петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мухамед Јусуфспахић: Одлука Управног суда да оспори упис ИЗС у Регистар верских заједница је политичка, можда ћемо се жалити у Стразбуру
Хроника

Мухамед Јусуфспахић: Одлука Управног суда да оспори упис ИЗС у Регистар верских заједница је политичка, можда ћемо се жалити у Стразбуру

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 22. мај 2015.

Заменик реис ул улеме Исламске заједнице Србије Мухамед Јусуфспахић најавио је могућност да се та заједница обрати Суду за људска права у Стразбуру.

Разлог је томе је што је Управни суд оспорио право њеног уписа у Регистар верских заједница.

У изјави за Танјуг Јусуфспахић, који је и муфтија србијански, тврди да је реч о политичкој одлуци.

"То је неправда према Исламској заједнци. Први смо, и за сада једини тражили и припремили сву документацију за упис и ово је једна од политичких одлука које се уплићу у судство", навео је Јусуфспахић.

Сви муслимани, као грађани Србије, имају право на верску заједницу која не би била подређена ни надређена исламским заједницама суседних земаља, указао је Јусуфспахић.

"Борићемо се даље, ми смо ту, нас има, не могу нас обесправљивати. Зашто би то била заједница бошњачких муслимана и у Србији кад то може да буде заједница свих муслимана Србије, то је оно што је смисао вере", рекао је Јусуфспахић.

Реч је о борби за права свих муслимана који живе у Србији, истакао је муфтија и додао да ће одлуку о обраћању суду у Стразбуру донети након разговора у оквиру ИЗС.

"То је борба за наша права, ми имамо права на власништво над вакуфом (имовином ИЗС), као што имамо право да овде живимо. Све ово до сада је било једно велико замешетељство у коме нисмо учествовали", каже муфтија србијански.

Одлуку Управног суда сматра политичком и доживљава је као индиректну поруку да ИЗС оснује политичку партију.

"Онда би нас можда 'коалициони партнери' гледали као некога ко може да им донесе победу на изборима. Можда је то монета, али није то наш пут", истакао је Јусуфспахић.

О томе да ли ће актуелни реис ул улема Адем Зилкић остати врховни поглавар ИЗС или ће га на тој позицији заменити неко други, Јусуфспахић каже да о кандидатима распарава траје, а да ће избори бити у што скорије време.

Тачан датум није одређен, а Зилкић није једини кандидат за врховног поглавара, навео је он.

Сматра да би на челну позицију ИЗС требало да дође неко млађи и од њега и од Зилкића, иако обојица имају право на по још један мандат.

"И ја сам истрошен, време је за нове снаге. Можда ово неко други сада може боље да води, уз нашу помоћ јер ми не идемо нигде. Како говорим о себи тако говорим и о Зилкићу. То би било једно добро освежење", рекао је Јусуфспахић.

На питање да ли ће бити први амбасадор Србије у Саудијској Арабији, Јусуфспахић каже да нема ништа против, "ако може да служи на тој позицији у грађењу односа двеју држава.

"То је земља ка којој се ми муслимани окрећемо, као простору где се налазе Мека и Каба и то би била једна значајна обавеза", рекао је Јусуфспахић истичући да је разговора о томе било почетком године, али да се за сада "ништа значајно по том питању није десило".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер