Хроника

Момир Турудић: Одлука Фијата да ли ће наставити производњу у Крагујевцу вероватно већ одавно донета

Штампа
недеља, 16. јул 2017.

Новинар недељника Време Момир Турудић изјавио је, гостујући у Новом дану, да је одлука Фијата о томе да ли ће наставити производњу у Крагујевцу вероватно већ одавно донета, али се не саопштава.

"У Крагујевцу већ дуго постоји страх шта ће се десити са фабриком кад истекне уговор по којем Фијат добија донације од Владе Србије да би ту остао. Знамо да предвиђени планови нису остварени, производња никад није достигла пројектовани капацитет. Ни држава није урадила свој део посла - није урађен саобраћајни прилаз, није модернизован железнички прилаз, али ни Фијат није испунио велики део својих обећања", рекао је Турудић.

Према његовим речима, штрајк је нека врста екслалације тог страха.

"Уговор истиче за годину дана, али смешно је говорити да ће менаџмент фирме на основу једног штрајка или тренутних догађаја донети одлуку преко ноћи да Фијат оде или остане", оцењује он.

Турудић додаје да је "уцењивачки капацитет Фијата према држави велики" јер се зна колико је фабрика битна за Крагујевац, па и за привреду Србије.

"Државни фунцкционери често оптужују раднике да су они будући кривци за одлуку Фијата, каква год да буде. Фабрика не ради пуним капацитетом, врши се притисак на раднике да одустану од захтева", сматра новинар Времена.

Каже да је држава штрајком, на неки начин, затечена.

"Првих дана готово нико није реаговао. Држава је у небраном грожђу - она би морала да штити интересе радника, али ако је читава економска политика заснована да смо земља са јефтином радном снагом и да морамо да привлачимо инвеститоре по сваку цену, онда је незгодно рећи инвеститору да попусти", каже Турудић.

Коментаришући образложење да се не преговара за време штрајка, Турудић оцењује да онда штрајк не би ни имао смисла.

ЕУ и политичари на Балкану свесни да лажу једни друге

Турудић каже да се превелик значај даје Балкану имајући у виду да велике силе имају свуда интересе и да се не "сукобљавају" само на овим просторима.

"У Вашингтону знају какава је сарадња Србије са НАТО и Русијом. Балкан није толико битан колико се у медијима и међу политичарима на Балкану прича", оцењује Турудић.

Он подсећа да је основна порука Европске уније (ЕУ) земљама Западног Балкана, које нису чланице, да су врата отворена, али да морају да испуне оно што се тражи.

"А све земље региона тапкају у месту или напредују пужевом брзином. Био је добар текст у Економситу где се каже да ЕУ лаже земље Балкана да ће их примити, а лидери и политичке елите Западног Балкана лажу ЕУ да ће испунити све што се од њих тражи. При томе и једни и други су свесни те врсте лагања", наводи Турудић.

(Н1)

 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]