петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Момир Булатовић: Депортација грађана БиХ 1992. била грешка државе, а не појединаца
Хроника

Момир Булатовић: Депортација грађана БиХ 1992. била грешка државе, а не појединаца

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 12. новембар 2010.

Подгорица -- Бивши председник Црне Горе Момир Булатовић изјавио је пред подгоричким Вишим судом да је депортација грађана БиХ 1992. била грешка државе, а не појединаца.

Булатовић се појавио као сведок у процесу против групе од 9 бивших црногорских полицијских званичника, који су оптужени за ратни злочин против цивилног становништва.

Бивши председник Црне Горе предао је двадесетак докумената из тог периода, за која тврди да доказују невиност оптужених.

Све активности спроведене су у консултацијама са државним тужилаштвом, рекао је Булатовић, кога је Влада Црне Горе недавно ослободила чувања државне тајне, и додао да ако постоји грешка, онда је то била државна, а не појединачна.

"То потврђују документација коју сам предао суду", рекао је Булатовић на суђењу оптуженима за депортацију Бошњака који су избегли из БиХ у Црну Гору 1992. године, да би касније били враћени и предати снагама босанских Срба.

Према његовим речима, изручење је био саставни део редовних полицијских активности на очувању грађанског мира и спречавања преношења тероризма из БиХ на црногорску територију.

"Убеђен сам да су сви државни органи поступали у складу са законом, а грешка је што нисмо могли да предвидимо шта ће се десити изрученим особама. Ако је била грешка, онда је државна, а не појединачна", казао је он.

Булатовић је навео да се спорни догађај не може посматрати одвојено од контекста времена у којем се десио.

"У Црној Гори је тада било више од 60.000 расељених особа, од чега 7,2 хиљаде који су били војни обвезници, односно могли су да буду реметилачки фактор за мир у Црној Гори. Тада смо се јако плашили тероризма и тога да се рат не пренесе на црногорску територију", казао је Булатовић.

Према његовим речима, информације служби безбедности показивале су да је међу особама које су дошле у Црну Гору било и оних које су могуће хтеле да изврше терористичку акцију.

Оцењујући да је тада било смутно и зло време, Булатовић је навео пример, како је рекао, викенд ратника, где су двојица људи из исте улице у Бијелом Пољу ратовали на супротним странама у БиХ - један као припадник "Зелених беретки", а други "Бијелих орлова".

“Срећом успели смо да се зло грађанског рата не прелије на црногорској територији, а највећу заслугу за то имају припадници полиције”, казао је он.

У пролеће 1992. године из Црне Горе је снагама босанских Срба испоручено око 150 држављана Босне и Херцеговине, од којих је касније већина убијена у затвору у Фочи или на другим местима.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер