четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Моамер Гадафи: "Нисам побегао из земље"
Хроника

Моамер Гадафи: "Нисам побегао из земље"

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 22. фебруар 2011.

Либијски лидер, пуковник Гадафи појавио се на националној телевизији први пут откако су пре три дана избили нереди у земљи.

Иако је било најављено да ће Гадафи говорити о нередима, он је дао врло кратку изјаву, из аутомобила.

Наглашавајући да је на Зеленом тргу у Триполију разговарао с младим Либијцима, пуковник Гадафи је додао: "Желим да разјасним да сам у Триполију, а не у Венецуели".

Дипломате отказују послушност

У међувремену, либијске дипломате у УН затражиле су међународну интервенцију ради заустављања насиља владиних снага против уличних демонстраната у њиховој домовини.

Заменик амбасадора рекао је да Либијце треба заштитити од, како се изразио, геноцида власти. Он је за ББЦ изјавио да су ово последњи дани пуковника Гадафија, коме "треба судити".

Либијске дипломате затражиле су да Савет безбедности прогласи небо над Триполијем зоном забрањеном за летење, зато што се, наводно, ратни авиони користе у обрачуну с демонстрантима.

Истовремено, либијски амбасадор у Вашингтону рекао је да више не може да представља своју владу, зато што је употреба силе против недужних људи недопустива.

Извештава се да и друге либијске дипломате иром света у знак протеста подносе оставке.

ББЦ-јев дописник каже да је Триполи окован страхом.

У Триполију је Генерални комитет за одбрану саопштио да ће снаге безбедности очистити Либију од антивладиних елемената, називајући их терористичким бандама састављеним махом од заведених младих људи.

Расте цена нафте

Због нереда у Либији, цена сирове нафте достигла је 108 долара за барел, док су компаније у којима је присутан либијски капитал претрпеле штету - то је највиши ниво од почетка светске кризе 2008. године.

Управо из тог разлога нагло су пале цене акција на италијанској берзи - Либија има деонице у многим великим италијанским корпорацијама, као и у фудбалском клубу Јувентус.

Један од Гадафијевих синова, Саиф ал Ислам ал Гадафи, је у говору у недељу увече на телевизији, упозорио да Либији прети грађански рат, и рекао да ће се присталице његовог оца борити "до последњег човека и последњег метка".

Он је потврдио да опозиција контролише Бенгази и Бајду, на истоку земље.

Организација Хјуман рајтс воч каже да је више од 230 људи убијено од почетка немира у Либији прошле недеље.

Поскупели нафта и злато

Цене нафте и злата на светским тржиштима нагло су скочиле данас због нервозе инвеститора у вези са ситуацијом у Либији, једној од важнијих извозница нафте..

У Лондону цена сирове нафте типа Брент, која се сматра индексом за већи део света, скочила је за више од 2 процента на 105 долара по барелу. То је највиша цена од 2008. године. Цене у Сједињеним Државама такође су нагло порасле, али нешто мање него у Лондону. Цена злата порасла је за више од 13 долара на 1400 долара за једну унцу. То је први скок цене злата у протеклих седам недеља,узроковане настојањем инвеститора да свој новац пребаце у сигурнију врсту улога.

Либија је дванаести по величини извозник нафте. Према Међународној агенцији за енергију, та земља производи око милион и 600 хиљада барела нафте дневно, односно око 2 одсто светске потрошње.

Пре политичке кризе у Либији опоравак светске економије од недавне рецесије већ је повећао потражњу за нафтом у свету.

Сервис финансијских вести Блумберг извештава да су неке стране нафтне компаније већ почеле да евакуишу своје стране раднике из Либије. Једна од фирми затворила је своје представништво у Триполију, док је друга обуставила трагање за новим налазиштима. Друге фирме извештавају да се производња нормално одвија. Председник либијске националне нафтне корпорације, Шокри Ганем, рекао је да нема информација у вези са медијским извештајима да је на једном од налазишта производња обустављена због штрајка.

(BBC, VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер