четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Млађан Динкић: Повећање пензија би срушило државу, а не владу
Хроника

Млађан Динкић: Повећање пензија би срушило државу, а не владу

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 17. октобар 2008.

БЕОГРАД, 17. октобра (Танјуг) - Потпредседник Владе и министар економије Млађан Динкић изјавио је данас да у крајње неизвесним условима светске финансијске кризе не треба ни разматрати промену Закона о пензијско-инвалидском осигурању.

Посебно не треба разматрати одредбу која би повећала расходе за 100 милијарди динара, колико је потребно за најављено повећања пензија на 70 одсто просека зарада у 2009. години, додао је он. 

Ефекти раста пензија од 15 одсто у овој години мере се десетинама милијарди динара додатних расхода у буџету, а ако се на то дода још 100 милијарди динара најављеног повећања пензија на 70 одсто просека зарада у 2009. години, било би то економско самоубиство, нагласио је министар у интервјуу "Економист магазину".

"То био било као када бисмо зграду, којој прети пожар, полили бензином", описао је Динкић.

Одговарајући на питање да ли ће због таквог става имати проблема са коалиционим партнерима, који су то обећали пре избора, Динкић је рекао да "разумни људи морају да уважавају реалност" и додао да се тренутна финансијска криза у свету није могла предвидети током предизборне кампање, па ни почетком лета када је Влада формирана.

"Ово је далеко дубља економска криза од оне из 1929. године. Ако се разумете у економију знаћете да се у оваквим условима не сме мењати пензиони закон", упозорио је он.

На опаску да је потпредседник Владе Србије Јован Кркобабић пре неколико дана рекао да је повећање пензија у наредној години малтене договорено, Динкић је рекао да "није сигуран у то".

"Не треба размишљати о промени пензионог закона док не видимо шта Србији доноси средњорочни ефекат светске финансијске кризе. Већ сада имамо проблема због повећања расхода услед раста пензија од 15 одсто", нагласио је Динкић.

Одговарајући на питање да ли ти његови ставови могу угрозити опстанак Владе, Динкић је одговорио - да "не верује" и нагласио да би "у супротном била угрожена не влада, него држава".
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер