четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ММФ од Кијева захтева ново повећање цена гаса
Хроника

ММФ од Кијева захтева ново повећање цена гаса

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 09. фебруар 2011.

Украјина за сада није успела да добије сагласност мисије Међународног монетарног фонда да одложи 50-процентно једнократно повећање цена гаса за становништво, изјавио је данас украјински премијер Николај Азаров.

Повећање цена гаса за становништво, планирано за април, предвиђено је програмом сарадње Кијева и ММФ, подсећа Ројтерс.

„Покушавамо да докажемо како ове године нема потребе нити економског смисла да се тарифе нагло и једнократно повећају и инсистирамо на постепеном расту током 2011. године, примерено реалном стању тржишта”, рекао је Азаров на седници владе.

Редовна мисија фонда у Кијеву разматра испуњење обавеза владе у спровођењу економских реформи, које је преузела у оквиру стенд-бај програма.

То ће бити основа за доношење одлуке да ли ће Украјина добити трећу траншу кредита у висини од 1,5-1,6 милијарди долара.

Вицепремијер Андреј Кљујев је почетком фебруара изјавио да се влада Украјине нада да ће успети да избегне још једно повећање цене гаса у априлу од 50 одсто, што би за собом повукло поскупљење других услуга на потрошачком тржишту и раст цена хране.

Азаров је рекао да би требало сачекати са другим повећањем цене, како се не би угрозио тек покренути економски раст и смањила куповна моћ становништва.

Украјински премијер је указао да су преговори са мисијом Фонда врло тешки, али је истакао да земља за сада не може без кредита ММФ.

„Финансијски ресурси ММФ у условима нестабилности међународног тржишта су изузетно важан фактор финансијске стабилности у земљи”, рекао је он.

Кључни кредитор Украјине је у јулу 2010. одобрио стенд-бај програм сарадње са Кијевом до краја 2012. вредан 15,2 милијарде долара и прошле године је одобрио две транше укупне вредности око 3,5 милијарди долара.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер