среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Момир Стојановић: Србија ускоро улази у период политичке нестабилности, репресивне мере власти рашће како се буде ближило коначно решење статуса КиМ
Хроника

Момир Стојановић: Србија ускоро улази у период политичке нестабилности, репресивне мере власти рашће како се буде ближило коначно решење статуса КиМ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 03. јул 2019.

 Уколико се актуелна власт не уразуми – а не показује знаке да је на то спремна, Србији већ крајем године предстоје немири и нестабилност коју социолози ових дана називају „револуцијом“, каже за Данас генерал у пензији и некадашњи директор Војнобезбедносне агенције Момир Стојановић.

Он је пре неколико година био председник парламентарног Одбора за контролу служби безбедности и посланик Српске напредне странке, а данас је одборник групе грађана „Искрено за Ниш“ у локалној скупштини.

Већ су приметне основне контуре статуса КиМ које је дефинисала власт, а које се неће свидети највећем броју грађана

– Оваква друштвена нестабилност поклопиће се са убрзаним решавањем статуса Косова и Метохије, које ће се по свим предвиђањима догодити до краја године. Решавање овог питања биће преломна тачка која ће определити друштвено-политичка збивања у земљи. Већ су приметне основне контуре статуса КиМ које је дефинисала власт, а које се неће свидети највећем броју грађана. Због тога је разрађен широк спектар активности који треба да допринесе да грађани што безболније прихвате такво решење и да се избегну озбиљнији друштвено-политички потреси. Ипак, ово ће утицати на додатни пад рејтинга владајуће странке, који већ постоји због све лошијег социјалног статуса грађана – каже Стојановић, коментаришући „са безбедносног аспекта“ најновије анализе неких од реномираних социолога да Србији, како су казали, предстоји све већа репресија, као и да смена актуелне власти не може бити мирна.

Ситуација у којој, постоји очигледна решеност власти да по сваку цену брани своје позиције, а са друге стране постоји незадовољство грађана из ових разлога, могла би бити окидач за шире протесте и немире који прете изазивању хаоса и опште нестабилности 

– Извесно је да Србија ускоро улази у период политичке нестабилности. Репресивне мере власти рашће како се буде ближило коначно решење статуса КиМ, а увећавало незадовољство грађана који, упркос другачијим и великим причама те исте власти, све теже живе. Ситуација у којој, постоји очигледна решеност власти да по сваку цену брани своје позиције, а са друге стране постоји незадовољство грађана из ових разлога, могла би бити окидач за шире протесте и немире који прете изазивању хаоса и опште нестабилности – каже он, додајући да „нажалост, актуелна опозиција није у стању да ‘прихвати’, артикулише и каналише незадовољство грађана“.

Он оцењује да посебно „забрињава“ што је врх власти „убеђен“ да је политика коју води најбоља за грађане Србије и да једино она нуди бољи живот и будућност, а да су све друге политичке алтернативе лоше.

Сви државни ресурси су стављени у функцију заштите политике и позиција актуелне власти, а не у функцију заштите виталних државних интереса

– Сви државни ресурси су стављени у функцију заштите политике и позиција актуелне власти, а не у функцију заштите виталних државних интереса. Власт дневно води психолошко-пропагандни рат против својих грађана, настојећи да их убеди у исправност свега што ради. Она све више креира догађаје и процесе у јавном и политичком животу који би требало да широј јавности покажу да је само она добра и успешна, и да нема алтернативу. Параде, вежбе, смотре, наоружавање, дежурни аналитичари, таблоиди, скоро сви електронски и штампани медији… ангажовани су на том задатку – каже он.

На питање како процењује да би се могли понашати припадници војске и полиције у случају евентуалних грађанских немира, он одговара да ће њихово поступање бити „различито“ и „подељено“.

– Илузорно је очекивати да ће Војска Србије данас да се умеша у било које, па и ово унутрашње питање. Али, све је веће незадовољство припадника МУП-а, због лоших кадровских решења, све веће нестручности и све веће политичке злоупотребе њених припадника. Зато је реално очекивати да ће полиција у случају грађанских немира бити подељена на оне који су последњих година запослени по политичкој подобности, и који ће слепо извршавати наређења, и стручне и одговорне професионалце који ће отказати послушност – оцењује он.

Он додаје да све околности указују да је „крајње време“ да се власт уразуми и да са представницима опозиционих политичких опција отпочне дијалог о основним захтевима које су изнедрили актуелни грађански протести, међу којима су најважнији слобода медија, измене изборних закона и ажурирање бирачких спискова.

– Ако се то не буде догодило, предстоје нам велике турбуленције и општа друштвена криза – закључује Стојановић.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер