петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мухамед Јусуфспахић: Србија може да се дистанцира једино признавањем геноцида и извињењем
Хроника

Мухамед Јусуфспахић: Србија може да се дистанцира једино признавањем геноцида и извињењем

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 30. март 2010.

БЕОГРАД – Србијански муфтија Мухамед Јусуфспахић изјавио је да се у Сребреници 1995. догодио геноцид над муслиманима и да Србија може да се дистанцира од тог злочина једино „признавањем злочина и извињењем”.

Поводом данашње расправе у Скупштини Србије о предлогу декларације о осуди злочина у Сребреници, муфтија је позвао опозиционе странке у српском парламенту СРС, СНС, ДСС, НС, као и Јединствену Србију да, како је рекао, „учине оно што ће нашу будућност и будућност наших односа учинити бољом”, а социјалистима поручио да учине што је „по њиховој савести”.

По својој савести треба да учини и власт у Србији у којој, подсетио је, има и оних који нису Срби.

„Убиство само једног човека представља убиство целог човечанства”, рекао је Јусуфспахић у емисији „Кажипрст” ТВ Б92.

По њему, усвајање декларације у Скупштини Србије би, можда, могао бити пут ка „нечему што би било искрено”.

Дебату која се сада догађа поводом усвајања декларације Јусуфспахић поима као „неискреност односа према себи и према створитељу свега”.

Муфтија каже да разуме изјаву главног муфтије Исламске заједнице у Србији Муамера Зукорлића да та заједница неће прихватити декларацију о осуди злочина у Сребреници уколико у њој буде недостајало „једно слово од речи геноцид”, али је додао да му је неприхватљив начин на који тај став исказан.

Јусуфспахић каже да је Србијанац јер живи у Србији, Бошњак по пореклу и муслиман по вери.

Он, такође, сматра да је потребно и да Србија и Босна и Херцеговина „што пре нађу на истој страни без икаквог зачикавања”.

Дан уочи почетка расправе о предложеном тексту декларације Санџачка демократска партија чији је оснивач био Расим Љајић најавила је да ће покушати да измени предложени текст, а посланици Бошњачке листе Сулејмана Угљанина да за тај документ неће гласати уколико он не буде садржавао реч геноцид, као и да ће од Скупштине Србије прво захтевати усвајање Резолуције Европског парламента о Сребреници.

За помињање речи геноцид у декларацији залаже се и Либерално демократска партија која тражи и да се у том документу цитира став Међународног суда правде о том догађају.

(Танјуг)

 
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер