среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ММФ: Стратегија Владе Србије носи са собом знатне ризике
Хроника

ММФ: Стратегија Владе Србије носи са собом знатне ризике

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 03. септембар 2009.

ВАШИНГТОН – Србија ће се ове године суочити са падом бруто домаћег производа (БДП), већим од раније очекиваног, порастом буџетског дефицита, али и смањењем дефицита текућих плаћања, предвиђају експерти Међународног монетарног фонда у опсежној анализи стања здравља спрске привреде која је објављена у Вашингтону.

ММФ оцењује, на основу анализе коју су експерти Фонда сачинили након боравка у Београду и преговора са Владом Србије од 24. августа до 1. септембра, да ће бруто домаћи производ (БДП) опасти четири одсто у 2009, у поређењу с пројектованим смањењем од два процента у првој ревизији програма.

Како се укупни трошкови српске привреде смањују брже од прихода, дефицит текућих плаћања је сада пројектован на девет одсто БДП у 2009, у поређењу са 13 процената БДП у првој ревизији програма.

Прилив капитала је остао слаб, али стабилан током неколико последњих месеци и, као резултат, слаби притисак неповољног стања на светском финансијском тржишту.

Умерени економски опоравак се очекује у 2010, уз раст БДП од један и по одсто, прогнозирају стручњаци ММФ.

Они оцењују да је непосредна финансијска напрегнутост ослабила и да је банкарски систем Србије досад одолевао неповољним утицајима глобалне финансијске кризе.

ММФ сматра да је за 2009. погодније повећати циљ фискалног дефицита са три, на четири и по одсто БДП.

У извештају се указује да је постигнут општи споразум о почетним корацима за покретање кључних средњерочних структуралних реформи пензионог, здравственог и образовног система.

Уколико се те мере не предузму на време, фискални дефицит би могао порасти на пет и по одсто БДП у 2010, што би било тешко финансирати и не би било у складу с одрживим јавним финансирањем, указано је у извештају ММФ.

Упркос тим планираним реформама, уштеда у буџету за 2010. биће лимитирана, сматра ММФ и додаје да ће власти Србије наставити с буџетским кресањем из 2009. уз увођење даљих смањења трошкова, укључујући секторе робе и услуга, субвенција...

По мишљењу мисије, та стратегија носи са собом знатне ризике. Договорено је да ће социјални издаци на породичне и дечије додатке остати заштићени.

Експерти мисије су указали да би повећање пореза на додату вредност (ВАТ) било од користи за покривање дела фискалног дефицита, али да власти Србије сматрају да би повећање ВАТ-а могло имати веома негативан утицај на економско поверење у време када привреда почиње да се опоравља.

Из тих разлога су власти инсистирале на спровођењу амбициозијих дугорочнијих реформи трошкова, наведено је извештају.

ММФ такође указује да је постигнут споразум о томе да је неопходно строже надгледање великих државних предузећа како би се ограничило нагомилавање великих непредвиђених дугова.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер