петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ММФ одобрио стенд-бај аранжман Србији
Хроника

ММФ одобрио стенд-бај аранжман Србији

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 17. јануар 2009.

Одбор директора Међународног монетарног фонда (ММФ) одобрио је ноћас Србији стенд-бај (станд-бy) аранжман од 402,5 милиона евра, саопштила је та међународна финансијска институција. Аранжман у трајању од 15 месеци подржаће програм Владе Србије за одржавање макроекономске и финасијске стабилности и предвиђа да Србија повуче новац уколико јој затреба финасијска подршка, наводи се у саопштењу ММФ-а.

 Србији ће одмах на располагању бити 268,4 милиона евра. У саопштењу се наводи да је програмом предвиђена рестриктивна фискална политика, да дефицит буџета Србије у 2009. години буде мањи од 1,75 одсто бруто домаћег производа, контрола инфлације и наставак структурних реформи за јачање привредног раста и извоза. Мере програма обухватају ограничавање раста пензија и зарада у јавном сектору и рационализацију потрошње, што ће помоћи да се обезбеди новац за повећање инвестиција у инфраструктуру. Предвиђено је и јачање оквира циљане инфлације уз задржавање "пливајућег" курса домаће валуте, наводи ММФ, као и коришћење акумулираних резерви финасијског сектора за бољу спремност на изазове светксе кризе.

Према макроекономском оквиру очекује да ће Србију погодити пад прилива страног капитала и домаћих кредита, што ће смањити домаћу тражњу и инфлацију, али и смањити спољни дефицит. Влада Србије је планирала да раст БДП-а у 2009. години буде 3,5 одсто, уз убрзање раста у 2010. години, док је планирана инфлација за ову годину око осам одсто.

 Заменик директора ММФ Муриљо Португал изјавио је да програм владе представља одговарајућу реакцију на изазове и да ће очувати макроекономску и финанијску стабилност кроз свеобухватне мера. "Србији је неопходно ново успостављање економске равнотеже кроз успоравање кредитне експанзије и домаће потражње због преливања глобалне финасијске кризе на српско тржиште", оценио је он.

Доследна примена програма, навео је Португал, омогућиће Србији да настави уравнотеженији и реално одржив раст. Заменик директора ММФ-а оценио је и да је у Србији неопходан је наставак приватизације и реструктурирања привреде, али и смањивање трошкова пословања како би се помогло ширење приватног сектора.

 "Власти у Србији су доследно започеле да примењују програм што даје уверње да се српска економија уз подршку међународне заједнице успети да превазиђе тренутне тешкоће", рекао је Португал. Вредност аранжмана Србије са ММФ-ом је 350,8 милиона специјалних права вучења што је око 75 одсто квоте Србије у тој медјународној финансијској институцији.

Нови аранжман ММФ-а и Србије договорен је половином новембра прошле године, а услов за његово одобравање је био да Влада и Народна банка Србије потпишу споразуме којим ће се утврдити одговорност за контролу цена и стабилност финансијског сектора у Србији.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер