Početna strana > Hronika > Mundijal u Kataru: Prva senzacija na Mundijalu, Saudijska Arabija pobedila Argentinu sa 2:1; Francuska dominanto počela odbranu titule, pobedila Australiju sa 4:1; Danska i Tunis odigrali bez golova; Meksiko - Poljska 0:0
Hronika

PDF Štampa El. pošta
utorak, 22. novembar 2022.

Žiru razbio kletvu, Francuska dominanto počela odbranu titule

Ubedljivom pobedom nad Australijom 4:1, Francuska je počela odbranu titule svetskog šampiona osvojene pre četiri godine. Olivije Žiru dvostruki strelac, Mbape i Rabio kompletirali trijumf "trikolora". U drugom kolu na programu je derbi u Grupi D, Francuska će igrati protiv Danske.

Francuska opravdala ulogu favorita, Žiru dvostruki strelac za "trikolore" na startu Mundijala

Pre četiri godine u Rusiji, Francuska se popela na svetski tron, a Olivije Žiru kao startni napadač nije postigao nijedan gol na turniru. Sada je napadač Milana razbio kletvu i već u prvom meču na Mundijalu dva puta tresao mrežu Australije, u pobedi protiv Australije 4:1.

Iako je igrala bez najboljeg fudbalera planete Karima Benzeme, Francuska je opravdala ulogu favorita i prilično lako i ubedljivo savladala ekipu sa najjužnijeg kontinenta.

Australija jeste povela, ali posle toga nije prikazala apsolutno ništa, što je samo olakšalo posao ekipi Didijea Dešana da zauzme prvu poziciju na tabeli Grupe D posle prvog kola.

Gudvin je već u devetom minutu najavio potencijalno iznenađenje, ali "trikolori" nisu dozvolili da se trećeg dana Mundijala desi još jedno iznenađenje, posle trijumfa Saudijske Arabije nad Argentinom.

Već do poluvremena Francuska je preokrenula i to golovima Adrijena Rabioa i Olivijea Žirua.

Australija je u finišu prvog dela mogla do izjednačenja, ali je Irvajn pogodio stativu gola Iga Lorisa.

U drugom delu na terenu je igrala samo jedna ekipa. Francuska se poigravala sa protivnikom, koji nije uspeo da ugrozi gol "trikolora" ni izbliza.

Ostalo je pitanje koliko će golova postići šampion sveta, a zaustavili su se na dva - Kilijan Mbape se upisao u listu strelaca, dok je Žiru kkrunisao dobru igru novim pogotkom i tako postavio konačan rezultat na meču.

U prvoj utakmici Grupe D, Danska i Tunis su odigrali bez golova, pa je Francuska prva na tabeli sa tri osvojena boda.

U drugom kolu, derbi igraju Francuska i Danska, dok će Tunis i Australija u direktnom duelu pokušati da osvoje bodove u borbi za palsman u osminu finala.

Bez golova u duelu Meksika i Poljske, Očoa odbranjenim penalom započeo svoj peti Mundijal

Fudbaleri Meksika i Poljske odigrali su bez golova 0:0 u utakmici prvog kola Grupe C Svetskog prvenstva u Kataru.

KRAJ - Meksiko - Poljska 0:0

84' Antuna ulazi u igru

Meksikanac Vega napušta teren, a ulazi Antuna.

82' Napadaju Poljaci

Centrirao je Zjelinski dobro, ali je na drugoj stativi Krihovjak izblokiran.

76' Žuti karton za Frankovskog

Frankovski je dobio žuti karton, samo četiri minuta nakon što je ušao u igru.

72' Menja i Mihnevič

Frankovski menja Sebastijana Šimanskog u timu Poljske.

71' Menja selektor Meksika

Izlaze Erera i Martin, a u igri su Himenez i Rodrigez.

64' Siguran Ščensni

Šutirao je Alvarez sa velike udaljenosti, Martin je loptu skrenuo glavom, ali brani Ščensni.

58' Brani Očoa penal

Golman Meksika Giljermo Očoa odbranio je udarac sa bele tačke Roberta Levandovskog.

56' Penal za Poljsku, žuti karton za Morena

Posle povlačenja u kaznenom prostoru, sudija iz Australije pogledao je snimak i odlučio da dosudi penal za Poljsku. Moreno je povlačio za dres Levandovskog i zaslužio žuti karton.

46' Prva promena u timu Poljske

Prva promena u timu Poljske - Kristijan Bjelik će igrati u drugom poluvremenu umesto Zalevskog.

Počelo je drugo poluvreme...

Kraj prvog poluvremena - 0:0

Uspavanka u prvom poluvremenu na Stadionu 974. Meksikanci su češće bili pred golom protivnika, zapretili nekoliko puta, ali pravih prilika za promenu rezultata nije bilo.

29' Žuti karton za Sančeza

Prvi žuti karton dobio je zadnji vezni Meksika Horhe Sančez.

26' Prilika za Meksikance (0:0)

Vega je skočio više od Keša i šutirao glavom, ali je lopta završila pored gola.

20' Bez golova i prilika u prvih 20 minuta

Bez golova i većih uzbuđenja na Stadionu 974 u Dohi. Dosta duela, prekršaja, ali ne i prilika da se rezultat promeni. Meksikanci imaju veći posed lopte, a najbolju šansu imali su nakon udarca iz ugla u 12. minutu - posle pomoćne igre usledio je centaršut, ali i neprecizan pokušaj glavom Ektora Morena.

Počeo je meč...

Sastavi timova:

Meksiko:  Očoa, Sančez, Montes, Moreno, Galjardo, Alvarez, Čavez, Erera, Lozano, Vega, Martin

Poljska: Ščensni, Berešinski, Glik, Kivior, Keš, Krihovjak, Šimanski, Žalevski, Zijelinski, Kaminski, Levandovski

Sudija: Kris Bit (Australija)

Fudbaleri stigli na stadion...

Stadion 974 nalazi se u oblasti Ras Abu Abud na istoku katarske prestonice. Fudbalska arena je napravljena na veštačkom rtu i privremena je građevina, specijalno napravljena za Svetsko prvenstvo u fudbalu 2022. godine, kapaciteta 40.000 sedećih mesta.

Nakon završetka turnira, stadion će biti demontiran. Prema pojedinim podacima fudbalskih hroničara, nikada ranije u istoriji jedan mundijalski stadion nije bio zatvoren odmah nakon događaja.

Ime stadiona odnosi se na broj transportnih kontejnera koji su iskorišćeni za izgradnju fudbalske arene, a ujedno +974 je međunarodni pozivni broj Katara.

Danska i Tunis odigrali bez golova u prvom meču u Grupi D

Fudbaleri Danske i Tunisa odigrali su bez golova u prvom meču u Grupi D na Mundijalu u Kataru. Afrička selekcija odigrala hrabro i stvorila nekoliko prilika pred golom Šmajhela. Danci u nastavku propustili najbolju priliku, Kornelijus sa pola metra pogodio stativu. U drugoj utakmici grupe od 20.00 časova sastaju se Francuska i Australija.

Kraj meča, Danska - Tunis 0:0

Uprkos uzbudljivom meču, nije bilo golova na utakmici između Tunisa i Danske.

90' Igraće se još pet minuta nadoknade vremena

70' Sreća za Tunis, Danska pogađa stativu

Još jedna prilika za Dansku, ovoga puta udarac glavom Kornelijusa završava na stativi tunišanskog gola.

69' Odličan udarac Eriksena, još bolja odbrana Dahmena

Pokušao je Kristijan Eriksen da postigne prvi pogodak za Dansku van kaznenog prostora u istoriji Mundijala, ali je sjajno intervenisao golman Dahmen.

56' Poništen gol i Danskoj

Uspela je Danska da postigne pogodak, ali je isti poništen zbog ofsajda u kojem se našao Damsgard, koji je u finišu prvog dela zamenio Dilejnija.

Poluvreme, Danska - Tunis 0:0

Odlično prvo poluvreme na "Obrazovnom stadionu", nedostaju samo golovi.

Tunis se pokazao kao organizovana ekipa, a samo zahvaljujući neverovatnim refleksima Kaspera Šmajhela Danska nije u zaostatku.

Imali su i Danci nekoliko šansi, ali je siguran Dahmen na golu afričke selekcije.

43' Šmajhel spasava Dansku

Veliku šansu propušta Tunis - DŽebali je pokušao da prebaci loptu preko Šmajhela, koji fantastično interveniše i spasava čist pogodak.

23' Tunis postiže pogodak, DŽebali je u ofsajdu

Tunis sve opasniji - Isam DŽebali postiže pogodak, ali je napadač afričke selekcije bio u ofsajd poziciji.

16' Izjednačen početak meča, nema golova

Neočekivano dobar start Tunišana, koji se nisu uplašili danske selekcije. Izjednačen početak meča, afrička reprezentacija je za nijansu opasnija.

1' Počeo je meč

Počeo je duel u Al Rajanu, prvi su sa centra krenuli Danci.

Bliski susret navijača Danske i Tunisa u metrou

Na putu ka "Obrazovnom gradskom stadionu" u Al Rajanu gde će igrati dve reprezetacije u okviru Svetskog prvenstva, srele su se grupe navijača Danske i Tunisa.

Meksikanac glavni sudija meča

Utakmica se igra na "Obrazovnom gradskom stadionu" u Al Rajanu, a glavni sudija meča je Meksikanac Sesar Arturo Ramos.

Danska - Tunis, sastavi timova

Danska: Šmajhel, Andersen, Kjer, A. Kristensen, Dilejni, Hojbjerg, Eriksen, Mele, R. Kristensen, Skov Olsen i Dolberg.

Tunis: Dahman, Talbi, Merijah, Bron, Drager, Abdi, Lajduni, Skiri, Msakni, Slimane i DŽebali.

Danska favorit protiv Tunisa

Selekcija Danske je, uz Francusku, glavni favorit u Grupi D na Svetskom prvenstvu, dok će Tunis pokušati da priredi iznenađenje i pozitivnim rezultatom se umeša u borbu za osminu finala.

Saudijci šokirali Argentinu, još tri utakmice na programu u utorak

U prvom meču dana, Saudijska Arabija je posle preokreta savladala Argentinu 2:1, dok nas do kraja dana očekuju još tri meča:

14.00 Danska - Tunis (Grupa D)

17.00 Meksiko - Poljska (Grupa C)

20.00 Francuska - Australija (Grupa D)

Prva senzacija na Mundijalu, Saudijska Arabija pobedila Argentinu posle preokreta

Fudbaleri Saudijske Arabije savladali su dvostrukog svetskog prvaka Argentinu sa 2:1 (0:1) u prvom meču Grupe C Svetskog prvenstva u Kataru. Leo Mesi je sa penala u desetom minutu doveo Argentinu u vođstvo. Izjednačio je napadač Saleh el Šehri u 48. minutu, a gol za prednost i pobedu Saudijaca delo je Salema el Davsarija u 53. minutu. Valja da se istakne da su "gaučosima" poništena tri gola u prvom poluvremenu zbog ofsajda.

Saudijci pokvarili Mesijev start na njegovom poslednjem Mundijalu

Utakmica Saudijske Arabije i Argentine pokazala je zašto cela planeta voli da prati Svetsko prvenstvo. Prvo veliko iznenađenje u Kataru delo je jedinog suseda zemlje domaćina.

Sudeći po samom startu meča, činilo se da će Argentina možda upisati jednako ubedljivih 6:0 kao protiv SCG 2006. godine. Penal za Argentinu sviran je već u osmom minutu, jer je Paredes srušen u kaznenom prostoru, Leo Mesi je bio neumoljiv.

Argentinci pokazuju igračku dominaciju i kvalitet, ali ih je maler konstantno pratio. Da nisu suđena tri ofsajda i samim tim poništeni golovi, "gaučosi" bi vodili sa 4:0 posle prvih 45 minuta, Mesi i Lautaro Martinez bi bili dvostruki strelci.

Borbeni Saudijci došli su do izjednačenja golom Saleha el Šehrija u 48. minutu, što je poprilično uzdrmalo rivala. Sledi još jedan gol, efektan pogodak Salema el Davsarija u 53. minutu za istovremenu ekstazu i nevericu na tribinama, u zavisnosti čiji su navijači u pitanju.

Argentina je nastavila sa napadima, Saudijci su se srčano branili i izdržali dodatnih 13 minuta zaustavnog vremena.

Zvuk pištaljke iz ustiju slovenačkog sudije Slavka Vinčića za kraj meča označio je momenat velikog slavlja za Saudijsku Arabiju. Najveća pobeda u istoriji te reprezentacije.

Danas se igra i drugi meč Grupe C Meksiko – Poljska od 17 časova.

Kraj meča! Argentina - Saudijska Arabija 1:2

90+10' Odbrana El Ovajisa, bliži se kraj meča

90+6' Medicinska pomoć za El Šahranija

Igrač Saudijske Arabije je po svemu sudeći teže povređen i iznesen je sa terena na nosilima. Nije mogao da ustane, nakon nezgodnog pada na teme. Pre toga on i golman El Ovajis su se prilikom skoka sudarili glavama.

90+5' Velika šansa za Argentinu!

Golman Saudijske Arabije izleće da boksuje, pada u sudaru sa saigračem Al-Šahranijem. Gol je ostao prazan, nebranjen, lopta je bila kod Mesija, koji nije mogao protiv trojice čuvara i golmana Al-Ovajsa koji se pridigao.

53' GOL! Saudijska Arabija vodi! Prelep gol El Davsarija!

Fenomenalan pogodak, najlepši do sada na Mundijalu! Ogromno slavlje među Saudijcima.

48' GOL! Saudijska Arabija izjednačava – 1:1! Strelac El Šehri

Počelo je drugo poluvreme

Kraj prvog poluvrmena, Argentina – Saudijska Arabija 1:0

35' Treći poništen gol Argentine

Nastavlja se serija ofsajda po Argentince. Akcija Mesija i Lautara Martineza za gol ne važi.

27' Gol Lautara Martineza poništen zbog ofsajda

Sudija Slavko Vinčić  durgi put konsultuje VAR i drugi put je konstatovan ofsajd. Pogodak Lautara Martineza i nesuđeni Mesijev drugi gol su poništeni.

10' GOL! Mesi doveo Argentinu u prednost

Rutinska završnica u suprotni ugao, golman El Ovais je samo pogledom ispratio kretnju lopte u mrežu.

8' Penal za Argentinu

Abdulhamid je vukao Paredesa u kaznenom prostoru, VAR je dokazao da se radi o prekršaju, sudija Vinčić pokazuje na belu tačku.

2‘ Prilika Mesija!

Argentinci kreću jako i konrektno od starta i to preko svog kapitena. Mesi je putirao levom nogom iz kaznenog prostora u dalju stativu po zemlji, golman Al-Ovais spreman.

Utakmica je počela!

Protokol

Stadion:Lusail Ikonik

Kapacitet: 80.000 mesta

Vreme: 11:00 časova

Glavni sudija:  Slavko Vinčić (Slovenija)

Doalzak Lea Mesija na stadion "Lusail"

Sastav Saudijske Arabije

El Ovais – Abdulhamid, El Tambakti, El Boleai, El Šahrani – Albirakan, El Davsari, El Faraj, Kano, Malki – Šehri

Rezerve: Al Abed, Al Amri, Al Aćidi, Al Breik, N. El Davsari, El Ganam, El Hasan, El Nadžei, El Obud, Al Rubaje, Asiri, Bahebri, Madu, Otajf

10:14

Sastav Argentine

E. Martinez – Taljafiko, Otamendi, Romero, Molina - Paredes, Gomez, De Paul – Di Marija, Mesi, La. Martinez

Rezerve: Akunja, Almada, Alvarez, Armani, Korea, Dibala, Fernandez, Fojt, Mekalister, Li. Martinez, Montijel, Palasios, Pesela, Rodrigez, Rulji

Igra se na najvećem stadionu u Kataru

Meč će biti odigran na stadionu Lusail, koji prima 80.000 gledalaca.

Na tom stadionu će se odigrati i meč koji svi u Srbiji čekamo, duel "orlova" i Brazila.

Bogat mundijalski dan

Duel Argentine i Saudijske Arabije otvara treći dan Svetskog prvenstva. Smenjuju se dueli grupe C i D, od 14 č. igra se Danska – Tunis, potom Meksiko – Poljska (17 č), na kraju dana od 20 č. Francuska – Australija.