четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Москва: Руски тинејџери масовно доживљавају Америку непријатељем
Хроника

Москва: Руски тинејџери масовно доживљавају Америку непријатељем

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 22. јун 2009.

Московски тинејџери масовно доживљавају Америку као главног непријатеља Русије, показало је недавно истраживање спроведено у руској престоници.

Узорак истраживања састојао се од 300 дечака и девојчица тинејџерског узраста, од којих су половина били школарци – деца из релативно добростојећих породица – а половина из сиромашних слојева, која немају довољно средстава за школовање (такозвана "деца улице"). У првој групи, САД су означене као убедљиво највећи непријатељ Русије, пошто је чак 48 одсто "добростојећих" испитаника "гласало" за Америку, док је на другом месту Грузија са 19 одсто (23 одсто сматра да Русија нема непријатеље). Међу сиромашнима, "предност" Америке није толико изражена, пошто је "само" 23 процента истакло Вашингтон као непријатеља, а Грузија је такође другопласирана са поново 19 одсто "гласова".

Што се тиче доживљаја отаџбине, руски тинејџери су, судећи по овом истраживању, велики родољуби. У првој групи испитаника, чак 80 одсто њих изузетно цени и воли своју земљу, док је међу сиромашнима тај број мањи, али ипак значајно надмоћан – 60 процената.

Московски тинејџери такође су прилично сагласни у томе како би Русија требало да се носи са својим непријатељима: углавном су заговорници оштрих поступака, па су истраживачи забележили предлоге да се укине енглески језик у школама, да се Америка под хитно скине са светског трона, чак и да би Америку требало "збрисати са лица земље".

Истраживачки тим је, занимљиво, оценио да су имућнији слојеви агресивнији према Америци и Западу због тога што су та деца више изложена електронским медијима, првенствено телевизији (док сиротиња превасходно следи лична животна искуства, па су "деца улице" упадљиво огорченија на досељенике него школарци). Никоме из истраживачког тима није пало на памет да су, рецимо, школска деца толико непријатељски настројена према Западу можда и зато што им је лако доступан интернет, самим тим и западни медији, који према Русији већ годинама имају изразито негативан став, малтене као у доба "хладног рата".

http://www.infox.ru/authority/mans/2009/06/17/politichyeskiye_vzgl.phtml

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер