четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Моамер Зукорлић: Желимо преговоре са Владом Србије
Хроника

Моамер Зукорлић: Желимо преговоре са Владом Србије

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 06. септембар 2010.

Нови Пазар - Бесмислено је преговарати на локалу који се ништа не пита. Значи, неће бити никаквих преговора на локалном нивоу. Треба преговарати са Владом Србије. Наш перманентни став је да проблеме треба решавати горе дијалогом. Отимање вакуфске имовине и исламска веронаука су довели до кулминације нагомиланих проблема који су садржани у дискриминаторском односу власти према Бошњацима.

Разговори су нешто што је неминовно и тог дана када смо смиривали ситуацију имали смо чврста уверавања да ће до тога доћи. Чекамо да се конкретна иницијатива деси. Сада се треба усредсредити на смиривање тензија и очување стабилности. Почетак разговора би томе значајно допринео, а онда отворити сва постојећа питања и проблеме. Свакако да се они не могу брзо решити, постоје она која се можда брже могу санирати, али за она која имају дубљу генезу потребно је времена и труда - каже за Данас главни муфтија ИЗ у Србији Муамер Зукорлић.

Шта вам је посебно битно у разговорима са представницима Владе Србије и да ли ћете правити проблем ако у разговорима буду учествовали министри из овог краја Расим Лајић и Сулејман Угљанин?

- Нама је јако битно да власт одустане од контролисања бошњачке политике на начин да има своје политичаре који представљају народ. Битно нам је да Бошњаке и њихове све факторе схвати као своје партнере, да са њима разговара као са онима који представљају свој народ и да се траже решења која су у интересу Бошњака и државе Србије и у општем интересу.

Никакав интерес немамо да Љајић и Угљанин буду на страни Владе, јер они јесу заступници Владе у Санџаку, а не заступају Бошњаке из Санџака у Београду. Тако да нама апсолутно не смета ако они буду у име Владе са друге стране.

Како коментаришете оцене из Министарства вера да сте напустили веру и прешли на терен политике?

- То је саставни део скретања пажње са суштине теме. Министарство вера је први државни орган који је развио бајрак дискриминације над муслиманима. Они су директни фактор разбијања Исламске заједнице и због тога смо са њима прекинули контакт пре више од две године. Сада би они да дају изјаве које су веће од њих самих да би на неки начин скренули пажњу. Та прича о мом понашању као политичара је превазиђена. Нема никаквог смисла, ја сам грађанин као други и имам право да користим сву мировну технологију. То је легитимно право, јер се ради о одбрани народа И његовог идентитета.

Оптужују вас да својим понашањем призивате рат на овим просторима?

- То је бесмислено, јер ко жели истину, посебно ко је пратио сам догађај у суботу и уверио се да су имами били кључни фактор у спречавању сукоба. Чврсто остајемо при својим ставовима и захтевима, тражимо своја пуна права, боримо се против дискриминације, али искључиво мирним средствима, дијалогом и механизмима који не подразумевају насиље. Толика полиција нема везе са градилиштем. Овде се држи лекција Бошњацима. Покушавају да се натерају да одустану од свог пута и концепта. Сада имамо Угљанина и Љајића који желе да надокнаде губитак на изборима силом по оној „уколико ме не волите, сад ћете да ме се бојите“. Неопростиво је и недопустиво да после једнопартијског система, сада имамо да две политичке странке поручују шта треба полиција да ради овде.

(Данас)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер