четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Муамер Зукорлић: Тадић је у Санџак слао жандармерију - Вучић је то зауставио
Хроника

Муамер Зукорлић: Тадић је у Санџак слао жандармерију - Вучић је то зауставио

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 12. март 2016.

Сарајево, Санџак – Гост Дневника на ТВ1 био је Муамер Зукорлић – носилац листе Бошњачке демократске заједнице Санџака за предстојеће изборе у Србији.

Поводом данашњег сусрета са реису-л-улемом Хусеином Казавзовића одржаним у Сарајеву, на којем је разматрано питање могућности стављања у мировање функције муфтије према Уставу ИЗ и кандидирање за носиоца листе на предстојећим изборима, Зукорлић је казао да је управо то питање било кључна тема разговора.

„Свакако су, као и раније у свим нашим сусретима увијек ствари изгледале друкчије након што их ја појасним а друкчије прије тога. Имали сте саопћење у којем сте видјели да смо постигли сагласност у вези са тумачењем тих начела. У принципу, не постоји никаква уставна одредница која забрањује један такав поступак а све што није забрањено је дозвољено у правним нормама. Истина, постоји Одлука Ријасета о неспајању вјерских и политичких функција. У сваком случају и ова одлука Мешихата, стављање у стање мировања је заправо сасвим пролазна фаза. Чак, моја прва идеја је била да поднесем оставку, да потпуно повучем линију између моје сада политичке активности и будућности и онога што сам до сада радио као муфтија и на тај начин растеретим Исламску заједницу било каквих питања. Моји сарадници и чланови Мешихата су сматрали да требам  у то ићи поступно. Уколико процијеним и наредних дана да на било који начин моја кандидатура у овој варијанти  моје функције стављење у мировање шкоди Исламској заједници, спреман сам повући било који потез који ће потпуно Исламску заједницу растеретити тога.“

Зукорлић се како каже, о политици премијера Владе Републике Србије Александра Вучића у више наврата изјашњавао.

„У односу на нас Бошњаке у Санџаку и конкретно на Исламску заједницу, у поређењу са владом или режимом Бориса Тадића дошло је до значајног релаксирања тих односа. То се просто не може упоредити. Тада је Борис Тадић нама заједно са Расимом Љајићем слао жандармерију по 1500 полицајаца да нам отимају имовину, улазе у џамије итд. Дакле, ми смо имали директне конфронтације, злоупотребе правосуђа, тужилаштва итд. Доласком на власт господина Вучића то је заустављено, Истина, наш захтјев је био, не само то да се заустави, него и да се нагомилана отворена питања почну рјешавати.“

На питање водитеља да ли је коалиција Вучића и Љајића представља проблем с обзиром на то да се Зукорлић нудио Љајићу, Зукорлић је одговорио: „Ја нисам рекао да се нудим Александру Вучићу, већ сам одговарао на новинарска питања да ли размишља наша политичка опција о партиципацији у Влади. Дакле, ја се не нудим никоме, ја нудим програм који заступам, врло јасан, принципијелан и етички, националан, економски и социјалан итд. Тај ћу понудити програм, али је сада преурањено говорити о било каквој партиципацији са Александром Вучићем или било ким другим ко буде предводио ту Владу. Мени смета то што је на неки начин и ова Влада наставила да користи дежурне политичаре из Санџака искључиво за интересе те Владе, нипошто у интересу грађана Санџака.

Гаранцијом да неће бити послушник Вучића попут претходних политичара из Санџака сматра свој рад протекле 23 године.

„Почетник сам у политици али нисам на друштвеној сцени. Уколико ме нису успјели полтронизирати за ове 23 године кроз службене релације муфтије, не само муфтије него и кроз Универзитет, Академију, хуманитарне активности, оснивање свих институција, што је делимично познато јавности, неће наравно ни сада. Можда је моје конкретно дјеловање у политици нова појава, али моја етика, принципијелност, моја досљедност, цјелокупни поглед на права Бошњака и грађана, опћецивилизацијска борба је позната. Мислим да чак ни у Београду, ни у Санџаку, нико не помишља да Београд мене може полторнизирати.

Зукорлић је категоричан по питању повратка на мјесто санџачког муфтије – Ово је дефинитивно мој улазак у политику и то по моделу познатог вође Тарика ибни Зијада који је изашао на обалу Андалузије односно Шпаније и потопио своје бродове иза себе и наставио поход. Оно што сам ја потпио јесте моја функција муфтије и дефинитивно могу да одахну сви.“

Један од циљева Зукорлићевог уласку у политику је како каже „да врати етику у политику, естетику у реторику“.

„Циљ мог уласка у политику је слојевит. Најприје, мислим да могу дати значајно политичкој сцени Санџака па и шире од Санџака, у Србији, у погледу динамизације политике, у смислу рјешавања статуса Бошњака, статуса Санџака, а основни мото листе коју предводим јесте „ЗА ПОМИРЕЊЕ“. То је позив на помирење и мој ће бити кључни задатак помирење унутар бошњачког санџачко помирење, али потом јер вјерујем да могу дати допринос, на тој релацији српско-бошњачког помирења, српско-албанскох, српско-хрватског. Вјерујем у то и мислим да је то једина свјежа идеја на Балкану. Скоро све идеје су потрошене. Сад кад бисте извршили анкету, без обзира, лијеви, десни, вјерници, мањи вјерници, питајте их шта недостаје Балкану?! Помирење недостаје.“

На питање о мишљење о реисулеми Кавазовићу Зукорлић је нагласио да је „реисулема Кавазовић поглавар свих Бошњака муслимана и свих других других који га признају“.

„Добио је веома велику подршку, између осталог лично сам гласао реисулему Кавазовића на изборима, мислим да му је апсолутна већина, ако не и сви гласачи са простора Санџака дали подршку. То значи да смо ми њему вјеровали и да смо сматрали да ће он бити добар Реисулема и он је сад у мандату да то потврђује. Постоје ствари које су јако добре у садашњем дјеловање Исламске заједнице реисулеме Кавазовића, постоје ствари за које ја мислим да би требало бити друкчије али то што ја мислим да би требало друкчије, није оно за коначно.“

О најактуелнијој теми у Босни и Херцеговини посљедњих мјесеци, о тзв. „параџематима“ и односу Исламске заједнице према њима, Зукорлић истиче – „Први који је можда употријебио ово „пара“ задњих година смо били ми, паравјерска творевина која је настала у Србији, дакле као паралелна исламска заједница. Наше искуство са тим је најбогатије и ми се са тим носимо 9 година. Сваки паралелизам је проблем али то што нешто јесте проблем не значи да ћемо увијек повући праве потезе у начину рјешавања. Моја сугестија Исламској заједници је да буде веома опрезна у рјешавању феномена или проблем „параџемата“. У Исламској заједници никада се један велики проблем није ријешио резовима и оштрим поступцима.“

(Босна пресс) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер