уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Млађан Динкић: Ако је Тадић након прошлих избора "рехабилитовао" Дачића, зашто сад не би и Николића
Хроника

Млађан Динкић: Ако је Тадић након прошлих избора "рехабилитовао" Дачића, зашто сад не би и Николића

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 22. фебруар 2012.

Све док Борис Тадић јавно, јасно и гласно не каже да ни под којим условима неће склапати коалицију са Томиславом Николићем, могућа је влада ДС и СНС после избора. Ако се након прошлих избора својски потрудио да рехабилитује Дачића и омогући му изванредан простор за политичку промоцију и напредовање, шта гарантује да сутра то исто неће урадити и са Николићем - каже за ”Новости” Млађан Динкић, лидер УРС, који позива председника ДС да отклони све сумње да је савез са напредњацима у игри, јер, како каже, ”то од њега очекује демократска јавност”.

* Зар већ више пута из ДС, па и од самог председника Тадића, нисмо чули да не долази у обзир коалиција са СНС?

- Тадић то никада није јавно демантовао. То су говорили људи из ДС, али на формирање будуће владе неће пресудно утицати ни Јелена Триван, ни Драгољуб Мићуновић, ни Душан Петровић који су то говорили, већ вођа њихове странке. Зато је према грађанима поштено да се лидери странака пре избора изјасне са ким неће ићи у постизборне савезе, како би људи знали за кога заправо гласају.

* Демократе су вам одговориле да овом причом покушавате да приграбите још неког гласача?

- Нека Тадић јасно и гласно каже да неће ни под каквим условима бити у коалицији са СНС, и то више неће бити тема.

* Што ви не кажете с ким сигурно нећете ићи у постизборну коалицију?

- На републичком нивоу ни под каквим условима нећемо ићи у коалицију са СНС и СРС. То је апсолутно сигурно.

* Зашто инсистирате да ДС објави име кандидата за премијера кад ни УРС то није учинио?

- Да не бисмо добили неког новог Цветковића или Тому Николића за премијера. Логично је да свака странка која претендује да води земљу изађе са својим кандидатом за премијера. У противном, народ може бити доведен у заблуду ако гласа за њу. Сигуран сам да многи на прошлим изборима не би гласали за ДС да су знали да ће премијер бити анонимни Цветковић. Или да ће место премијера бити нуђено Дачићу, једном од највећих противника те странке у прошлости. Ко онда може бити сигуран да ДС сутра и Николићу неће понудити место премијера, само да би остао у власти? УРС ће сигурно имати свог кандидата за премијера. О томе ће одлучити наша управа, али и привредници са којима заједно пишемо економски програм.

* Пошто отписујете СНС, вероватно очекујете да и после наредних избора будете у савезу са ДС?

- Уопште не размишљамо о томе да после наредних избора морамо бити у власти. ДС је наш природни партнер, али не по сваку цену. Србији је потребна промена система и потпуно нова политика. Без тога, нашу земљу чекају црни дани. Не желимо да будемо статисти и гласачка машина у влади, већ да нагомилане проблеме храбро решавамо. Такав програм ћемо понудити народу и затражити озбиљну подршку. ДС има људе са којима бисмо могли да створимо једнаке шансе свим градовима, регионима и људима који у њима живе. Али, не можемо сарађивати са оним конформистичким делом ДС који би зарад очувања садашњих функција био у стању да прихвати чак и Николића као свог будућег премијера.

* Сматрате ли да је боље и да се понове избори него да се формира коалиција ДС-СНС у случају пат-позиције?

- Најпре, не верујем да ће ДС и СНС остварити резултат који би им омогућио да самостално формирају владу, чак ни у међусобној коалицији. Убеђен сам да ће чак четири листе имати двоцифрен резултат на овим изборима, укључујући и УРС. Најгоре за Србију је да се настави тренд безидејности у коме имамо брод без кормилара који се ближи водопаду, односно грчком сценарију. Уколико буде пат-позиција, мада сумњам у такву могућност, најбоље би било да се формира привремена нестраначка влада стручњака, која би хитно спровела неодложне реформе, пре него што се избори понове.

* Из ове позиције, да ли би било боље да је Г 17 плус напустио Владу када вас је премијер сменио и да се тада ишло на изборе?

- Да смо то тада урадили, политички конкуренти би нас сигурно оптужили да смо кривци за заустављање европског пута Србије. С друге стране, желео сам да се у овом мандату заврши реализација пројеката које сам започео као што су изградња нове ”Фијатове” фабрике и индустријског парка ауто-компоненташа у Крагујевцу, ”Панасоникова” фабрика у Свилајнцу, ”Јурине” у Рачи, Нишу и Лесковцу, фабрике ”Горења” у Зајечару, Ваљеву и Старој Пазови, довођење ”Континентала” и ”Сваровског” у Суботицу, ”Бенетона” у Ниш, ”Боша” у Пећинце....

* Какве сте поуке извукли из овог мандата, а шта бисте избегли после избора?

- Да без јаког премијера и јаког министра финансија нема успешне владе. У протекле четири године нисмо имали ни једно, ни друго. Потребна нам је другачија влада и нова - животна политика. Потребно је да се уведе ред у држави. Од врха до доле. Ко год да буде водио владу, мора ући храбро у регионализацију и децентрализацију Србије, али и у беспоштедну борбу са бирократијом и партократијом. Ако се све то не уради - лоше нам се пише.

* Због чека вас готово сва истраживања јавног мњења виде испод цензуса?

- Зато што се политички конкуренти боје снаге УРС. Објављивањем нетачних података о рејтинзима странака они желе да одврате неодлучне бираче да за нас гласају. То је класичан психолошки рат који воде оне странке које имају пуно новца, а немају сопствене програме. Такви се окрећу прљавој кампањи. Ти исти што сада објављују наводна истраживања, кардинално су се обрукали на прошлим изборима...

* Какав је исход преговора са Љајићем о заједничком наступу на изборима?

- Разговоре са Љајићем суштински смо окончали још крајем јануара. Шта смо тада имали да кажемо, ми смо му рекли. Љајић је тражио још времена за размишљање, а ми више времена за чекање немамо. Спремамо озбиљну кампању и 25. фебруара на седници управе УРС у Зајечару донећемо све стратешке одлуке неопходне за почетак предизборне кампање.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер