Početna strana > Hronika > Mundijal u Kataru: Australija pobedila Dansku 1:0 i izborila plasman u osminu finala. Uzaludno slavlje Tunisa protiv Francuske, pobedom se oprostili od Mundijala. Poljaci u osmini finala posle poraza od Argentine, Meksiko bez nokaut faze posle 28 godina

sreda, 30. novembar 2022.

Reprezentacija Australije se plasirala u osminu finala Svetskog prvenstva nakon pobede nad Danskom minimalnim rezultatom 1:0. Ovo je drugi put u istoriji reprezentativnog fudbala Australije da će njeni fudbaleri biti u nokaut takmičenju Mundijala.

Australija ostvarila veliki uspeh

Fudbaleri Australije su se plasirali u osminu finala Svetskog prvenstva budući da su savladali ekipu Danske 1:0 u poslednjem kolu grupne faze takmičenja.

Australijancima je pre meča odgovarao i nerešeni rezultat. Iz Grupe D takmičenje nastavljaju Francuska sa prvog mesta i Australija kao drugoplasirana ekipa.

Francuska će u osmini finala igrati sa drugom ekipom iz Grupe C, a Australija sa prvoplasiranim iz pomenute grupe.

Utakmica između Australije i Danske je počela međusobnim odmeravanjem snage, ali se pokazalo da su Asutralijanci efikasniji i smireniji u momentima kada se meč "lomio".

Metju Leki je u 61. minutu igre odlučio pobednika utakmice, nakon lepog solo prodora matirao je Šmajhela.

Danska je tokom većeg dela meča bila ekipa koja je čekala grešku protivnika, međutim to se retko dešavalo, a kada je bilo propusta u redovima Australije, uglavnom je to bilo delu terena gde su fudbaleri veznog reda mogli brzo i efikasno da reaguju u cilju sprečavanja akcija.

DŽenkson Irvin, defanzivni vezni fudbaler Asutralije je pretčao čak 12 i po kilometara na meču, a ima je i 69 sprinteva.

Očekivalo se od fudbalera Danske da u drugom poluvremenu zaigraju energičnije, međutim kako se približavala završnica meča Danci nisu napravili nijednu pravu priliku za gol, čak ni polu-šansu.

Na kraju, Australija je izborila plasman u nokaut fazu Mundijala, drugi put u istoriji zemlje.

Uzaludno slavlje Tunisa protiv Francuske, pobedom se oprostili od Mundijala

Reprezentacija Tunisa savladala je aktuelnog šampiona Francusku 1:0 u poslednjem kolu Grupe D. Nažalost, zbog pobede Australije nad Danskom završavaju svoje učešće na Svetskom prvenstvu.

Tunišani pakuju kofere dignutog čela

Ekipa Tunisa odradila je sve što je u njihovoj moći. Selektor Francuske Didije Dešan izveo je rezervni sastav bez najvećih imena, jer je prolaz dalje svakako izboren sa dve pobede u prethodnim kolima.

Tunis je čitava dva minuta bio u nokaut fazi. Vahbi Hazri je postigao gol u 58. minutu za 1:0 i rezultat za prolaz. Nažalost, Australija je povela protiv Danske u 60. minutu, što im nije išlo na ruku.

Od 63. minuta Dešan ubacuje najveća imena: Mbapea, Grizmana, Dembelea, Rabioa i Salibu. U osmom minutu sudijske nadoknade gol potiže Antoan Grizman, ali on biva poništen posle konsultacije VAR-a i ofsajda strelca pogotka.

Igračima i navijačima Tunisa ostaje lepa uteha i uspomena da su pobedili svetskog šampiona. Odlaze iz Katara sa četiri osvojena boda.

Uzaludna pobeda Meksika

Reprezentacija Meksika savladala je ekipu Saudijske Arabije 2:1 u okviru trećeg kola Grupe C. Uprkos pobedi Meksiko nije izborio plasman u osminu finala Svetskog prvenstva, jer Poljska ima bolju gol razliku.

Gorak ukus pobede, Meksiko zbog gol razlike bez osmine finala

Reprezentacija Meksika nije uspela da izbori plasman u osminu finala uprkos pobedi nad Saudijskom Arabijom u poslednjem kolu grupne faze Svetskog prvenstva, 2:1.

U jednom momentu Meksiku je išlo na ruku vođstvo Argentine nad Poljskom...

Ipak, gol razlika bila je presudna za plasman Poljske sa drugog mesta koja je poražena od Argentine, 2:0, čime je okončano stanje Grupe C iz koje sa prvog mesta u nokaut fazu ide Argentina.

Poznati su i prva četiri para osmine finala Svetskog prvenstva.

Argentina će se sastati sa Australijom, dok će protivnik Poljske biti Francuska.

Utakmica između Saudijske Arabije i Meksika je od starta počela napadački kada je reč o južnoameričkoj selekciji.

Pronašli su pravi ritam i do kraja meča su igrali ofanzivno, što ih je u poslednjim minutima koštalo primljenog gola.

Saudijska Arabija se u većem delu meča branila. Prvo poluvreme proteklo je u dobroj markaciji fudbalera Meksika i rezultiralo je efikasnom odbranom.

Prvi deo utakmice završen je nerešenim rezultatom, 0:0.

Nisu stali Meksikanci ni u drugom poluvremenu, naprotiv, uigrana akcija nakon kornera se isplatila u 47. minutu. Henri Martin je bio strelac vodećeg gola na meču.

Meksiko se nije zaustavljao, potpuno je dominirao u nastavku meča. U 52. minutu utakmice Luiz Čavez je postigao jedan od najlepših pogodaka do sada na Mundijalu.

Precizan i snažan šut sa velike udaljenosti podigao je gledaocima na noge, što je propraćeno i aplauzima protivničkih navijača.

Nastavljali su sa brzim napadima, ali je nedostajalo i sportske sreće za Meksiko kako bi ugrabili plasman u osminu finala.

Naime, u jednom trenutku su postigli gol, ali je sudija dosudio ofsajd.

Nakon drugog postignutog gola, situacija u Grupi C je bila zamršena. Dakle, od 54. minuta utakmice Saudijska Arabija-Meksiko, fer-plej bi bio presudan za plasman drugoplasirane ekipe u nokaut fazu, a to mesto delili su Poljska i Meksiko.

Meksikanci i Poljaci su u jednom trenutku bili u potpunosti ujednačeni po broju osvojenih bodova, gol razlici - po dva primljena i dva data pogotka, a međusobni susret između ovih selekcija je završen nerešenim rezultatom 0:0.

Fer-plej odnosno broj žutih i crvenih kartona bi u toj situaciji odlučio o tome ko bi išao u sledeću fazu u slučaju da je rezultat i broj golova na utakmicama u Grupi C ostao isti.

Meksiko je zaradio šest, a Poljska četiri žuta kartona, što bi značilo da bi Poljska zbog manjeg broja kartona izborila plasman u osminu finala.

Ovakva situacija viđena je samo jednom tokom Mundijala, i to 2018. godine u Grupi H, kada je Japan zbog disciplinovanije igre stekao prednost nad Senegalom.

Snovi Meksika su srušeni u poslednjim minutima igre. Sve dileme su razrešene nakon 95. minuta. El Davsari je postigao gol, neoprezni su bili defanzivni fudbaleri Meksika i tim golom je završeno takmičenje i za Meksikance, ali i za Saudijce.

Podsećanja radi, Saudijska Arabija je u prvom kolu savladala Grupe C Mundijala u Kataru savladala tim Argentine, što je predstavljalo pravu senzaciju.

Vredno pomena su i individualna dostignuća igrača na meču.

Galjardo iz Meksika je pretrčao nešto više od 11 kilometara, Montes je imao čak 65 preciznih dodavanja.

Sa druge strane Abdulhamid je imao 75 sprinteva.

Meksiko je imao 26 šansi da postigne gol, 10 šuteva je završilo u okvir protivničkog gola.

Saudijska Arabija je imala 10 prilika da postigne gol, a samo dva udarca su upitili u okvir Očoinog gola.

Argentina pobedila, Poljaci strepeli pa prošli u osminu finala

Fudbaleri Argentine pobedili su reprezentaciju Poljske 2:0 u utakmici poslednjeg kola Grupe C Svetskog prvenstva u Kataru.

Argentina i Poljska idu u nokaut fazu takmičenja

Argentinci su u poslednjem kolu pobedili Poljsku 2:0, pa su se, uprkos neočekivanom porazu od Saudijske Arabije na startu takmičenja, sa prvog mesta u Grupi C plasirali u osminu finala Mundijala u Kataru.

Poljaci su strepeli i nakon kraja meča jer je Meksiko vodio 2:0 protiv Saudijske Arabije i samo još jedan gol Meksikanaca mogao je Poljake da izbaci sa Svetskog prvenstva, ali je nakon pogotka Saudijaca u nadoknadi vremena postalo jasno da Poljska ide u nokaut fazu.

U jednom trenutku, pri rezultatu 2:0 na obe utakmice, Poljska i Meksiko su bili izjednačeni po bodovima, gol razlici, broju postignutih golova i međusobnom skoru, pa je malo nedostajalo da o putniku u osminu finala odlučuje broj žutih i crvenih kartona, drugi put u istoriji šampionata sveta.

Imali su sreće Poljaci jer na današnjem meču protiv Argentine nisu pokazali ništa. Grčevito su se branili od prvog do poslednjeg minuta, potpuno nemoćni i nezainteresovani bili su u napadu i pitanje je bilo samo koliko će golova primiti i da li će im na ruku ići rezultat druge utakmice.

Poljski fudbaleri samo tri puta su šutnuli ka golu protivnika, a meč su završili bez udarca u okvir gola.

Možda bi takva nemoć bila i kažnjena da Poljska na golu nije imala svog junaka - fantastičnog Ščensnog, koji je meč završio sa 13 odbrana, dve manje od rekorda kada je reč o jednoj utakmici Mundijala, koji je postavio Tim Hauard iz Sjedinjenih Američkih Država 2014. protiv Belgije.

Na vetrometini je bio Ščensni - 24 udarca uputili su Argentinci, 13 u okvir gola, ali su samo dva završila u mreži.

Sve je odbranio golam Poljske u prvom poluvremenu, uključujući i penal koji je u 39. minutu izveo Mesi. Sudija Dani Makeli je na belu tačku pokazao nakon što je pogledao snimak i uverio se da je golman Poljske zakačio Mesija u kaznenom prostoru pri pokušaju da boksuje loptu.

Ipak, čim je počeo drugi deo igre Argentinci su poveli - Molina je sa desne strane uputio dobar centaršut po zemlji, Aleksis Makalister je ostao sam u kaznenom prostoru, loše je zahvatio loptu, ali se ona otkotrljala u dalji ugao gola Ščensnog.

U 46. minutu Hulijan Alvarez je bio strelac drugog gola za Argentinu, na asistenciju Fernandeza.

Mogli su Argentinci i do ubedljivije pobede, ali je do kraja utakmice ostalo 2:0. Lautaro Martinez je propustio odličnu priliku u 85. minutu, kada mu je Kivior poklonio loptu u nameri da je vrati svom golmanu. Izašao je Argentinac sam pred Ščensnog i šutirao pored gola.

U nadoknadi vremena Taljafiko je praktično već savladao poljskog golmana, ali je Kivior sklonio loptu sa gol linije, samo par minuta nakon što je mogao da postane tragičar.

Argentina će se u osmini finala Mundijala u Kataru sastati sa Australijom, dok će Poljaci igrati protiv Francuske.