dva fudbalera Irana i spustio glavom loptu u kazneni prostor, a Saka odličnim udarcem iz voleja zatresao mrežu.

35' GOOL - Vodi Engleska 1:0

DŽud Belingem je pogodio glavom mrežu Irana nakon odličnog centaršuta Šoa. Engleski tinejdžer je prvenac za reprezentaciju svoje zemlje postigao u prvom pojavljivanju na Svetskim prvenstvima. Pomogao mu je i golman Irana koji je nesigurno krenuo sa gol linije, pa pokušao da se vrati, ali bilo je kasno jer ga je lopta preletela.

33' Megvajer pogađa prečku

Najbolja šansa za Englesku u dosadašnjem toku meča - posle kornera je Megvajer uspeo da uputi udarac glavom, ali je pogodio prečku.

25' Žuti karton za DŽahanbakša

Zbog neopreznog starta fudbaler Irana Alireza DŽahanbakš dobija žuti karton.

19' Promena na golu Irana

Posle jakog sudara glavama sa saigračem, povredio se golman Irana Bejranvand, pa je na terenu umesto njega Hoseini. Dugo se ukazivala pomoć prvom golmanu Irana, pokušao je da nastavi meč, ali nije mogao.

Počela je utakmica...

Sastavi timova:

Engleska: Pikford, Tripije, Megvajer, Stouns, Šo, Rajs, Belingem, Maunt, Sterling, Saka, Kejn

Iran: Bejranvand, Moharami, Češmi, Hoseini, Mohamadi, Puraliganji, Nurolahi, Hajsafi, Karimi, DŽahanbakš, Taremi

Sautgejt bez Vokera i Medisona

Selektor engleske fudbalske reprezentacije Garet Sautgejt ima problema sa povredama igrača, pošto će meč protiv Irana propustiti Kajl Voker i DŽejms Medison.

Voker se nije u potpunosti oporavio od operacije prepone, dok Medison još uvek nije odradio nijedan trening u Kataru zbog problema sa kolenom.

Englezi se često mučili u prvom kolu

Engleska se kroz istoriju često mučila u prvom kolu Svetskog prvesntva - na 15 odigranih utakmica ostvarila je samo šest pobeda.

Aktuelni vicešampioni Evrope će prvi put igrati na premijeri protiv neke azijske reprezentacije, a nikada ranije nisu igrali protiv Irana.

Irancima je nastup u Kataru šesta svetska smotra, ali treća uzastopna. Na prošloj, u Rusiji, po prvi put su došli do pobede u prvom kolu - savladali su Maroko sa 1:0.

Engleska i Iran na stadionu "Halifa" - najstarijem u Kataru

Međunarodni stadion "Halifa" izgrađen je 1976. godine što ga čini nastarijim stadionom u Kataru na kojem će se igrati fudbalske utakmice Svetskog prvenstva.

Kapacitet stadiona je 40.000 sedećih mesta. Ovde će biti odigrano šest utakmica grupne faze, jedna u osminifinala i meč za treće mesto.

"Halifa" stadion je prošao kroz opsežnu obnovu kako bi bio spreman za Svetsko prvenstvo u Kataru.

Danas na programu tri utakmice

Drugog dana Mundijala u Kataru na programu su tri utakmice - u Grupi A sastaju se Holandija i aktuelni prvak Afrike Senegal, dok u Grupi B Engleska igra protiv Irana, a protivnik Sjedinjenim Američkim Državama biće Vels.

Mundijal počeo porazom domaćina

Nakon svečane ceremonije otvaranja, Mundijal u Kataru počeo je u nedelju utakmicom između Katara i Ekvadora, nakon kojeg je reprezentacija Katara, porazom od 2:0, ušla u istoriju kao prvi domaćin Svetskog prvenstva koji je izgubio prvi meč na turniru.