уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Момчило Пантелић: Холбрук није био популаран у Србији
Хроника

Момчило Пантелић: Холбрук није био популаран у Србији

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 15. децембар 2010.

Остало је забележено да је приликом последњег разговора који је водио са Слободаном Милошевићем пред бомбардовање 1999. године Ричард Холбрук поручио: "Ово није ни крикет, ни игра. Ово је озбиљно".

Главни творац Дејтонског споразума 1995, последњи инострани дипломата који је разговарао са Милошевићем 1999. године пред бомбардовање и један од малобројних дипломата које је Милошевић поштовао и којих се плашио – то би, из угла Београда у најкраћем било сећање на Ричарда Холбрука.

Он је персонификација америчке политике према Балкану, каже Момчило Пантелић, некадашњи дописник “Политике” из Вашингтона и указује да је сам Холбрук, као и цела Клинтонова политика у то доба много боље примљена у другим деловима бивше Југославије него у Србији.

"Његово наслеђе се сагледава двојако. Одаје му се признање да је био један од главних твораца Дејтонског споразума којим је окончан рат у Босни и по коме и данас функционише та држава. Дакле, слављен као миротворац. Са друге стране, у односима према Србији је показао оне карактеристике које га иначе одлукују као дипломату – како су га често називали дипломатски булдожер", каже Панетлић.

Холбрук је био најбољи оперативац америчке политике и остваривач њених главних циљева овде, додаје Пантелић и подсећа на познату фотографију америчког дипломате у друштву са припадником Ослободилачке војске Косова.

"То је била прва потврда да америчка администрација узима ОВК као саговорника и као снагу која ће играти значајну улогу у будућности Косова. Пре тога, ако се сећам добро, америчка администрација је окарактерисала ОВК као терористичку организацију. Преокрет је опет донео Холбрук", прича Панетлић.

Холбрукови успеси на Балкану били су вероватно најбоља препорука да на предлог Хилари Клинтон у администрацији Барака Обаме, постане водећи амерички дипломата задужен за Авганистан и Пакистан, каже Пантелић и указује на један занимљив детаљ.

"Интересантно је да уз све похвале које му се дају – да је био један од најефикаснијих и најдуготрајнијих врхунских дипломата Америке, он ипак никада није дошао до врхунског положаја. Иако је располагао већим искуством од обе демократске шефице Стејт департмента – и од Хилари Клинтон и од Медлин Олбрајт. А обема је био десна рука."

Та оштрина и непопустљивост, што су му били најбољи квалитети у контакту са спољним партнерима, вероватно су били мана у контактима са унутрашњим, износи на крају своје мишљење Момчило Пантелић.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер