четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ММФ и Светска банка: Земље да се спреме за потенцијалне ризике од трговинских спорова и других тензија
Хроника

ММФ и Светска банка: Земље да се спреме за потенцијалне ризике од трговинских спорова и других тензија

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 13. октобар 2018.

 Глобални финансијски лидери завршили су годишњи састанак Међународног монетарног фонда и Светске банке, позивањем земаља да се спреме за потенцијалне ризике од трговинских спорова и других тензија.

Годишњи састанак ММФ-а и Светске банке на Балију у Индонезији одржан је под сенком превирања на финансијским тржиштима и претњи глобалном привредном расту због трговинског спора између САД и Кине. ММФ и Финансијски одбор, који саветује Одбор гувернера ММФ-а, у саопштењу на крају скупа позвао је земље да одрже дугове под контролом и да осигурају одржив економски раст "за добробит свих".

Наводи се да се "прозор могућности" за реформе затвара, да се повећавају економски ризици и државе позивају да вештачки не девалвирају своје валуте да би их учинили конкурентнијим. ММФ предвиђа да ће светски раст бити краткорочно редован и касније умерен. Међутим, опоравак је све више неједнак и неки од идентификованих ризика су се већ показали, наводи се у тексту.

"Постоји растући ризик за привреду у контексту појачаних трговинских тензија, геполитичких несигурности, и све тежих буџетских услова који погађају бројна тржишта и земље у брзом развоју", наводи се у тексту.

У саопштењу се ММФ усмерава на две највеће светске привреде које су у тензијама око трговине.

"Уздржаваћемо се од спровођења конкурентних девалвација и нећемо употребљавати наш девини курс за сврхе конкуренције", наводи се у тексту.

Амерички минисар финансија Стив Мнучин је ове недеље рекао да је пренео своју забринутост шефу кинеске централне банке због слабоси јуана. Он није прецизирао да ли ће САД оптужити Кину да манипулише својом валутому полугодишњем извештају америчке администрације који треба да буде објављен идуће недеље.

Генерална директорка ММФ-а Кристин Лагард рекла је да иако је глобални привредни раст и даље јак он се сада задржава на том нивоу. ММФ је почео састанак на Балију смањењем предвиђања за глобални раст за 2018. годину на и даље јаких 3,7 одсто са ранијих 3,9 одсто. Привредни раст за 2019. предвиђен је на истом нивоу, што је исти ниво као и 2017.

Лагард је рекла да обзиром на високи ниво дуга широм света, ММФ дао јаке препоруке око трговине, да се смање тензије и да се води дијалог. Земље треба да настоје да осигурају да могу да управљају нивоом свог дуга и да имају политике које подстичу раст за све, рекла је Лагард.

"Ако пловимо заједно бићемо јачи. Усредсредите се на своје политике. Немојте да плутате и хајде да сарађујемо колико год више можемо јер ће нам заједно бити боље", рекла је Лагард.

Гувернер кинеске централне банке Ји Ганг придружио се бројним званичницима забринутим због трговинског рата у коме је Вашингтон увео додатне царине на кинески увоз у вредности од десетина милијарди долара, а Пекинг узвратио сличном мером. Протекционизам и трговинске тензије представљају "главне ризике" за светску привреду, рекао је Ји својим колегама финансијским челницима.

Амерички министар финансија Стиве Мнучин настојао је да умањи ниво забринутости. Он је рекао да још није сигурно да ли ће амерички председник Доналд Трамп да се састане са својим кинеским колегом Си Ђинпингом на самиту Групе 20 идућег месеца у Буенос Ајресу. Вести о том могућем састанку подстакле су наде да би могао да се оствари напредак у односу између две највеће светске привреде.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер