уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ММФ: Извозници нафте с Блиског истока треба да смање издатке
Хроника

ММФ: Извозници нафте с Блиског истока треба да смање издатке

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 05. мај 2015.

Извозници нафте са Блиског истока требало би да смање буџетску потрошњу, укључујући субвенције, као и да диверсификују своје привреде да би се изборили са падом прихода због појефтињења нафте, саветовао је данас Међународни монетарни фонд (ММФ).

Те земље, медјутим, не треба исхитрено да реагују на ниске цене нафте, већ да се променама прилагођавају постепено, помоћу великих финансијских резерви које су нагомилале током више година када је нафта била скупља, рекао је за Франс прес директор ММФ-а за Блиски исток и централну Азију Масуд Ахмед.

Привреде чланица Савета за сарадњу земаља Персијског залива (ГЦЦ) веома су зависне од прихода од енергената. ММФ прогнозира да ће њихов укупни буџетски суфицит оз 2014. од 76 милијарди долара ове године бити претворен у дефицит од 113 милијарди долара.

Фонд је чланицама ГЦЦ (Саудијска Арабија, Уједињени Арапски Емирати, Катар, Бахреин, Оман и Кувајт) саветовао да снизе енергетске субвенције у покушају да ограниче јавну потрошњу и покрену промене у понашању потрошача.

"Многе земље ГЦЦ још имају знатно ниже домаће цене енергената у односу на међународне... Сматрамо да је потребно постепено укидати субвенције на енергенте", рекао је Ахмед.

Заливске земље би такодје требало да ограниче раст плата у јавном сектору, у ком су махом запослени домаћи грађани, за разлику од приватног сектора који зависи од милиона странаца. Приходи од нафте у чланицама ГЦЦ ће ове године бити 280 милијарди долара нижи у односу на прошлогодишње, прогнозира ММФ.

Изузимајући гасом богате Катар и Кувајт, све земље ГЦЦ ће ове године имати буџетски дефицит који би могао да потраје и две до три године, наводи Ахмед, додајући да те земље, ипак, могу да премосте проблеме захваљујући девизним резервама, које се процењују на укупно 2,5 билиона долара.

ММФ верује да ће чланице ГЦЦ ове године забележити привредни раст од 3,4 одсто, један одсто мање у односу на претходну прогнозу.

(Танјуг)    

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер