петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Москва: Демонстрације због јачања контроле и надзора интернета
Хроника

Москва: Демонстрације због јачања контроле и надзора интернета

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 23. јул 2017.

Око хиљаду људи протестовало је у Москви против јачања надзора и рестрикција интернета у демонстрацијама одобреним од власти.

Уз узвике "Не цензури, не диктатури" или "Доле полицијска држава" демонстранти су исказали противљење најновијим правним мерама којим власти јачају контролу над Интернетом.

Неки су употребили популаран слоган опозиције током демонстрација против Кремља "Русија без Путина", додајући "и без цензуре".

Полиција је проценила да има око 800 демонстраната, а један новинар Франс преса са лица места је рекао да је између 1.000 и 1.500 људи одговорило на позив партије Парнас, предвођене бившим премијером Михаилом Касјановим, која је организатор демонстрација.

Три демонстранта су ухапшена од којих један зато што је делио летке подршке опозиционару Алексеју Наваљном, навела је руска невладина организација ОВД-Инфо специјализована за праћење хапшења.

Руски парламент је у петак одобрио закон којим се у Русији забрањује употреба "анонимајезерса" (анонyмизерс) веб сервиса који омогућују да се анонимно приступи блокираним сајтовима у земљи.

Парламент је такође изгласао закон којим се обавезују корисници да се идентификују телефонским бројем да би користили сервисе порука преко интернета.

Крајем јуна Роскомнадзор, управа за надзор медија такође је претила да ће блокирати Телеграм, врло популаран сервис порука у Русији због високог нивоа енкрипције. Од 1. јануара руске и стране интернет компаније обавезне су да складиште податке својих корисника у Русији и да их предају властима ако оне то од њих затраже.

Павел Расудов, бивши вођа групе Пајрат парти (Пирате Партy), рекао је да руске власти покушавају да контролишу и надзиру Интернет од 2011. године када је председничка кампања Владимира Путина била праћена великим демонстрацијама. По његовим речима, они су схватили да је интернет средство мобилизације и да се преко њега наводе људи да изађу на улице.

Последњих година руски интернет који јако користи опозиција је све више под стегом власти са тенденцијом јачања контроле у оквиру борбе против тероризма.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер