субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > МСП: Утврђен дневни ред расправе о независности Косова
Хроника

МСП: Утврђен дневни ред расправе о независности Косова

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 09. октобар 2009.

Међународни суд правде утврдио је дневни ред јавне расправе о легалности једнострано прокламоване независности Косова која је заказана за 1. децембар.

Расправа ће трајати десет дана, а правни тимови из Београда и Приштине имаће по три сата на располагању да изложе супротстављене аргументе, сазнао је Тањуг у дипломатским изворима. Најпре ће наступити правни тим Србије који ће настојати да докаже да је једнострано отцепљење јужне српске покрајине, које су прокламовали Албанци, нелегално и противно међународном праву. Затим ће представници албанских власти у Приштини изнети аргументе којима бране право на независност настојећи да докажу да је Косово случај за себе (суи генерис).

За усмену расправу у хашкој Палати мира пријавило се 29, од укупно 36 држава, које су се умешале у овај спор, а њима је остављено по 45 минута да образложе властите ставове. Како је потврђено у Хагу, дневни ред расправе биће сутра званично објелодањен на веб сајту МСП.

Писане поднеске суду УН у првој фази поступка доставиле су Чешка, Француска, Кипар, Кина, Швајцарска, Румунија, Албанија, Аустрија, Египат, Немачка, Словачка, Русија, Финска, Пољска, Луксембург, Либија, Велика Британија, САД, Србија, Шпанија, Иран, Естонија, Норвешка, Холандија, Словенија, Летонија, Јапан, Бразил, Ирска, Данска, Аргентина, Азербејџан, Малдиви, Сиера Леоне и Боливија.

Поднесак власти у Приштини Суд третира као писани допринос, пошто Косово није чланица Уједињених нација. Коментаре на писане изјаве, у другој фази поступка, поред Србије, доставило је још 13 држава: Француска, Норвешка, Кипар, Аргентина, Немачка, Холандија, Албанија, Словенија, Швајцарска, Боливија, Велика Британија, САД и Шпанија.

Судећи према досадашњим ставовима, представници 16 држава ће пред МСП бранити независност Косова, а 15 држава став Србије која не признаје једнострано отцепљење своје јужне покрајине. Сви достављени документи, поднесци и одговори засад су поверљиви, а о томе да ли ће бити обелодањени јавности на усменој расправи или накнадно, одлучиће судско веће.

Поступак за утврђивање саветодавног мишљења о овом проблему покренут је на основу одлуке коју је већином гласова Генерална скупштина УН усвојила 8. октобра 2008. године на захтев Србије. Српски предлог подржало је 77 делегата, а "против" је било шест и то из Палауа, Науруа, Микронезије, Маршалских Острва, Албаније и САД.

Независност Косова до сада су подржале 62 земље, од 192 државе које су чланице Уједињених нација. Суд у Хагу добио је оверене копије, на енглеском и француском језику, резолуције којом су Албанци 17. фебруара 2008. године прогласили независности Косова и Метохије.

Генерални секретар УН Бан Ки-мун је МСП доставио досије са свим документима који могу допринети разумевању овог питања.

У формулисању саветодавног мишљења учествује свих 15 судија МСП са различитим правним системима и традицијом. Одлуку доносе већином од осам гласова, а треба је очекивати најраније половином идуће године.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер