четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Москва: Одржана војна парада поводом годишњице марша пред одлазак Црвене армије на фронт 1941. године
Хроника

Москва: Одржана војна парада поводом годишњице марша пред одлазак Црвене армије на фронт 1941. године

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 07. новембар 2019.

 У Москви је Црвеним тргом данас продефиловало 4.000 војника у знак сећања на параду 7. новембра 1941. године, када је Црвена армија дефилеом поздравила Кремљ и отшла у Други светски рат, на фронт против нациста.

 Данас су официри, војници и питомци војне школе, већином у униформама и с оружјем из тог доба, марширали у ритму војне музике и патриотских песама.

Црвеним тргом је у колони прошло и 30 старих ратних возила, међу којима тенкови Т-34.

„Наш задатак је да наставимо посао победника: да изградимо велику земљу“, изјавио је градоначелник Москве Сергеј Собијанин у говору у част „легендарне параде“.

„Потомци хероја рата данас пролазе испред Кремља. А ми знамо да је будућност Русије у чврстим рукама“, рекао је Собијанин алудирајући на председника Владимира Путина.

После немачке инвазије 22. јуна 1941, која је изненадила тадашњег совјетског лидера Јосифа Стаљина јер је 1939. године потписао споразум о ненападању с нацистичким немачким канцеларом Адолфом Хитлером, војници Трећег рајха су почетком новембра 1941. године стигли на око 30 километара од Москве.

Стаљин је тада наредио да 30.000 совјетских војника директно крене на фронт. То је објавио после параде 7. новембра, одржане пооводом годишњице бољшевичке револуције 1917. године.

Црвена армија је успела да потисне немачке снаге током зиме 1941. године, али је прву значајну битку, код Стаљинграда (сада Волгограда), добила тек 1942-1943. Та битка је отворила пут ка коначној победи Совјетског савеза и њених савезника против Хитлера у мају 1945.

Војна парада се сваке године организује од 2000. гходине када је на власт дошао Путин, како би Руси прославили совјетску победу над нацистима.

Истраживачи и опозициони активисти кириткују ту политику патриотизма видевши је као преписивање историје у којој се прећуткују злочини и крупне мањкавости совјетске власти које су и довеле до њене пропасти крајем 1980-их година.

(Бета-АФП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер