петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > МСП: Истиче рок пријава за јавну расправу о легалности признања КиМ
Хроника

МСП: Истиче рок пријава за јавну расправу о легалности признања КиМ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 15. септембар 2009.

Данас је последњи дан пријављивања за јавну расправи о легалности једнострано проглашене независности Косова и Метохије пред Међународним судом правде у Хагу. Јавна расправа почеће 1. децембра, а у њој ће право на излагања, саопштења и коментаре имати све земље - чланице УН.

Рок за пријаву учешћа у јавној расправи о легалности једнострано проглашене независности Косова и Метохије пред Међународним судом правде у Хагу, истиче данас.

Суд ће накнадно објавити број пријављених држава са распоредом усмених излагања.

У првој фази процеса, писане изјаве доставило је 36 држава, односно Чешка Република, Француска, Кипар, Кина, Швајцарска, Румунија, Албанија, Аустрија, Египат, Немачка, Словачка, Рушија, Финска, Пољска, Луксембург, Либија, Велика Британија, САД, Србија, Шпанија, Иран, Естонија, Норвешка, Словенија, Латвија, Јапан, Бразил, Ирска, Данска, Аргентина, Азербејџан, Малдиви, Сијера Леоне, Боливија и Венецуела.

Изјаву су доставили и представници косовских Албанаца, који се воде као посебна категорија, пошто Косово није чланица Уједињених нација.

Такође, у другој фази 14 држава доставило је коментаре на писане изјаве других држава, укључујући Француску, Норвешку, Кипар, Србију, Аргентину, Немачку, Холандију, Албанију, Словенију, Швајцарску, Боливију, Велику Британију, САД и Шпанију.

Јавна расправа почеће 1. децембра, а у њој ће право на излагања, саопштења и коментаре имати све земље- чланице УН, без обзира на то да ли су раније доставиле писане поднеске с аргументацијом и реплике.

Привремене власти у Приштини имају, такође, право на усмено образложење поднеска и одговора на аргументацију противника сецесије, иако нису чланица УН.

Сви документи, поднесци и одговори засад су поверљиви, а Међународни суд правде одлучиће да ли ће бити обелодањени јавности на усменој расправи или накнадно.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер