субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ММФ у Београду о петој ревизији стенд бај аранжмана са Србијом
Хроника

ММФ у Београду о петој ревизији стенд бај аранжмана са Србијом

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 19. август 2010.

Влада Србије и представници Мисије ММФ-а започели техничке преговоре у оквиру пете ревизије стенд-бај аранжмана. Премијер оцењује да нема реалних извора за повећање плата, министар економије сматра да би то убрзало привредни раст.

Мисија Међународног монетарног фонда, коју предводи Алберт Јегер, почела је разговоре са представницима српских власти о петој ревизији стенд-бај аранжмана, вредног око 2,9 милијарди евра.

До краја ове седмице Мисија ММФ-а требало би да обави припремне, техничке разговоре, а у понедељак 23. августа очекује се почетак званичних разговора.

Пред преговоре поново је отворено питање да ли већ у октобру треба одмрзнути плате у јавном сектору и пензије. Премијер Мирко Цветковић сматра да је одмрзавање примања тешко оствариво имајући у виду тренутну ситуацију.

Најгласнији у захтеву за повећање плата јесте министар економије Млађан Динкић. Министар је предложио да сви пензионери са месечним принадлежностима до 30.000 динара добију једнократну помоћ од по 5.000 динара.

"Мој предлог је да се да већа помоћ пензионерима, одмрзну плате, да се да већи подстицај привреди, а преговори ће показати да ли ће се одмрзнути примања", рекао је Динкић.

Гувернер Дејан Шошкић, међутим, сматра да за сада плате не треба одмрзавати.

"У току реализације одговарајућих договора које смо постигли, није добро да шаљемо сигнале да намеравом да од неких наших обавеза одустајемо пре рока", рекао је Шошкић за РТС.

Одмрзавањем плата, према речима Динкића, оживела би потрошња, више би се производило и самим тим би се убрзао привредни раст. Насупрот томе, економисти упозоравају да би то био удар на цене, при том би се куповала роба из увоза, чиме би се повећао дефицит, а у најгорем случају, држава би морала и додатно да се задужи.

Мисија Фонда овог пута ће проверавати и то да ли ће припремељени закон о фискалној одговорности успети да ограничи апетите политичара када је реч о трошењу новца из државне касе.

Кад је реч о изменама Закона о пензионом систему, министар рада и социјалне политике Расим Љајићи не очекује да ће о томе бити речи. Мисија ММФ-а требало би да остане у Србији до 31. августа.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер