Мундијал у Катару: Аустралија победила Данску 1:0 и изборила пласман у осмину финала. Узалудно славље Туниса против Француске, победом се опростили од Мундијала. Пољаци у осмини финала после пораза од Аргентине, Мексико без нокаут фазе после 28 година

Штампа
среда, 30. новембар 2022.

Репрезентација Аустралије се пласирала у осмину финала Светског првенства након победе над Данском минималним резултатом 1:0. Ово је други пут у историји репрезентативног фудбала Аустралије да ће њени фудбалери бити у нокаут такмичењу Мундијала.

Аустралија остварила велики успех

Фудбалери Аустралије су се пласирали у осмину финала Светског првенства будући да су савладали екипу Данске 1:0 у последњем колу групне фазе такмичења.

Аустралијанцима је пре меча одговарао и нерешени резултат. Из Групе Д такмичење настављају Француска са првог места и Аустралија као другопласирана екипа.

Француска ће у осмини финала играти са другом екипом из Групе Ц, а Аустралија са првопласираним из поменуте групе.

Утакмица између Аустралије и Данске је почела међусобним одмеравањем снаге, али се показало да су Асутралијанци ефикаснији и смиренији у моментима када се меч "ломио".

Метју Леки је у 61. минуту игре одлучио победника утакмице, након лепог соло продора матирао је Шмајхела.

Данска је током већег дела меча била екипа која је чекала грешку противника, међутим то се ретко дешавало, а када је било пропуста у редовима Аустралије, углавном је то било делу терена где су фудбалери везног реда могли брзо и ефикасно да реагују у циљу спречавања акција.

Џенксон Ирвин, дефанзивни везни фудбалер Асутралије је претчао чак 12 и по километара на мечу, а има је и 69 спринтева.

Очекивало се од фудбалера Данске да у другом полувремену заиграју енергичније, међутим како се приближавала завршница меча Данци нису направили ниједну праву прилику за гол, чак ни полу-шансу.

На крају, Аустралија је изборила пласман у нокаут фазу Мундијала, други пут у историји земље.

Узалудно славље Туниса против Француске, победом се опростили од Мундијала

Репрезентација Туниса савладала је актуелног шампиона Француску 1:0 у последњем колу Групе Д. Нажалост, због победе Аустралије над Данском завршавају своје учешће на Светском првенству.

Тунишани пакују кофере дигнутог чела

Екипа Туниса одрадила је све што је у њиховој моћи. Селектор Француске Дидије Дешан извео је резервни састав без највећих имена, јер је пролаз даље свакако изборен са две победе у претходним колима.

Тунис је читава два минута био у нокаут фази. Вахби Хазри је постигао гол у 58. минуту за 1:0 и резултат за пролаз. Нажалост, Аустралија је повела против Данске у 60. минуту, што им није ишло на руку.

Од 63. минута Дешан убацује највећа имена: Мбапеа, Гризмана, Дембелеа, Рабиоа и Салибу. У осмом минуту судијске надокнаде гол потиже Антоан Гризман, али он бива поништен после консултације ВАР-а и офсајда стрелца поготка.

Играчима и навијачима Туниса остаје лепа утеха и успомена да су победили светског шампиона. Одлазе из Катара са четири освојена бода.

Узалудна победа Мексика

Репрезентација Мексика савладала је екипу Саудијске Арабије 2:1 у оквиру трећег кола Групе Ц. Упркос победи Мексико није изборио пласман у осмину финала Светског првенства, јер Пољска има бољу гол разлику.

Горак укус победе, Мексико због гол разлике без осмине финала

Репрезентација Мексика није успела да избори пласман у осмину финала упркос победи над Саудијском Арабијом у последњем колу групне фазе Светског првенства, 2:1.

У једном моменту Мексику је ишло на руку вођство Аргентине над Пољском...

Ипак, гол разлика била је пресудна за пласман Пољске са другог места која је поражена од Аргентине, 2:0, чиме је окончано стање Групе Ц из које са првог места у нокаут фазу иде Аргентина.

Познати су и прва четири пара осмине финала Светског првенства.

Аргентина ће се састати са Аустралијом, док ће противник Пољске бити Француска.

Утакмица између Саудијске Арабије и Мексика је од старта почела нападачки када је реч о јужноамеричкој селекцији.

Пронашли су прави ритам и до краја меча су играли офанзивно, што их је у последњим минутима коштало примљеног гола.

Саудијска Арабија се у већем делу меча бранила. Прво полувреме протекло је у доброј маркацији фудбалера Мексика и резултирало је ефикасном одбраном.

Први део утакмице завршен је нерешеним резултатом, 0:0.

Нису стали Мексиканци ни у другом полувремену, напротив, уиграна акција након корнера се исплатила у 47. минуту. Хенри Мартин је био стрелац водећег гола на мечу.

Мексико се није заустављао, потпуно је доминирао у наставку меча. У 52. минуту утакмице Луиз Чавез је постигао један од најлепших погодака до сада на Мундијалу.

Прецизан и снажан шут са велике удаљености подигао је гледаоцима на ноге, што је пропраћено и аплаузима противничких навијача.

Настављали су са брзим нападима, али је недостајало и спортске среће за Мексико како би уграбили пласман у осмину финала.

Наиме, у једном тренутку су постигли гол, али је судија досудио офсајд.

Након другог постигнутог гола, ситуација у Групи Ц је била замршена. Дакле, од 54. минута утакмице Саудијска Арабија-Мексико, фер-плеј би био пресудан за пласман другопласиране екипе у нокаут фазу, а то место делили су Пољска и Мексико.

Мексиканци и Пољаци су у једном тренутку били у потпуности уједначени по броју освојених бодова, гол разлици - по два примљена и два дата поготка, а међусобни сусрет између ових селекција је завршен нерешеним резултатом 0:0.

Фер-плеј односно број жутих и црвених картона би у тој ситуацији одлучио о томе ко би ишао у следећу фазу у случају да је резултат и број голова на утакмицама у Групи Ц остао исти.

Мексико је зарадио шест, а Пољска четири жута картона, што би значило да би Пољска због мањег броја картона изборила пласман у осмину финала.

Оваква ситуација виђена је само једном током Мундијала, и то 2018. године у Групи Х, када је Јапан због дисциплинованије игре стекао предност над Сенегалом.

Снови Мексика су срушени у последњим минутима игре. Све дилеме су разрешене након 95. минута. Ел Давсари је постигао гол, неопрезни су били дефанзивни фудбалери Мексика и тим голом је завршено такмичење и за Мексиканце, али и за Саудијце.

Подсећања ради, Саудијска Арабија је у првом колу савладала Групе Ц Мундијала у Катару савладала тим Аргентине, што је представљало праву сензацију.

Вредно помена су и индивидуална достигнућа играча на мечу.

Гаљардо из Мексика је претрчао нешто више од 11 километара, Монтес је имао чак 65 прецизних додавања.

Са друге стране Абдулхамид је имао 75 спринтева.

Мексико је имао 26 шанси да постигне гол, 10 шутева је завршило у оквир противничког гола.

Саудијска Арабија је имала 10 прилика да постигне гол, а само два ударца су упитили у оквир Очоиног гола.

Аргентина победила, Пољаци стрепели па прошли у осмину финала

Фудбалери Аргентине победили су репрезентацију Пољске 2:0 у утакмици последњег кола Групе Ц Светског првенства у Катару.

Аргентина и Пољска иду у нокаут фазу такмичења

Аргентинци су у последњем колу победили Пољску 2:0, па су се, упркос неочекиваном поразу од Саудијске Арабије на старту такмичења, са првог места у Групи Ц пласирали у осмину финала Мундијала у Катару.

Пољаци су стрепели и након краја меча јер је Мексико водио 2:0 против Саудијске Арабије и само још један гол Мексиканаца могао је Пољаке да избаци са Светског првенства, али је након поготка Саудијаца у надокнади времена постало јасно да Пољска иде у нокаут фазу.

У једном тренутку, при резултату 2:0 на обе утакмице, Пољска и Мексико су били изједначени по бодовима, гол разлици, броју постигнутих голова и међусобном скору, па је мало недостајало да о путнику у осмину финала одлучује број жутих и црвених картона, други пут у историји шампионата света.

Имали су среће Пољаци јер на данашњем мечу против Аргентине нису показали ништа. Грчевито су се бранили од првог до последњег минута, потпуно немоћни и незаинтересовани били су у нападу и питање је било само колико ће голова примити и да ли ће им на руку ићи резултат друге утакмице.

Пољски фудбалери само три пута су шутнули ка голу противника, а меч су завршили без ударца у оквир гола.

Можда би таква немоћ била и кажњена да Пољска на голу није имала свог јунака - фантастичног Шченсног, који је меч завршио са 13 одбрана, две мање од рекорда када је реч о једној утакмици Мундијала, који је поставио Тим Хауард из Сједињених Америчких Држава 2014. против Белгије.

На ветрометини је био Шченсни - 24 ударца упутили су Аргентинци, 13 у оквир гола, али су само два завршила у мрежи.

Све је одбранио голам Пољске у првом полувремену, укључујући и пенал који је у 39. минуту извео Меси. Судија Дани Макели је на белу тачку показао након што је погледао снимак и уверио се да је голман Пољске закачио Месија у казненом простору при покушају да боксује лопту.

Ипак, чим је почео други део игре Аргентинци су повели - Молина је са десне стране упутио добар центаршут по земљи, Алексис Макалистер је остао сам у казненом простору, лоше је захватио лопту, али се она откотрљала у даљи угао гола Шченсног.

У 46. минуту Хулијан Алварез је био стрелац другог гола за Аргентину, на асистенцију Фернандеза.

Могли су Аргентинци и до убедљивије победе, али је до краја утакмице остало 2:0. Лаутаро Мартинез је пропустио одличну прилику у 85. минуту, када му је Кивиор поклонио лопту у намери да је врати свом голману. Изашао је Аргентинац сам пред Шченсног и шутирао поред гола.

У надокнади времена Таљафико је практично већ савладао пољског голмана, али је Кивиор склонио лопту са гол линије, само пар минута након што је могао да постане трагичар.

Аргентина ће се у осмини финала Мундијала у Катару састати са Аустралијом, док ће Пољаци играти против Француске.