Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мундијал у Катару: Јапан након преокрета победио Немачку са 2:1; Мароко – Хрватска 0:0. Шпанија декласирала Костарику 7:0
Хроника

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 23. новембар 2022.

Репрезентација Јапана савладала је након преокрета селекцију Немачке 1:2, у мечу првог кола Групе Е Светског првенства. Стрелац победоносног гола био је Такума Асано.

Крај утакмице, Јапан је савладао Немачку 1:2

90' Још седам минута игре

До краја меча остало је још седам минута. Јапан води, али Немци притискају и нападају.

83' ГОЛ! Асано за вођство Јапана 1:2

Такума Асано је прелепо примио лопту и спровео у дело, Нојер је остао залеђен. Јапан долази до предности.

75' ГОЛ! Изједначење Јапана

Изједначење Јапану доноси Доан на асистенцију Минамине.

73' Нојер спречава Јапан да дође до изједначења

Нојер је имао изврсну интервенцију и спречио је фудбалере Јапана да дођу до изједначења на утакмици.

71' Гонда чува мрежу Јапана

Гонда је направио четири интервенције и сачувао гол Јапана, било је прилика за сигуран гол Немаца, али се голман Јапана испречио тој намери.

70' Јапан без егзекуције, али бољи у наставку меча

Фудбалери Јапана су заиграли боље у другом полувремену. Немачка и даље има гол предности.

Асано је од уласка у игру неколико пута створио прилику за гол и представља највећу претњу по гол Немаца.

68' Двострука измена у редовима Немачке

Из игре су изашли Томас Милер и Гундоган, а ушли су Хофман и Горецка.

Атмосфера на мечу Немачка - Јапан

57' Још две измене у редовима Јапана

Изашли су Нагамото и Маеда, а ушли су Митома и некадашњи фудбалер Партизана Такума Асано.

51' Велеслалом Мусијале

Млади репрезентативац Немачке Мусијале је направио велеслалом дриблинга у противничком шеснаестерцу. Међутим, био је непрецизан приликом шута.

47' Немачка одмах прети

Имали су лепу акцију репрезентативци Немачке. Гнабри је снажно шутирао и том приликом окрзнуо пречку.

Почело је друго полувреме

Јапан је извео почетни ударац у другом полувремену.

Измена у Јапану

Из игре је изашао Кубо, а ушао је Томијасу. Очекује се и почетак другог дела меча.

Крај првог дела меча, 1:0

Немци воде голом предности који је постигао Гундоган из пенала у 33. минуту игре.

45+3' Поништен гол Хаверца

Из ВАР собе су асистирали да је погодак Хаверца био из офсајда.

45' Још четири минута игре

Судија Бартон је сигнализирао да ће се играти још четири минута у првом полувремену.

33' ГОЛ Гундоган стрелац

Гундоган је прецизан из пенала чиме Немци долазе до вођства у мечу против Јапана.

31' Пенал за Немачку

Голман Јапана је направио прекршај над Раумом.

28' Немачка опаснија

У досадашњем делу меча делује да је Немачка опаснија, с времена на време "панцери" направе акцију у којој би могли да постигну гол.

Јапан је препустио иницијативу противницима и вреба прилику из контранапада.

Занимљива порука на трибини стадиона Халифа

Јапанци су познати као веома дисциплонован народ, чему смо недавно сведочили.

Јапански навијачи су одушевили свет пошто су очистили трибине стадиона на утакмици у којој њихова репрезентација није ни играла.

Порука коју навијач Јапана држи у својим рукама гласи:

"Драги шефе, хвала Вам за две недеље одмора."

7' Почетно одмеравање снага

Имали су Немци једну прилику, али без конкретне идеје у завршници. Јапанци притискају задњу линију "панцера".

Меч је и даље у фази одмеравања снага.

Почео је меч

Први нападају фудбалери Немачке.

Познати су састави тимова

Немачка: Нојеrр, Раум, Зиле, Ридигер, Шлотербек, Гундоган, Kимих, Мусијала, Гнабри, Милер, Хаверц.

Јапан: Гонда, Нагатомо, Итакура, Јошида, Сакаи, Танака, Ендо, Kамада, Ито, Kубо, Маеда.

Прво велико такмичење за Флика

Ханци Флик је дошао на клупу Немачке 2021, након што је био тренер у Бајерну, чиме је завршена ера Јоакима Лева који је на функцију селектора био од 2006. године.

Ово ће бити прво велико такмичење за Флика.

Салвадорац дели правду

Главни судија меча биће Иван Сиснерос Бартон из Салвадора. Међународни судија постао је 2018. године.

Утакмица на Халифи

Сусрет између Немачке и Јапана у првом колу Групе Е игра се на Међународном стадиону "Халифа".

Међународни стадион Халифа изграђен је 1976. године што га чини настаријим стадионом у Катару.

Јапан на Мундијалу

Јапан је од 1998. године редовни учесник на светским првенствима. Три пута су играли осмину финала на Мундијалима, последњи пут у Русији 2018. године поражени су од Белгије.

Немачка на смотри најбољих репрезентација света

Екипа Немачке је четвороструки првак, осам пута су играли финале Светског првенства, а 13 пута су били у полуфиналу Мундијала.

Пети сусрет Немачке и Јапана

Фудбалске репрезентације Немачке и Јапана до сада су се састале четири пута. Два пута су Немци били бољи, а два сусрета су завршена нерешеним резултатом.

Последњу утакмицу одиграли су 2006. године, био је то пријатељски меч, а завршен је ремијем, 2:2.

Четврти дан Мундијала

Прва утакмица четвртог дана Мундијала завршена је без голова. Мароко и Хрватска су одиграли нерешено.

Парови Групе Ф отварају и затварају дан.

Безидејна игра Марока и Хрватске завршенa без голова

Фудбалери Марока и Хрватске одиграли су реми без голова у утакмици првог кола Групе Ф.

Реми Марока и Хрватске резултат безидејне игре

Репрезентације Марока и Хрватске ремизирале су без голова у утакмици првог кола Гупе Ф.

Прво полувреме утакмице почело је отворено са лепим додавањима и чинило се да ће бити голова.

Мароканци су од старта поставили чврсту одбрану, а у фази напада један од адута био им је десни бек Хакими.

Фудбалери Марока су ефикасно маркирали Модрића што је резултирало да од средине првог полувремена капитен Хрватске преузима лопту у раној фази напада. Та одлука испоставила се успешном.

Хрватска је нападала преко Перишића и Ковачића, али није било прецизних додавања ка Влашићу или Крамарићу који би направили егзекуцију.

У првом делу утакмице обе екипе су биле без праве идеје, те је прво полувреме завршено без голова.

Почетак другог дела меча био је реприза првог полувремена.

Покушавали су Хрвати преко крилних фудбалера, баш као и Мароко, али је креативност на овом сусрету изостала.

Оно што су Мароканци урадили Модрићу у првом полувремену, то су "коцкасти" направили Зијешу. Апсолутна маркација уродила је плодом. Међутим, утакмица је завршена без голова.

Безидејност је најадекватнији појам за меч који су одиграли Мароко и Хрватска. Белгија и Канада играју од 20.00 часова, након чега ће бити комплетирано прво коло Групе Ф.

Крај меча, 0:0

Реми Марока и Хрватске без голова.

90' Још шест минута игре

Судија је одлучио да утакмица буде продужена на шест минута.

89' Безидејна игра

Последњих шест или седам минута, игра се одвија на средини терена.

78' Први жути картон

Судија Рапалини је показао први жути картон на утакмици, играчу Марока Амрабату.

76' Хрвати почињу офанзивније

Ближи се завршница утакмице, репрезентативци Хрватске су отпочели офанивнију фазу у другом полувремену.

71' Умало аутогол Марока

Након центаршута из слободног ударца Хрватске, Јусуф ел Насири је умало савладао свог голмана, срећом по Мароко, лопта је отишла у корнер.

68' Тврда утакмица, без прилика

На половини другог полувремена може се рећи да је утакмица уједначена и да су фудбалери обе репрезентације на опрезу.

Кратки пасови и дуги напади одликују досадашњи ток утакмице.

57' Реприза првог полувремена

Почетак другог полувремена може се окарактерисати као наставак првог дела меча. Дакле, без конкретних прилика са смањеним интензитетом игре.

Судија Рапалини је озваничио почетак другог полувремена. Мароко почиње извођењем лопте са центра.

Далић је направио измену

На почетку другог дела меча, селектор Хрватске је направио измену, уместо Влашића на терен је ушао Пашалић.

Чека се почетак другог полувремена.

Крај првог полувремена, 0:0

Завршено је прво полувреме, без голова.

Хрватска је имала две прилике у завршници првог дела игре. Прво је Влашић неспретно одреагова, а затим Модрић шутирао изнад гола.

45' Још два минута игре

Главни судија меча је продужио меч на још два минута.

45' Чврста, егал утакмица

Деловало је на почетку утакмицe да ће се играти атрактиван фудбал, отворен, са великим бројем голова, међутим испоставило се да је меч уједначен у скоро свим параметрима игре.

У финишу првог полувремена Хрватска је била најближа голу. Соса је са леве стране додао лопту до Влашића, али је голман Марока сигурно одреаговао.

26' Без конкретних прилика за гол

Чврсто су од самог старта почеле обе екипе. Без великих прилика у досадашњем делу меча.

Мароканци су урадили маркацију на најбољем Хрватском фудбалеру, Модрићу, који углавном преузима лопте у раној фази напада што ремети завршницу "коцкастих".

12' Без праве шансе

Првих 12 минута меча делују уједначено са истим процентом поседа лопте, по 50%.

Мароко је отпочео офанзивнију игру. Међутим, још увек нема конкретнијих прилика за погодак, на обе стране.

7' Хрватска офанзивнија, Мароко стабилан

На почетку меча Хрватска је нешто офанзивнија, премда Мароканци делују органозовано у одбрани.

Све делује да ће ово бити узбудљив и добар меч.

Први меч у оквиру Групе Ф је почео. Први нападају Хрвати.

Састави тимова

Познати су и састави тимова.

Мароко: Боно, Хакими, Агерд, Сајс, Мазрауи, Унаи, Амрабат, Амала, Зијеш, Ен Несири, Буфал;

Хрватска: Ливаковић, Јурановић, Ловрен, Гвардиол, Соса, Модрић, Брозовић, Kовачић, Влашић, Kрамарић, Перишић.

Судија

Главни судија меча биће Фернардо Рапалини.

Аргентинац је међународни судија од 2014. Рапалини је 2021. године постао први јужноамерички судија који је делио правду на Европском првенству.

Стадион

Утакмица између Марока и Хрватске игра се на Ал Бајт стадиону.

Ово је други највећи стадион на коме ће бити одигране утакмице Светског првенства у Kатару 2022. године, капацитета 60.000 седећих места.

Стадион се налази у једном од највећих градова - Ал Кор, на северу државе, удаљеном 50-ак километара северно од Дохе.

Мароко шести пут на Светском првенству

Репрезентација Марока шести пут учествује на Светском првенству у фудбалу. Први пут су играли 1970. године у Мексику, а најбољи пласман имали су у истој држави, али 1986. године, када су такмичење завршили на 11. месту.

Хрватска вицешампион из Русије

Предвођена искусним Модрићем Хрватска турнир почиње као актуелни вицешампион са надом да спречи изненађење, након победе Саудијске Арабије над Аргентином и ремијем Туниса и Данске.

Фудбалери репрезентације Хрватске су на прошлом Мундијалу у финалу изгубли меч од Француске 4:2.

Први званични сусрет Марока и Хрватске

Фудбалске селекције Марока и Хрватске до сада су одиграле само један меч и то пријатељски, пре 26 година у Казабланки. Резултат је био 2:2.

Ово ће бити први званични сусрет репрезентација.

Фудбалери Шпаније победили су репрезентацију Костарике 7:0 у утакмици првог кола Групе Е Светског првенства у Катару.

КРАЈ - Шпанија - Костарика 7:0

90+3 ГООЛ - 7:0 за Шпанију

Прелепа акција Шпанаца и гол Морате за великих 7:0.

90' ГООЛ - Солер погађа за 6:0

Солер се уписао у листу стрелаца - води Шпанија 6:0 против Костарике.

75' ГООЛ - 5:0 за Шпанију

Гави је стрелац петог гола за Шпанију. Мората је центриро, а везиста Барселоне из прве шутирао спољним делом стопала. Лопта је од стативе завршила право у мрежи Наваса.

72' Агилера мења Борхеса

Агилера ће на терен уместо Борхеса у екипи Костарике.

69' Енрике користи и последњу измену

Селектор Шпаније Луис Енрике у 69. минуту троши и последњу измену - Нико Вилијамс мења Асенсија.

68' Калво је добио жути картон

Калво је зарадио први жути картон на мечу, веома оштро је стартовао на Солеру.

64' Коке и Балде улазе у игру

Мења селектор Шпаније - на клупу ће Бускетс и Алба, а на терен Коке и Балде.

62' Још две измене у репрезентацији Костарике

Контрерас и Бенет излазе код Костарике, улазе Замора и Руиз.

57' Двострука измена у шпанском тиму

Мората је на терену уместо стрелца два гола Тореса, а Солер је заменио Педрија.

54' ГООЛ - 4:0 за Шпанију

Феран Торес постиже свој други гол на утакмици, смушено је реаговала одбрана Костарике.

48' Асенсио шутира преко гола

Настављају Шпанци у истом ритму... Асенсио је покушао са ивице казненог простора, али је лопта отишла преко пречке.

46' Мења селектор Костарике

Из игре је изашао Мартинез, а ушао је нападач Вастон.

Почело је друго полувреме...

Крај првог полувремена - Шпанија води 3:0

Доминирали су Шпанци током целог првог полувремена, "закључали" су лопту у свом поседу, играли од ноге до ноге и брзим додавањима и константним нападима потпуно слудели Костариканце, који делују као неми посматрачи.

31' ГООЛ - Торес сигуран са беле тачке

Води Шпанија 3:0 после пола сата фудбала, Феран Торес је лако надмудрио Наваса.

29' Пенал за Шпанију

Пао је Алба у казненом простору, Дуарте га је саплео - биће пенал за Шпанију.

21' ГООЛ - 2:0 за Шпанију

Жорди Алба је добио лопту на левој страни терена, одлично је у казненом простору пронашао Марка Асенсија који је шутирао из прве и затресао противничку мрежу. Имао је Навас лопту на рукама, али је закаснио.

11' ГООЛ - води Шпанија 1:0

Било је питање тренутка... Дани Олмо је стрелац, води Шпанија 1:0. Одлично је примио лопту и завршио акцију своје репрезентације бивши фудбалер Динама из Загреба. Калво је претходно закачио лопту и помогао да Гавијев пас прође кроз одбрану Костарике.

5' Велика шанса за Шпанију

Напада Шпанија од самог почетка меча. Олмо је пропустио велику шансу у петом минуту - Педри је послао одличну лопту по дијагонали, а Олмо шутирао из близине, али је промашио.

Почела је утакмица...

Састави тимова:

Шпанија: Симон, Аспиликуета, Родри, Лапорт, Алба, Гави, Бускетс, Педри, Олмо, Асенсио, Торес

Костарика: Навас, Мартинез, Фулер, Дуарте, Калво, Овиједо, Кампбел, Боргес, Техеда, Бенете, Контрерас

Судија: Мохамед Абдула Хасан Мохамед (УАЕ)

Играчи стигли на стадион...

Утакмица на стадиону "Ал Тумама"

"Ал Тумама" стадион налази се у југозападном делу Дохе. Објекат је направљен на месту где је планирана изградња подземног фудбалског стадиона, од чега се одустало неколико година раније.

Капацитет је 40.000 седећих места. Планирано је да се на "Ал Тумами" одигра осам утакмица Светског првенства.

Дизајн стадиона осмислио је Ибрахим Мохамед Џејда. У сарадњи са турско-катарским архитектонским конзорцијум градња је званично почела 1. марта 2017. године, иако су припремни радови завршени годину дана раније.