петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Млађан Ђорђевић: Ђукановић злоупотребио све државне ресурсе, полицију, службе, па и криминал за свој интерес – зато се избори не могу сматрати слободним
Хроника

Млађан Ђорђевић: Ђукановић злоупотребио све државне ресурсе, полицију, службе, па и криминал за свој интерес – зато се избори не могу сматрати слободним

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 20. октобар 2016.

Колико год се црногорске власти заклињале у посвећеност демократији и европским, у последње време наглашено и атлантским, вредностима, протекли избори свакако нису допринели умивању имиџа Црне Горе, коју последње две и по деценије прати надимак „мафијашка држава“, и која је немерљив допринос теорији демократије дала тако што је на слободу избора успела да стави етикету са ценом, пише „Недељник“.

Док видео-записи који доказују механизме куповине гласова у Црној Гори више и не изненађују, црногорски избори су, после недавно одржаних хрватских избора,открили још један балкански апсурд. Колико год државе бивше Југославије, или бар оне у којима је први језик био српско-хрватски, креирале своје државне политике на страху од српског хегемонизма и спречавању мешања Србије у њихове унутрашње односе, на крају се испостави да избори у датим земљама не могу да се изведу до краја а да они сами у њих не увуку Србију, пише овај лист.

„Ђукановић ради исту ствар као и увек; прво је био Милошевић, па Коштуница, па Тадић, а у овој кампањи је улогу највећег непријатеља државности Црне Горе одиграла Русија – с тим што је у последњем моменту, када је догорело, Србија искоришћена да заплаши Црногорце“, каже Млађан Ђорђевић, некадашњи савјетник предсједника Србије док је ту функцију обављао Борис Тадић.

Ђорђевић наводи да угроженост, карта на коју игра Ђукановић није новост:

„Услови у којима су спровођени избори били су апсолутно недемократски. Режим је злоупотребљавао све државне ресурсе, полицију, службе, па и криминал, за свој интерес и зато се избори не могу сматрати демократским и слободним. Један од показатеља је и фарса са наводним терористима, што је искоришћено за креирање референдумске атмосфере у којој је Мило Ђукановић поново стао на браник Црне Горе и спасилац је од зле Србије. Такав спин је, очигледно, дао резултат. Да је ДПС освојио мандат или два мање, не би могао да формира владу, а управо је на том страху одређени број Ђукановићевих гласача који су разочарани влашћу извучен из апстиненције“, каже Ђорђевић. „А о каквој фарси је реч види се на снимцима ‘опасних терориста’ који су угрозили Црну Гору, поготово оне госпође од 70 година која је вероватно шампион Србије у каратеу и фул-контакту, и сигуран сам да је веома уплашила кршне Црногорце.“

Ђорђевић је нагласио да када су у питању избори у Србији, Виктор Орбан слободно долази на митинг Странке војвођанских Мађара да их подржи –  што јесте нормално:

„Али ненормално је да Србија или неко из Србије не може чак ни да поздрави, а камоли да подржи странке које у Црној Гори заступају наш народ. Не видим шта су Срби у Црној Гори добили ‘најбољим односима’. Према уџбеницима у Црној Гори учи се да су Срби 1918. године били окупатори, а пошто су данас терористи у моди, нису више окупатори него терористи. И то је једина промена и велики успех побољшања односа двеју земаља“, каже Ђорђевић за „Недељник“.

(ИН4С) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер