четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > МСП Шпаније: Залажемо се за питање статусне неутралности ЕУ по питању представљања "Косова"
Хроника

МСП Шпаније: Залажемо се за питање статусне неутралности ЕУ по питању представљања "Косова"

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 24. фебруар 2020.

БЕОГРАД - Министар за европске интеграције Јадранка Јоксимовић и државни секретар МИП Шпаније за европске послове Хуан Гонзалес Барба Пера разговарали су о активностима Србије у даљем процесу приступања, сарадњи две државе у процесу ЕИ, ситуацији у региону, билатералним односима и другим темама.

Министар је исказала захвалност Шпанији на подршци и помоћи коју пружа Србији у ЕИ, пошто је Шпанија заговорник политике проширења и јер јасно подржава европску будућност Србије.

Јадранка Јоксимовић обавестила је саговорника о нашој посвећености процесу приступања и нагласила да се посебна пажња у реформама посвећује владавини права, економији и одрживом развоју.

Саговорници су разменили мишљења о предлогу нове методологије ЕК. Јадранка Јоксимовић оценила је да предлог нове методологије није лош за Србију, али и да није нарочито бољи, од оне по којој Србија сада преговара.

Нагласила је да ћемо сачекати да видимо напредни економски план, требало би да буде представљен на Самиту ЗБ-ЕУ у мају Загребу, да ћемо га пажљиво анализирати и онда донети одлуку.

Министар је истакла да смо показали да имамо потенцијал да преговарамо по било којој методологији, подсетила је да већ преговарамо по строгој и да смо једина држава која је преговоре отпочела, у раној фази, отварањем поглавља 23 и 24 која се односе на владавину права и поглавља 35 које прати нормализацију односа Београда и Приштине.

Јадранка Јоксимовић је напоменула и да би кредибилна политка проширења ЕУ требало да омогући већа средства за развој програма ИПА 3 за перспективу 2021. - 2027., као и за WБИФ - финансијски оквир за Западни Балкан, али и да се створи простор за додатне инвестиције у погледу приоритета одрживог развоја и Зеленог договора за регион.

Министар за европске интеграције је, такође, захвалила Шпанији и на принципијелном и доследном ставу по питању непризнавање једнострано проглашене независности Косова.

Она очекује да Приштина укине тарифе на робу из Централне Србије и на тај начин обезбеди услове за наставак дијалога.

Државни секретар МИП Шпаније за европске послове Хуан Гонзалес Барба Пера рекао је да ће та држава наставити да активно подржава и промовише процес приступања Србије.

Указао је да Србија предњачи у резултатима реформи, нагласио је да је веома важно то што су реформе у сегментима владавине права, економије и одрживог развоја видљиве и навео да би требало да буду настављене.

Барба Перо је констатовао да се Шпанија залаже за наставак дијалога Београда и Приштине уз јасно предочену обавезу Приштини да претходно укине наметнуте додатне тарифе.

Барба Пера је нагласио и да се Шпанија чврсто залаже за поштовање статусне неутралности ЕУ, по питању представљања такозваног Косова.

Јоксимовић и Барба Пера указали су на значај избора некадашњег министра иностраних послова Шпаније Жозефа Борела на место потпредседника Европске комисије и високог представника ЕУ за спољну у безбедносну политику.

Саговорници су сагласни да су билатерални односи две државе јако добри и без отворених питања и да постоји обострана опредељеност за њиховим интензивирањем, пре свега кроз трговинску сарадњу, као и културну и јавну дипломатију.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер