четвртак, 25. април 2024.

&

Почетна страна > Хроника > Мундијал у Катару: Киша голова у првој утакмици Групе Б другог дана првенства, фудбалери Енглеске победили су Иран 6:2. Холандија у финишу савладала Сенегал са 2:0

понедељак, 21. новембар 2022.

Селекција Холандије савладала је Сенегал 2:0, у дерби мечу првог кола Групе А на Светском првенству у Катару. "Лале" до три бода дошле у финишу меча, головима Кодија Гакпа и Давија Класена.

Сенегалу недостајао Мане, стрпљива Холандија у финишу стигла до победе

Сенегал и Холандија оправдали су улогу фаворита у Групи А Мундијала у Катару, а "лале" су у финишу меча дошле до победе, на искуство - 2:0.

Шампион Африке био је у најмању руку равноправан ривал са једним од фаворита из сенке, а у игри "лавова Теранге" очигледно је било одсуство Садија Манеа, најбољег афричког фудбалера.

У периодима игре где је Сенегал био бољи противник на стадиону "Ал Тумама" у Дохи, видело се да недостаје завршница изабраницима селектора Алијуа Сисеа.

Холандија је била стрпљива, покушавала да наметне свој ритам игре, али су одличан посао у у везном реду Сенегала одлично обавили Идриса Геј и Шеик Кујате.

Најбољу прилику у првом делу пропустио је Френки де Јонг, који је превише компликовао у изузетно изгледној ситуацији.

Сенегал је био бољи ривал у другом полувремену, макар су Африканци имали више удараца ка голу противника, на којем се истакао Андрис Ноперт, чувар мреже Херенвена.

И када се очекивао последњи судијски звиждук бразилског судије Сампаја, Холандија је дошла до поготка.

Де Јонг је центрирао са леве стране, а Коди Гакпо, талентовани нападач ПСВ-а, био бржи и бољи у скоку од голмана Мендија и главом спровео лопту у небрањену мрежу.

Потпуно је тај погодак пресекао игру Сенегала, а "лале" у финишу меча долазе и до другог поготка - после ударца Мемфиса и одбране Мендија, Класен убацује лопту у мрежу.

Холандија је победом почела учешће на Мундијалу у Катару и оправдала улогу фаворита у Групи А, док ће Сенегал своју прилику за пролаз у осмину финала тражити против Еквадора и прежаљеног домаћина Катара.

У првој утакмици првог кола Групе А, Еквадор је на отварању Мундијала савладао Катар са 2:0.

Крај меча, победа Холандије 2:0

90+8' ГОЛ! Класен у последњим тренуцима меча поставља коначан резултат - 2:0

Успева Холандија да у последњим тренуцима меча овери тријумф против Сенегала - Дави Класен тресе мрежу шампионља Африке.

90' Играће се још осам минута надокнаде

Осам минута је бразилски судија надокнадио друго полувреме, прилика за Сенегал да проба да стигне до изједначења.

84' ГОЛ! Коди Гакпо доноси предност Холандији!

"Лале" стижу до предности у финишу меча - центаршут Де Јонга у погодак претвара Коди Гакпо!

62' Иста мета, исто одстојање - 0:0

И даље нема голова, иако меч није незанимљив. Можда ће измене донети промену резултата - Депај улази у игру уместо Јансена, на другој страни Јакобс мења повређеног Дијалоа.

46' Настављен је меч

Полувреме, Сенегал - Холандија 0:0

Динамичан меч на "Ал Тумами", али нема голова после првих 45 минута.

32' И даље без голова у Дохи

Није се много тога променило у последњих 15 минута - и даље две екипе нападају наизменично, најбољу прилику на мечу пропустио је Френки де Јонг.

15' Нема голова на "Ал Тумами"

Занимљивих и изједначених 15 минута у дуелу Сенегала и Холандије. Прете обе екипе, али без озбиљнијих шанси испред два голмана.

1' Почео је меч

Са центра су кренули фудбалери Холандије.

Интониране су химне, очекујемо почетак меча

Интониране су химне Сенегала и Холандије, ускоро ће почети меч на "Ал Тумама" стадиону.

Сенегал без најбољег, Холандија у пуном саставу

Селектор Сенегала Алију Сисе само неколико дана пред почетак Мундијала остао је без најбољег играча селекције, али и Африке - Садија Манеа.

Холандија је у Катар стигла у најјачем саставу, а искусни Луј ван Гал предводи екипу за коју многи очекују да може до самог краја.

Вилтон Сампајо на центру

Главни судија меча на "Ал Тумама" стадиону је Бразилац Вилтон Сампајо.

Сенегал - Холандија, састави тимова

Познати су састави тимова две репрезентације:

Сенегал: Е. Менди, Сабали, Кулибали, Сисе, Дијало, Геј, Кујате, Н. Менди, Дијата, Сар и Дија;

Холандија: Ноперт, Дамфрис, Де Лихт, Ван Дајк, Аке, Блинд, Гакпо, Бергхуис, Де Јонг, Јансен и Бергвијн.

Сенегал и Холандија у дербију Групе А

Сенегал и Холандија важе за главне фаворите у Групи А, где се још такмиче Еквадор и домаћин Катар.

У недељу, на отварању Мундијала, Еквадор је савладао слекцију Катара 2:0.

Фудбалери Енглеске победили су Иран 6:2 у првој утакмици другог дана Светског првенства у Катару.

Енглези напунили мрежу Ирана

Репрезентација Енглеске победила је Иран 6:2 у првој утакмици Групе Б Светског првенства у Катару.

Необичан меч одиграли су Енглези и Иранци, пошто је сусрет на Стадиону "Халифа" трајао чак 113 минута. Прво полувреме продужено је за 14 због повреде голмана Ирана, а друго, без јасног разлога, за чак 10 минута.

Енглези су од самог почетка меча држали лопту у свом поседу и одлучно нападали свим снагама. Бранили су се Иранци успешно првих двадесетак минута, али "пресекла" их је и дуга пауза због повреде голмана Бејранванда.

После јаког судара главама са саиграчем дуго је указивана помоћ чувару мреже Ирана, покушао је да настави меч, али није могао, па га је заменио Хосеини.

Два минута након што су пропустили до тада најбољу шансу на мечу, пошто је Мегвајер погодио пречку, Енглези су у 35. минуту дошли до вођства - Џуд Белингем је погодио главом мрежу Ирана након одличног центаршута Шоа.

До краја првог полувремена било је већ 3:0 за Енглеску - у 43. минуту Мегвајер је скочио поред два фудбалера Ирана и спустио главом лопту у казнени простор, а Сака одличним ударцем из волеја затресао мрежу. Потом је и Рахим Стерлинг искористио продор по десној страни и савршено додавање Харија Кејна.

Почело је друго полувреме у нешто споријем ритну, деловало је да задовољни Енглези чувају резултат, а да Иранци немају снаге и знања да запрете, све до 62. минута када је Сака поред неколико чувара пронашао простор за шут и постигао свој други гол на мечу.

Три минута касније Тареми је био стрелац првог гола за Иран - умакао је фудбалер Порта Мегвајеру, добио лопту у прави час и снажно шутирао под пречку.

Настављена је голеада у Катару - Маркус Рашфорд се у 71. минуту уписао у стрелце, тек што је ушао на терен уместо Саке. Поново је Кејн био асистент.

Покушали су Иранци у другом полувремену слободније да крену ка голу Енглеске, али су остављали на својој половини превише простора, што је у 90. минуту искористио и Џек Грилиш, још један фудбалер који је ушао у игру у другом полувремену.

Да мреже не мирују ни у 10 минута надокнаде побринуо се сам бразилски судија Рафаел Клаус, пошто је због повлачења у казненом простору погледао снимак и досудио пенал за Иран. Прецизан са беле тачке био је поново Тареми, за коначних 6:2.

Могао је Иран до другог гола и пар минута раније - Азмун, фудбалер који је на терену био од 78. минута, шутирао је добро, али је Пикфорд успео да скрене лопту која је потом погодила пречку.

КРАЈ - Енглеска - Иран 6:2

103' ГООЛ - Тареми прецизан са беле тачке (6:2)

Тареми смањује из пенала на 6:2 у 13. минуту надокнаде другог полувремена.

100' Пенал за Иран

Због повлачења у казненом простору после центаршута из прекида, бразилски судија је погледао снимак и досудио пенал за Иран.

98' Азмун погађа пречку

Азмун, фудбалер који је на терену од 78. минута, шутирао је добро, али је Пикфорд успео да скрене лопту која је потом погодила пречку.

90' Десет минута надокнаде у другом полувремену

Прво полувреме продужено је за 14 минута због повреде голмана Ирана, а друго за 10 иако је резултат 6:1.

90' ГООЛ - 6:1 за Енглеску

Превише простора остављају играчи Ирана Енглезима. Џек Грилиш је стрелац, још један фудбалер који је ушао у игру у другом полувремену.

71' ГООЛ - 5:1 за Енглеску

Маркус Рашфорд постиже пети гол за Енглеску, тек што је ушао на терен уместо Саке. Поново је Кејн асистент.

70' Мења селектор Енглеске

Уместо Мегвајера, Саке, Стерлинга и Маунта од 70. минута играће Дајер, Рашфорд, Грилиш и Фоден.

65' ГООЛ - Тареми погађа (4:1)

Умакао је Тареми Мегвајеру, добио лопту у прави час и снажно шутирао под пречку.

62' ГООЛ - 4:0 за Енглеску

Сака је поред неколико фудбалера Ирана пронашао простор за шут и постигао свој други гол на мечу.

48' Пуралигањи добио жути картон

Пуралигањи је други играч Ирана са жутим картоном.

46' Иран са три нова играча у другом полувремену

Три промене у тиму Ирана - Канани је ушао уместо Чешмија, Карими уместо Езатолахија, а Голизадех уместо Џаханбакша, који има жути картон.

Почело је друго полувреме...

Крај првог полувремена - 3:0 води Енглеска

45' Играће се још 14 минута у првом полувремену

Дуго је након повреде голман Ирана Бејранванд лежао на трави док му се указивала помоћ, па је прво полувреме продужено за 14 минута.

45' ГООЛ - Погађа и Стерлинг, 3:0 за Енглеску

Искористио је Рахим Стерлинг продор по десној страни и савршено додавање Харија Кејна.

43' ГООЛ - 2:0 за Енглеску

Енглези постижу свој други гол након корнера - Мегвајер је скочио поред два фудбалера Ирана и спустио главом лопту у казнени простор, а Сака одличним ударцем из волеја затресао мрежу.

35' ГООЛ - Води Енглеска 1:0

Џуд Белингем је погодио главом мрежу Ирана након одличног центаршута Шоа. Енглески тинејџер је првенац за репрезентацију своје земље постигао у првом појављивању на Светским првенствима. Помогао му је и голман Ирана који је несигурно кренуо са гол линије, па покушао да се врати, али било је касно јер га је лопта прелетела.

33' Мегвајер погађа пречку

Најбоља шанса за Енглеску у досадашњем току меча - после корнера је Мегвајер успео да упути ударац главом, али је погодио пречку.

25' Жути картон за Џаханбакша

Због неопрезног старта фудбалер Ирана Алиреза Џаханбакш добија жути картон.

19' Промена на голу Ирана

После јаког судара главама са саиграчем, повредио се голман Ирана Бејранванд, па је на терену уместо њега Хосеини. Дуго се указивала помоћ првом голману Ирана, покушао је да настави меч, али није могао.

Почела је утакмица...

Састави тимова:

Енглеска: Пикфорд, Трипије, Мегвајер, Стоунс, Шо, Рајс, Белингем, Маунт, Стерлинг, Сака, Кејн

Иран: Бејранванд, Мохарами, Чешми, Хосеини, Мохамади, Пуралигањи, Нуролахи, Хајсафи, Карими, Џаханбакш, Тареми

Саутгејт без Вокера и Медисона

Селектор енглеске фудбалске репрезентације Гарет Саутгејт има проблема са повредама играча, пошто ће меч против Ирана пропустити Кајл Вокер и Џејмс Медисон.

Вокер се није у потпуности опоравио од операције препоне, док Медисон још увек није одрадио ниједан тренинг у Катару због проблема са коленом.

Енглези се често мучили у првом колу

Енглеска се кроз историју често мучила у првом колу Светског првеснтва - на 15 одиграних утакмица остварила је само шест победа.

Актуелни вицешампиони Европе ће први пут играти на премијери против неке азијске репрезентације, а никада раније нису играли против Ирана.

Иранцима је наступ у Катару шеста светска смотра, али трећа узастопна. На прошлој, у Русији, по први пут су дошли до победе у првом колу - савладали су Мароко са 1:0.

Енглеска и Иран на стадиону "Халифа" - најстаријем у Катару

Међународни стадион "Халифа" изграђен је 1976. године што га чини настаријим стадионом у Катару на којем ће се играти фудбалске утакмице Светског првенства.

Капацитет стадиона је 40.000 седећих места. Овде ће бити одиграно шест утакмица групне фазе, једна у осминифинала и меч за треће место.

"Халифа" стадион је прошао кроз опсежну обнову како би био спреман за Светско првенство у Катару.

Данас на програму три утакмице

Другог дана Мундијала у Катару на програму су три утакмице - у Групи А састају се Холандија и актуелни првак Африке Сенегал, док у Групи Б Енглеска игра против Ирана, а противник Сједињеним Америчким Државама биће Велс.

Мундијал почео поразом домаћина

Након свечане церемоније отварања, Мундијал у Катару почео је у недељу утакмицом између Катара и Еквадора, након којег је репрезентација Катара, поразом од 2:0, ушла у историју као први домаћин Светског првенства који је изгубио први меч на турниру.