уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Момир Булатовић: У свету влада банкарски социјализам, губици банкарског сектора надокнађују се из средстава држава и на рачун смањивања социјалних права
Хроника

Момир Булатовић: У свету влада банкарски социјализам, губици банкарског сектора надокнађују се из средстава држава и на рачун смањивања социјалних права

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 19. септембар 2018.

Некадашњи премијер СРЈ Момир Булатовић каже да у свету финансија влада банкарски социјализам, да су "коцкарски" банкари изједначени с правим па се губици банкарског сектора надокнађују из средстава држава и на рачун смањивања социјалних права. Држава треба да постави регулаторна тела која ће смиривати банкаре, да не би варали грађане, наглашава.

У најновијој књизи "Невидљиви ланци", Момир Булатовић, некадашњи председник Црне Горе и савезни премијер, иначе доктор економије, покушава да објасни свет високих финансија који је тајан, али управља судбинама милијарди људи.

У Дану уживо говорио је шта је данас новац, шта је суштина банкарског система, какав је однос држава и банака, а какав политике и економије.

Булатовић подсећа да је пре 10 година била ерупција светске финансијске кризе, да је тај систем колабирао због чињенице да је постојало 60 трилиона долара непостојећег новца - кредитних деривата, новца који се представао да јесте, а то није био. "Десет година касније ми смо добили да имамо једанаест пута више тог лажног новца, а то је плаћено са ужасном ценом - 32 милиона радних места у свету је изгубљено и читав свет као да је утонуо у депресију, навикавамо се на тај систем", каже.

Констатује да постоје напори највеће финансијске силе, Америке, која је покушала да променом законодавства и огромним финансијским ињекцијама тај проблем разреши, али наводи да није у томе успела и да се ситуација "прелила" на ЕУ и резултира једном "општом кризом која сада тиња".

Истиче да амерички сајтови наводе да је економски слом неминован, али да се само не зна када ће тачно до њега и доћи.

И свет и економија су се после криза 1929. и 1933. извукли захваљујући Глас-Стигеловом закону, који је, грубо речено, поделио банкарство на два дела - један који је класично банкарство, који се бави зајмовима привреди и уштеђевинама грађана - тај део је осигурала држава, која је гарантовала улоге, а с друге стране је инвестиционо банкарство. Оделио је "болнице" од "коцкарница", навео је и додао је да је држава штитила "болнице". Амерички председник Бил Клинтон је 1999.  потписао закон којим је укинут овај закон и тада је формирана највећа финансијска корпорација у историји човечанства Цитy гроуп, која је имала 100 милиона кијената у 100 држава света, додаје.

Појашњава да то значи да су "коцкарски банкари" изјадначени с правим, да су ови први правили губитке јер су ризично пласирали капитал, а онда им је држава социјализовала те огромне губитке.

"У финансијској сфери (глобално) имамо један банкарски социјализам, у којој се губици банкарског сектора надокнађују из средстава државе, из средстава пореских обвезника и на рачун смањивања социјалних права и радника и средње класе... А добици се њихови приватизују, и то је изокренути социјализам, то је нешто што долази главе Америци", каже Булатовић.

Глас- Стигелов закон је, како каже Булатовић, на 37 страна направио ред који је владао светским финансијама 45 година, не рачунајући ратове, и онемогућавао енормно обогаћивање одређених финансијских институција. До његовог укидања је дошло због похлепе енормно богатих у САД.

Булатовић наводи да је пре две године ММФ означио Дојче банку као извор највеће опасности за светски финансијски систем. У то време је Дојче банка имала 60 хиљада милијарди папира вредности које не значи ништа, најзатрпанија је била тим безвредним новце, а имала је у исто време 5.500 тона руде уранијума у свом власништву, казао је. "Дојче банка је банка у којој држимо девизне резерве и која гарантује да ће између банака у осом читавом региону бити фер и поштен промет", наводи Булатовић и каже - замислите да се то уруши. Истиче да су ту банку спасили избору у Немачкој, али да се тај слон налази под тепихом, а да он дуго ту неће бити. "Дугови постоје и сви виде да не могу бити враћени".

Говорећи о стању у ЕУ, каже да је њено највеће достигнуће - евро, заправо се испоставило као њена Ахилова пета, јер евро није исти, како каже, у свим земљама. "Црногорски евро је потпуно другачије вредности од евра у Немачкој, Кипру".

Банка је систем бездушни, кад вам нуде кредите ту је она лепа група младиг људи, причају вам бајке, а онда се деси да буде поремећај, е онда је тамо она друга дивизија, они намрштени, каже Булатовић говорећи о банкарском сектору. Наводи да са банкама треба преговарати, јер оне "желе да преваре", оним ситним словима.

Нису то људи који брину о вашој добробити, они желе да на вама зараде, у свету финансија они људе третирају као овце које треба шишати, додаје.

Држава мора да регулише банке, да направи однос због људи који су неуки, каже гост Н1. Кредити с францима су превара, истакао је. Држава не може да дозволи превару, она треба да постави регулаторна тела која ће смиривати банкаре, навео је.

Говорећи о односима Београда и Подгорице, каже да је слушао и да су они најбољи у историји, али и да су се погоршали. "Ја  се стидим што је Црна Гора признала Косово, ја се не бавим политиком, ја једноставно мислим да они воде лоше политику", казао је. Жао ми је што је црногорска власт неодговорна према свом народу, каже Булатовић који додаје да је задатак сваке владе у Подгорици да има најбоље могуће односе са Србијом.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер