четвртак, 25. април 2024.

&

Почетна страна > Хроника > Мундијал у Катару: Фудбалери Холандије победили су репрезентацију САД 3:1 у првом мечу осмине финала Светског првенства

субота, 03. децембар 2022.

Фудбалери Холандије победили су репрезентацију Сједињених Америчких Држава 3:1 у осмини финала Светског првенства у Катару.

Холандија први четвртфиналиста Мундијала

Фудбалери Холандије први су четвртфиналисти Светског првенства у Катару, пошто су у осмини финала победили Сједињене Америчке Државе 3:1.

Боље су, паметније и зрелије од противника играли Холанђани, а јунак утакмице је Дензел Думфрис који је допринос дао код сва три гола Холандије - два пута је асистирао и једном се сам уписао међу стрелце.

Ипак, прву велику шансу на мечу имали су Американци већ у трећем минуту - закаснио је Блинд да изађе и остави Пулишића у офсајд позицији, па је Американац остао сам пред голманом Холандије, али му је Ноперт одбранио зицер.

Само седам минута касније Депај је сурово казнио промашај Пулишића. Лако су Холанђани, после неколико додавања, дошли до гола Американаца, Думфрис је добио лопту на десној страни и одлично на пеналу пронашао самог Депаја, који је прецизно шутирао из прве и погодио за 1:0.

Значајно је опао ритам након гола Депаја, лопта је била углавном на средини терена, Американци су стрпљиво нападали, али без конкретних прилика да изједначе. Холанђани су препустили лопту ривалу и чекали шансу да дуплирају предност, што је успео Дејли Блинд пред сам крај првог полувремена.

По већ опробаном рецепту, поново је Думфрис са десне стране оштро по земљи убацио лопту у казнени простор, а овај пут је Блинд натрчао у правом тренутку и савладао Тарнера.

Били су бољи и опаснији Холанђани и почетком другог дела игре, али је голам Тарнер у више наврата одлично реаговао и сачувао Американце, који су у 76. минуту успели да преполове предност противника.

Пулишић је послао лопту на петерац, а Рајт, који је нешто раније ушао у игру, на бизаран начин успео да пребаци Ноперта.

Сасекли су Холанђани брзо налет Американаца, пошто је Думфрис у 81. минуту вратио свом тиму два гола предности. После две асистенције у првом полувремену, уписао се у стрелце - Блинд је се леве стране центрирао, а потпуно је заборављен остао Думфрис на другој стативи и није му било тешко да убаци лопту у мрежу.

Холанђани ће у четвртфиналу Мундијала играти против бољег из дуела Аргентине и Аустралије, који је на програму вечерас од 20.00 часова.

КРАЈ - Холандија - САД 3:1

87' Други жути картон за Холанђане

Други жути картон за Холанђане добио је Френки де Јонг због фаула којим је прекинуо контранапад Американаца.

81' ГООЛ - 3:1 за Холандију

Думфрис враћа Холандији два гола предности, после две асистенције у првом полувремену уписао се у стрелце - Блинд је се леве стране центрирао, а потпуно је заборављен остао Думфрис на другој стативи и није му било тешко да убаци лопту у мрежу.

76' ГООЛ - Рајт погађа за 2:1

Рајт је преполовио предност Холанђана - Пулишић је послао лопту на петерац, а амерички нападач на бизаран начин успео да пребаци Ноперта.

71' Још једном Тарнер одличан

Прво је укротио Тарнер ударац Копмајнерса са двадесетак метара, а онда зауставио и покушај Мемфиса Депаја из одбитка.

67' Још две измене у америчкој репрезентацији

Веа и Мекени излазе из игре, на терену су Аронсон и Рајт.

60' Жути картон за Копмајнерса

Теун Копмајнерс је добио жути картон због фаула над Кристијаном Пулишићем на ивици казненог простора.

50' Тарнер чува Американце

Думфрис је поново упутио добар центаршут по земљи са десне стране, Зимерман је дошао до лопте испред Депаја, али је нехотице могао да савлада свог голмана. Ипак, био је на правом месту Тарнер.

46' Измене у два тима на полувремену

Луј ван Гал је на полувремену извршио две измене - Де Рон и Класен су остали у свлачионици, а прилику су добили Копмајнерс и Бергвајн. Мењао је и селектор САД - уместо Хесуса Фереире на терену је Ђовани Рејна.

Почело је друго полувреме...

Крај првог полувремена, Холандија - САД 2:0

Пулишић није искористио велику шансу у трећем минуту утакмице, што су Холанђани казнили само пар минута касније. Значајно је опао ритам након гола Депаја, лопта је била углавном на средини терена, Американци су стрпљиво нападали, али без конкретних прилика да изједначе. Холанђани су препустили лопту ривалу и чекали шансу да дуплирају предност, што је успео Блинд у надокнади времена.

45+1' ГООЛ - 2:0 за Холандију

Холандија повећава предност по опробаном рецепту - поново је Думфрис са десне стране терена по земљи убацио лопту у казнени простор, а овај пут је Дејли Блинд натрчао у правом тренутку и савладао Тарнера.

41' Веа покушава из даљине, брани Ноперт

Снажан ударац је упутио Веа са ивице казненог простора, али сигуран је Ноперт.

10' ГООЛ - 1:0 за Холандију

Лако су Холанђани, после неколико додавања, дошли до гола Американаца, Думфрис је добио лопту на десној страни и одлично на пеналу пронашао самог Депаја, који је прецизно шутирао из прве и погодио.

3' Велика шанса за Пулишића

Озбиљно је запретила репрезентација САД на самом почетку меча - закаснио је Блинд да изађе и остави Американца у офсајд позицији, па је Пулишић остао сам пред голманом Холандије, али му је Ноперт одбранио зицер.

Почела је утакмица...

Састави екипа:

Холандија: Ноперт, Тимбер, Ван Дајк, Аке, Думфрис, Де Рон, Де Јонг, Блинд, Класен, Гакпо, Депај

САД: Тарнер, Дест, Зимерман, Рим, Робинсон, Мекени, Адамс, Муса, Веа, Сарџент, Пулишић

Судија: Вилтом Сампајо (Бразил)

Утакмица на најстаријем стадиону у Катару

"Међународни стадион Халифа" изграђен је 1976. године што га чини настаријим стадионом у Катару на којем се играју утакмице Светског првенства.

Капацитет стадиона је 40.000 седећих места, а прошао је кроз опсежну обнову како би био спреман за Мундијал.

Дуел две непоражене екипе

Холандија се у осмину финала Мундијала пласирала као непоражена и првопласирана у Групи А. Холанђани су истим резултатом победили Сенегал и Катар (2:0), а нерешено су одиграли са Еквадором (1:1).

Ни фудбалери Сједињених Америчких Држава немају пораз у Катару, али су такмичење у Групи Б завршили на другом месту, иза Енглеске, са којом су одиграли утакмицу без голова (0:0). Поделили су бодове и са Велшанима (1:1), а победили су Иран (1:0).

Почиње нокаут фаза Мундијала

Утакмицама између Холандије и САД и Аргентине и Аустралије данас почиње нокаут фаза Светског првенства у Катару.