субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Московска штампа: Србија је за Русију један од малог броја природних партнера
Хроника

Московска штампа: Србија је за Русију један од малог броја природних партнера

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 22. октобар 2009.

Москва, 21. октобра – Константин Косачов, председник спољнополитичког комитета Државне думе Русије, изјавио је коментаришући јучерашњу посету руског председника Србији, да две земље повезују „како историја, тако и специфична ситуација у савременој Европи. Ми се сусрећемо са једнаким проблемима и имамо подударне интересе у економској сфери”. Он је нагласио да је Србија за Русију један од малог броја природних партнера.

Питање Косова и Метохије Косачов је назвао питањем односа према међународном праву које је било радикално нарушено у тренутку једностраног проглашења независности српске покрајине.

„Та корозија међународног права умногоме је испровоцирала познате догађаје на јужном Кавказу”, закључио је он.

Готово сви руски штампани медији донели су данас извештаје из Београда. Свуда се истиче да је Србија Медведева дочекала веома пријатељски и да је то једна од земаља са којима Русија има најпријатељскије односе. Истиче се значај заједничког става у оцењивању историјског догађаја у коме су совјетски војници и југословенски партизани били савезници, значај енергетских споразума који су потписани и успешно се реализују. Посебно се издваја обећање Медведева да ће Русија и даље помагати Србији у заштити њених националних интереса.

Многи текстови емотивно наглашавају историјске корене српско-руских односа истичући да су „Руси и Срби један народ” или да су браћа. Изузетно, неки медији се питају колико ће то братство коштати Русију алудирајући на српски захтев за кредит.

Сергеј Кургињан, председник међународног фонда „Експериментални стваралачки центар”, својим коментаром одговара на то питање:

„Код нас се веома често односи посматрају прагматично: колико кошта? А колико кошта десет милиона људи који воле Русе и живе усред Европе? Мени се чини да они вреде бесконачно много, посебно ако се жели спроводити активна светска политика.”

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер