петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ММФ: Глобални привредни раст ће се вероватно успорити
Хроника

ММФ: Глобални привредни раст ће се вероватно успорити

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 12. септембар 2010.

Раст светске привреде ће се вероватно успорити до краја ове године, упозорава се у најновијој анализи стручњака Међународног монетарног фонда (ММФ), коју британска радио и тв мрежа ББЦ данас преноси из Вашингтона.

Прогноза експерата ММФ, објављена на самом почетку ове године, указивала је на могућ глобални привредни раст током у 2010. од приближно четири одсто, што је било засновано пре свега на даљем снажном успону кинеске привреде и очекиваном опоравку економије САД.

Кина је у првом полугођу остварила двоцифрен привредни раст, што је благотворно деловало на светску привреду, али се економска експанзија у САД током другог квартала осетно успорила па су претходне процене о глобалном привредном расту пољуљане.

ММФ оцењује да је слабост у финансијском сектору изазвала кризу поверења у неким националним економијама.

У анализи ММФ -а се указује и на могуће ризике који прете најразвијенијим светским привредама, али и остатку глобалне економије, уколико дође до даљег урушавања тржишта некретнина у САД.

Колапс тржишта некретнина у САД, пре више од две године, је иначе био "иницијална каписла" за избијање тешке финансијске кризе у водећој светској економији, а касније и у целој глобалној привреди.

Стручњаци ММФ истичу да би до погоршања ситуације у глобалној привреди могло да додје и због дужничких проблема, сличних који су настали почетком ове године у Грчкој коју је од правог финансијског банкрота спасила обилна помоћ Европске уније и ММФ у вредности око 110 милијарди евра, наводи ББЦ.

Као једно од решења за бржи изалазак из садашње кризе ММФ види и усвајање нове стратегије у брзо растућим економијама, укључјући и азијске, које би требало више да се орјентишу на подстицање унутрашње тражње и обуздавање извоза.

ММФ сматра да се хронично висок буџетски дефицит који сада мучи САД и друге најразвијеније земље може свести у прихватљиве оквире пре свега повећањем извоза из тих земаља.

Према раније објављеној анализи ММФ, амерички буџетски дефицит је прошле године био двоцифрен, а Велика Британија је лани по висини тог дефцита била, заједно са Грчком, рекордер у Европској унији, јер је тај мањак износио око 12,7 одсто вредности њеног бруто домаћег производа.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер