петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ММФ: Кина суочена са невиђеним економским изазовом, препоручујмо хитну надоградњу политика
Хроника

ММФ: Кина суочена са невиђеним економским изазовом, препоручујмо хитну надоградњу политика

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 08. октобар 2015.

Кина се суочава са огромним задатком, испуњеним ризицима, у оквиру напора да пређе на економски модел заснован на тржишним принципима и на потрошњи, саопштио је Међународни монетарни фонд (ММФ).

Будући да представља најважнију економију у развоју, кинеско успостављање нове равнотеже и раздуживање ће "изискивати велики опрез", наводи се у новом прегледу глобалних финансијских ризика ММФ-а, који је објављен јуче уочи почетка дводневног годишњег самита Фонда и Светске банке који се одржава у Лими, преноси АФП.

"Кинеске власти се суочавају са невиђеним политичким изазовом у реализацији својих циљева - преласку на нови модел раста и на финансијски систем утемељен на тржишним принципима", оценио је међународни кредитор у свом извештају.

"Постизање таквог исхода захтева опрез у погледу темпа реформи и политичку доследност", додаје се даље.

Кина се нашла у фокусу ММФ-овог новог "Извештаја о глобалној финансијској стабилности", у ком се наглашава повећана опасност од успоравања раста тржишта у настајању, глобалних тржишних турбуленција, и врло високог нивоа задуживања компанија, наводи француска агенција.

Ако се тај процес не буде добро водио са становишта политике, ММФ упозорава да би штета по светску привреду од кризе у тржиштима у успону могла бити великих три процента глобалне производње, изјавио је финансијски саветник у ММФ-у, Хосе Виналс.

"Препоручује се хитна надоградња политика, како би се избегли ризици", рекао је он.

Према најгорем сценарију, стопа банкрота компанија могла би скочити, нарочито у Кини, "подижући напетост у финансијском систему, с последицама по раст", наводи се у извештају.

Посебан ризик представља то што би компаније у државном власништву у тржиштима у успону, попут оних у енергетском сектору, које су подигле огромне количине новца издавањем обвезница, могле сервисирање њихових дугова да пребаце на владе.

То би могло да подигне ризик да се те државе суоче са обарањем кредитних рејтинга на неинвестицијски или статус смећа, као што се догодило Бразилу пре месец дана, указао је ММФ.

Успоравање у Кини, другој највећој светској привреди, истовремено је и узрок и део слабости која је погодила тржишта у успону, констатује Фонд.

Фонд је јуче срезао прогнозу глобалног привредног раста за ову годину на 3,1 одсто, и на 3,6 процената за идућу годину, смањујући процену у оба случаја за по 0,2 процентна поена у односу на предвиђање пре три месеца.

(Танјуг)    

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер