уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ММФ: Због трговинских тензија светски раст пролази кроз синхронизовано успоравање
Хроника

ММФ: Због трговинских тензија светски раст пролази кроз синхронизовано успоравање

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 08. октобар 2019.

 Светски раст пролази кроз „синхронизовано успоравање“ због трговинских тензија које би могло да доведе до смањења раста за око 0,8 процента до 2020. године, рекла је данас нова генерална директорка Међународног монетарног фонда (ММФ) Кристалина Георгијева.

„Време је сада за земље које имају буџетски простор да употребе или да буду спремне да употребе снажни буџетски подстицај да би допринеле јачању тражње и раста“, рекла је она и навела Немачку, Холандију и Јужну Кореју, у говору уочи јесењих састанака ММФ-а и Светске банке.

Она је упозорила да ће ММФ идућег уторка објавити предвиђања раста за 2019. и 2020. ревидирана на ниже.

Са стране трговине као претњу за светску привреду она је навела тежак излазак Велике Британије из ЕУ и задужење компанија.

У неким земљама компаније су искористиле ниске каматне стопе да уђу у дугове да би финансирале спајања или куповине рађе него да инвестирају, наводи ММФ.

„Уколико дође до великог успоравања привредног раста, дуг фирми изложених ризику немогућности плаћања доспелих потраживања би се повећао на 19.000 милијарди долара, што је близу 40 одсто укупног дуга у осам водећих привреда“, а то су Немачка, Кина, Шпанија, САД, Француска, Италија, Јапан и Велика Британија, рекла је Георгијева.

Она је указала да је та цифра виша од нивоа за време финансијске кризе 2008.

Бројне трговинске тензије не представљају више само ризик већ су оставиле трагове, истакла је Георгијева.

Она је рекла да би светски БДП могао да буде смањен за око 0,8 одсто до 2020. године у односу на 0,5 колико је процењено у јулу.

„То је отприлике величина економије Швајцарске“, рекла је она.

Она је позвала земље да сада раде на томе да нађу трајно решење тим пре што неизвесност утиче врло негативно на финансијско тржиште.

Георгијева је такође позвала на деловање у борби против климатских промена и указала да је то криза у којој нико није поштеђен и свако има одговорност да делује.

Она је рекла да једна нова студија ММФ-а показује да су таксе на угљеник моћна и ефикасна средства у борби против климатских промена, али да оне треба да иду заједно са смањењем пореза и подстицајима за инвестиције у чисту инфраструктуру.

(Бета-АФП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер