петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Млађан Динкић: И ја сам понекад жртва партократије
Хроника

Млађан Динкић: И ја сам понекад жртва партократије

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 10. јул 2011.

Председник Уједињених региона Србије (УРС) Млађан Динкић изјавио је за Фонет да дупло већи подстицаји, које опредељује Влада Србије за неразвијена подручја, дају мотив компанијама за инвестиције, али да то није довољно и и оценио да је понекад и сам жртва "партиократије".

"То јесте потребан, али не и довољан услов. Потребно је да постоји и инфраструктура, а пример за то је Јура која је дошла у Лесковац јер ту већ има готову инфраструктуру. Тамо где нема инфраструктуре нико неће доћи", рекао је Динкић.

Он је додао да је неопходно, да би дошли инвеститори у неко подручје, да постоји инфраструктура али и људи који хоће да раде, а да су тек на трећем месту подстицајна средства државе.

Динкић је потврдио да су подстицаји одлучујући да се инвеститор определи између једне и друге земље и додао да је заблуда да само странци добијају подстигајна средства за инвестирање.

"Подстицај подједнако важи за домаће и стране инвеститоре. Од 150 компанија, које су у последње три године добиле подстицај од СИЕПЕ, 95 су домаће. а мањи број су стране.

Али, стране су вукле веће износе, упошљавале више људи и биле у стању да дају веће банкарске гаранције. Друга заблуда која о подстицајима је да их стране компаније једноставно добијају.

"Не добијају се подстицаји на лепе очи и на мајке ми", рекао је Динкић и нагласио да све компаније морају да докажу да су озбиљне и да дају одговарајућу банкарску гаранцију.

Ако Јура а фабрику у Лесковцу добија подстицај од 10,5 милиона евра, она мора да да и банкарску гаранцију јер ако не заврше фабрику и не запосле раднике новац се узима назад и држава није оштећена већ ће они платити и затезну камату", рекао је он.

Динкић је поновио да је "партиократија" у Србији највише изражена у јавним предузећима.

Некада се деси да партије дају доброг менаџера, али се деси да поставе некога ко апсолутно не зна шта је менаџмент и многе се фирме тако упропашћавају", рекао је Динкић.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер