Хроника

Мундијал у Катару: Прва сензација на Мундијалу, Саудијска Арабија победила Аргентину са 2:1; Француска доминанто почела одбрану титуле, победила Аустралију са 4:1; Данска и Тунис одиграли без голова; Мексико - Пољска 0:0

Штампа
уторак, 22. новембар 2022.

Жиру разбио клетву, Француска доминанто почела одбрану титуле

Убедљивом победом над Аустралијом 4:1, Француска је почела одбрану титуле светског шампиона освојене пре четири године. Оливије Жиру двоструки стрелац, Мбапе и Рабио комплетирали тријумф "триколора". У другом колу на програму је дерби у Групи Д, Француска ће играти против Данске.

Француска оправдала улогу фаворита, Жиру двоструки стрелац за "триколоре" на старту Мундијала

Пре четири године у Русији, Француска се попела на светски трон, а Оливије Жиру као стартни нападач није постигао ниједан гол на турниру. Сада је нападач Милана разбио клетву и већ у првом мечу на Мундијалу два пута тресао мрежу Аустралије, у победи против Аустралије 4:1.

Иако је играла без најбољег фудбалера планете Карима Бенземе, Француска је оправдала улогу фаворита и прилично лако и убедљиво савладала екипу са најјужнијег континента.

Аустралија јесте повела, али после тога није приказала апсолутно ништа, што је само олакшало посао екипи Дидијеа Дешана да заузме прву позицију на табели Групе Д после првог кола.

Гудвин је већ у деветом минуту најавио потенцијално изненађење, али "триколори" нису дозволили да се трећег дана Мундијала деси још једно изненађење, после тријумфа Саудијске Арабије над Аргентином.

Већ до полувремена Француска је преокренула и то головима Адријена Рабиоа и Оливијеа Жируа.

Аустралија је у финишу првог дела могла до изједначења, али је Ирвајн погодио стативу гола Ига Лориса.

У другом делу на терену је играла само једна екипа. Француска се поигравала са противником, који није успео да угрози гол "триколора" ни изблиза.

Остало је питање колико ће голова постићи шампион света, а зауставили су се на два - Килијан Мбапе се уписао у листу стрелаца, док је Жиру ккрунисао добру игру новим поготком и тако поставио коначан резултат на мечу.

У првој утакмици Групе Д, Данска и Тунис су одиграли без голова, па је Француска прва на табели са три освојена бода.

У другом колу, дерби играју Француска и Данска, док ће Тунис и Аустралија у директном дуелу покушати да освоје бодове у борби за палсман у осмину финала.

Без голова у дуелу Мексика и Пољске, Очоа одбрањеним пеналом започео свој пети Мундијал

Фудбалери Мексика и Пољске одиграли су без голова 0:0 у утакмици првог кола Групе Ц Светског првенства у Катару.

КРАЈ - Мексико - Пољска 0:0

84' Антуна улази у игру

Мексиканац Вега напушта терен, а улази Антуна.

82' Нападају Пољаци

Центрирао је Зјелински добро, али је на другој стативи Криховјак изблокиран.

76' Жути картон за Франковског

Франковски је добио жути картон, само четири минута након што је ушао у игру.

72' Мења и Михневич

Франковски мења Себастијана Шиманског у тиму Пољске.

71' Мења селектор Мексика

Излазе Ерера и Мартин, а у игри су Хименез и Родригез.

64' Сигуран Шченсни

Шутирао је Алварез са велике удаљености, Мартин је лопту скренуо главом, али брани Шченсни.

58' Брани Очоа пенал

Голман Мексика Гиљермо Очоа одбранио је ударац са беле тачке Роберта Левандовског.

56' Пенал за Пољску, жути картон за Морена

После повлачења у казненом простору, судија из Аустралије погледао је снимак и одлучио да досуди пенал за Пољску. Морено је повлачио за дрес Левандовског и заслужио жути картон.

46' Прва промена у тиму Пољске

Прва промена у тиму Пољске - Кристијан Бјелик ће играти у другом полувремену уместо Залевског.

Почело је друго полувреме...

Крај првог полувремена - 0:0

Успаванка у првом полувремену на Стадиону 974. Мексиканци су чешће били пред голом противника, запретили неколико пута, али правих прилика за промену резултата није било.

29' Жути картон за Санчеза

Први жути картон добио је задњи везни Мексика Хорхе Санчез.

26' Прилика за Мексиканце (0:0)

Вега је скочио више од Кеша и шутирао главом, али је лопта завршила поред гола.

20' Без голова и прилика у првих 20 минута

Без голова и већих узбуђења на Стадиону 974 у Дохи. Доста дуела, прекршаја, али не и прилика да се резултат промени. Мексиканци имају већи посед лопте, а најбољу шансу имали су након ударца из угла у 12. минуту - после помоћне игре уследио је центаршут, али и непрецизан покушај главом Ектора Морена.

Почео је меч...

Састави тимова:

Мексико:  Очоа, Санчез, Монтес, Морено, Гаљардо, Алварез, Чавез, Ерера, Лозано, Вега, Мартин

Пољска: Шченсни, Берешински, Глик, Кивиор, Кеш, Криховјак, Шимански, Жалевски, Зијелински, Камински, Левандовски

Судија: Крис Бит (Аустралија)

Фудбалери стигли на стадион...

Стадион 974 налази се у области Рас Абу Абуд на истоку катарске престонице. Фудбалска арена је направљена на вештачком рту и привремена је грађевина, специјално направљена за Светско првенство у фудбалу 2022. године, капацитета 40.000 седећих места.

Након завршетка турнира, стадион ће бити демонтиран. Према појединим подацима фудбалских хроничара, никада раније у историји један мундијалски стадион није био затворен одмах након догађаја.

Име стадиона односи се на број транспортних контејнера који су искоришћени за изградњу фудбалске арене, а уједно +974 је међународни позивни број Катара.

Данска и Тунис одиграли без голова у првом мечу у Групи Д

Фудбалери Данске и Туниса одиграли су без голова у првом мечу у Групи Д на Мундијалу у Катару. Афричка селекција одиграла храбро и створила неколико прилика пред голом Шмајхела. Данци у наставку пропустили најбољу прилику, Корнелијус са пола метра погодио стативу. У другој утакмици групе од 20.00 часова састају се Француска и Аустралија.

Крај меча, Данска - Тунис 0:0

Упркос узбудљивом мечу, није било голова на утакмици између Туниса и Данске.

90' Играће се још пет минута надокнаде времена

70' Срећа за Тунис, Данска погађа стативу

Још једна прилика за Данску, овога пута ударац главом Корнелијуса завршава на стативи тунишанског гола.

69' Одличан ударац Ериксена, још боља одбрана Дахмена

Покушао је Кристијан Ериксен да постигне први погодак за Данску ван казненог простора у историји Мундијала, али је сјајно интервенисао голман Дахмен.

56' Поништен гол и Данској

Успела је Данска да постигне погодак, али је исти поништен због офсајда у којем се нашао Дамсгард, који је у финишу првог дела заменио Дилејнија.

Полувреме, Данска - Тунис 0:0

Одлично прво полувреме на "Образовном стадиону", недостају само голови.

Тунис се показао као организована екипа, а само захваљујући невероватним рефлексима Каспера Шмајхела Данска није у заостатку.

Имали су и Данци неколико шанси, али је сигуран Дахмен на голу афричке селекције.

43' Шмајхел спасава Данску

Велику шансу пропушта Тунис - Џебали је покушао да пребаци лопту преко Шмајхела, који фантастично интервенише и спасава чист погодак.

23' Тунис постиже погодак, Џебали је у офсајду

Тунис све опаснији - Исам Џебали постиже погодак, али је нападач афричке селекције био у офсајд позицији.

16' Изједначен почетак меча, нема голова

Неочекивано добар старт Тунишана, који се нису уплашили данске селекције. Изједначен почетак меча, афричка репрезентација је за нијансу опаснија.

1' Почео је меч

Почео је дуел у Ал Рајану, први су са центра кренули Данци.

Блиски сусрет навијача Данске и Туниса у метроу

На путу ка "Образовном градском стадиону" у Ал Рајaну где ће играти две репрезетације у оквиру Светског првенства, среле су се групе навијача Данске и Туниса.

Мексиканац главни судија меча

Утакмица се игра на "Образовном градском стадиону" у Ал Рајану, а главни судија меча је Мексиканац Сесар Артуро Рамос.

Данска - Тунис, састави тимова

Данска: Шмајхел, Андерсен, Кјер, А. Кристенсен, Дилејни, Хојбјерг, Ериксен, Меле, Р. Кристенсен, Сков Олсен и Долберг.

Тунис: Дахман, Талби, Меријах, Брон, Драгер, Абди, Лајдуни, Скири, Мсакни, Слимане и Џебали.

Данска фаворит против Туниса

Селекција Данске је, уз Француску, главни фаворит у Групи Д на Светском првенству, док ће Тунис покушати да приреди изненађење и позитивним резултатом се умеша у борбу за осмину финала.

Саудијци шокирали Аргентину, још три утакмице на програму у уторак

У првом мечу дана, Саудијска Арабија је после преокрета савладала Аргентину 2:1, док нас до краја дана очекују још три меча:

14.00 Данска - Тунис (Група Д)

17.00 Мексико - Пољска (Група Ц)

20.00 Француска - Аустралија (Група Д)

Прва сензација на Мундијалу, Саудијска Арабија победила Аргентину после преокрета

Фудбалери Саудијске Арабије савладали су двоструког светског првака Аргентину са 2:1 (0:1) у првом мечу Групе Ц Светског првенства у Катару. Лео Меси је са пенала у десетом минуту довео Аргентину у вођство. Изједначио је нападач Салех ел Шехри у 48. минуту, а гол за предност и победу Саудијаца дело је Салема ел Давсарија у 53. минуту. Ваља да се истакне да су "гаучосима" поништена три гола у првом полувремену због офсајда.

Саудијци покварили Месијев старт на његовом последњем Мундијалу

Утакмица Саудијске Арабије и Аргентине показала је зашто цела планета воли да прати Светско првенство. Прво велико изненађење у Катару дело је јединог суседа земље домаћина.

Судећи по самом старту меча, чинило се да ће Аргентина можда уписати једнако убедљивих 6:0 као против СЦГ 2006. године. Пенал за Аргентину свиран је већ у осмом минуту, јер је Паредес срушен у казненом простору, Лео Меси је био неумољив.

Аргентинци показују играчку доминацију и квалитет, али их је малер константно пратио. Да нису суђена три офсајда и самим тим поништени голови, "гаучоси" би водили са 4:0 после првих 45 минута, Меси и Лаутаро Мартинез би били двоструки стрелци.

Борбени Саудијци дошли су до изједначења голом Салеха ел Шехрија у 48. минуту, што је поприлично уздрмало ривала. Следи још један гол, ефектан погодак Салема ел Давсарија у 53. минуту за истовремену екстазу и неверицу на трибинама, у зависности чији су навијачи у питању.

Аргентина је наставила са нападима, Саудијци су се срчано бранили и издржали додатних 13 минута зауставног времена.

Звук пиштаљке из устију словеначког судије Славка Винчића за крај меча означио је моменат великог славља за Саудијску Арабију. Највећа победа у историји те репрезентације.

Данас се игра и други меч Групе Ц Мексико – Пољска од 17 часова.

Крај меча! Аргентина - Саудијска Арабија 1:2

90+10' Одбрана Ел Овајиса, ближи се крај меча

90+6' Медицинска помоћ за Ел Шахранија

Играч Саудијске Арабије је по свему судећи теже повређен и изнесен је са терена на носилима. Није могао да устане, након незгодног пада на теме. Пре тога он и голман Ел Овајис су се приликом скока сударили главама.

90+5' Велика шанса за Аргентину!

Голман Саудијске Арабије излеће да боксује, пада у судару са саиграчем Ал-Шахранијем. Гол је остао празан, небрањен, лопта је била код Месија, који није могао против тројице чувара и голмана Ал-Овајса који се придигао.

53' ГОЛ! Саудијска Арабија води! Прелеп гол Ел Давсарија!

Феноменалан погодак, најлепши до сада на Мундијалу! Огромно славље међу Саудијцима.

48' ГОЛ! Саудијска Арабија изједначава – 1:1! Стрелац Ел Шехри

Почело је друго полувреме

Крај првог полуврмена, Аргентина – Саудијска Арабија 1:0

35' Трећи поништен гол Аргентине

Наставља се серија офсајда по Аргентинце. Акција Месија и Лаутара Мартинеза за гол не важи.

27' Гол Лаутара Мартинеза поништен због офсајда

Судија Славко Винчић  дурги пут консултује ВАР и други пут је констатован офсајд. Погодак Лаутара Мартинеза и несуђени Месијев други гол су поништени.

10' ГОЛ! Меси довео Аргентину у предност

Рутинска завршница у супротни угао, голман Ел Оваис је само погледом испратио кретњу лопте у мрежу.

8' Пенал за Аргентину

Абдулхамид је вукао Паредеса у казненом простору, ВАР је доказао да се ради о прекршају, судија Винчић показује на белу тачку.

2‘ Прилика Месија!

Аргентинци крећу јако и конректно од старта и то преко свог капитена. Меси је путирао левом ногом из казненог простора у даљу стативу по земљи, голман Ал-Оваис спреман.

Утакмица је почела!

Протокол

Стадион:Лусаил Иконик

Капацитет: 80.000 места

Време: 11:00 часова

Главни судија:  Славко Винчић (Словенија)

Доалзак Леа Месија на стадион "Лусаил"

Састав Саудијске Арабије

Ел Оваис – Абдулхамид, Ел Тамбакти, Ел Болеаи, Ел Шахрани – Албиракан, Ел Давсари, Ел Фарај, Кано, Малки – Шехри

Резерве: Ал Абед, Ал Амри, Ал Аћиди, Ал Бреик, Н. Ел Давсари, Ел Ганам, Ел Хасан, Ел Наџеи, Ел Обуд, Ал Рубаје, Асири, Бахебри, Маду, Отајф

10:14

Састав Аргентине

Е. Мартинез – Таљафико, Отаменди, Ромеро, Молина - Паредес, Гомез, Де Паул – Ди Марија, Меси, Ла. Мартинез

Резерве: Акуња, Алмада, Алварез, Армани, Кореа, Дибала, Фернандез, Фојт, Мекалистер, Ли. Мартинез, Монтијел, Паласиос, Песела, Родригез, Руљи

Игра се на највећем стадиону у Катару

Меч ће бити одигран на стадиону Лусаил, који прима 80.000 гледалаца.

На том стадиону ће се одиграти и меч који сви у Србији чекамо, дуел "орлова" и Бразила.

Богат мундијалски дан

Дуел Аргентине и Саудијске Арабије отвара трећи дан Светског првенства. Смењују се дуели групе Ц и Д, од 14 ч. игра се Данска – Тунис, потом Мексико – Пољска (17 ч), на крају дана од 20 ч. Француска – Аустралија.