четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сергеј Лавров у Сарајеву: Русија нема политичких фаворита на изборима у БиХ; Младен Иванић: Москва подржава спровођење Дејтонског споразума и целовитост БиХ, али је против демонизације РС
Хроника

Сергеј Лавров у Сарајеву: Русија нема политичких фаворита на изборима у БиХ; Младен Иванић: Москва подржава спровођење Дејтонског споразума и целовитост БиХ, али је против демонизације РС

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 21. септембар 2018.

Српски члан Председништва БиХ Младен Иванић изјавио је да је став руског шефа дипломатије Сергеја Лаврова потуно јасан - да Русија подржава спровођење Дејтонског споразума и целовитост БиХ, али и да је против демонизације Републике Српске.

"То је кључна порука. Немају намеру да се намећу, али су јасно показали жељу да помогну. Јако су отворени и за економску сарадњу", рекао је Иванић новинарима после састанка чланова Председништва БиХ са Лавровом.

Он је казао да су разговарали и о економској сарадњи, и да је велика заинтересованост за то.

"Било је речи и о проблему уласка писца Захара Прилепина у БиХ и јасно је речено да ће се о томе разговарати у оквиру безбедносних организација, јер оне имају добру сарадњу", казао је Иванић.

Рекао је да је добро што ће Лавров посетити Бањалуку, додавши да не види ништа спорно у томе и да својом посетом Бањалуци руски шеф дипломатије показује да је против демонизације РС, као једног од два ентитета у БиХ.

"Лавров је био данас са мном као чланом Председништва БиХ, њему је домаћин министар спољних послова БиХ Игор Црнадак. Сматрам да је јако добро што иде у Бањалуку", навео је Иванић.

Упитан да ли стоје примедбе да Лавров долази у Бањалуку како би подржао Милорада Додика који се кандидовао са члана Председништва БиХ на октобарским изборима, Иванић је казао да не стоји примедба да посета Лаврова има такву врсту политичке поруке.

Он је још додао да је разговарано и о регионалним односима.

"Постоји јасан став Русије о томе. Они су чак понудили састанак четири стране. Русије, Турске, БиХ и Србије, али из неког разлога (бошњачки члан Председништва БиХ Бакир) Изетбеговић није био за то", навео је Иванић и казао да му је Лавров, уз пригодан поклон, честитао рођендан.

Министар спољних послова Русије наставио је посету БиХ састанком са са министром спољних послова БиХ Игором Црнадком, са којим ће, како је најављено, потписати План консултација између два министарства спољних послова за 2019. и 2020. годину.

У поподневним часовима најављен је одлазак Лаврова за Бањалуку, где ће посетити локацију на којој су постављени темељи за изградњу Руско-српског центра и руске православне цркве. Лавров ће се у Бањалуци састати са највишим званичницима РС, предвођеним председником РС Милорадом Додиком. Најављено је да ће се Лавров у Бањалуци састати и с министром спољних послова Србије Ивицом Дачићем.

Лавров: Русија нема политичких фаворита на изборима у БиХ

Министар спољних послова Русије Сергеј Лавов изјавио је у Сарајеву да Москва снажно подржава Дејтонски мировни споразум, територијални интегритет и суверенитет БиХ, равноправност три народа, као и уставне надлежности два ентитета у БиХ.

"Заинтересовани смо да резултати избора у БиХ буду засновани на тим принципима, јер би то био велики допринос стабилизацији прилика у БиХ", казао је Лавров после састанка с министром спољних послова БиХ Игором Црнадком у Сарајеву.

Он је казао да Русија нема својих фаворита на изборима у БиХ, већ да су њени фаворити грађани БиХ, као и да ће Москва поштовати сваку одлуку грађана БиХ на октобарским изборима.

"Ми никада не препоручујемо за кога да се гласа у другим државама", рекао је Лавров.

Он је рекао да је с Црнадком разговарао о ситуацији у региону, наводећи да Русија подржава дијалог Косова и Србије, уз неопходност поштовања Резулуције 1244 Савета безбедност УН.

"Сагласни смо да спољни играчи не треба да диригују ситуацију на Балкану и мешају се у политичка питања региону", рекао је шеф руске дипломатије.

Према његовим речима, Русија је увек имала добру сарадњу с ЕУ и САД у вези с питањима на Балкану, и не види разлог да се тако не настави, а не да се, како је оценио, само једна од тих страна меша у решавање питања у региону.

Лавров је казао да је са шефом дипломатије БиХ потписао План консултација два министарства за 2019. и 2020. годину, додавши да су разговарали и о развоју економске сарадње.

Навео је да је спољнотрговинска размена у сталном порасту, да Русија испоручује гас БиХ, и да се наставља културна и научна сарадња две земље.

Бакир Изетбеговић: Нисам подржао идеју о одржавању састанка представника БиХ, Србије, Русије и Турске, јер тај састанак није био унапред припремљен

Бошњачки члан Председништва БиХ Бакир Изетбеговић изјавио је да није подржао идеју о одржавању састанка представника Босне и Херцеговине, Србије, Русије и Турске, јер тај састанак није био унапред припремљен.

Изетбеговић очекује да ће посета Лаврова бити успешна, те је истакао да је разговарано о односима у Босни и Херцеговини и односу између Босне и Херцеговине и Русије. Подсетио је да је Лавров последњи пут у посети Босни и Херцеговини био 2009. године.

"Јако је задовољан оним што је видео пролазећи кроз Сарајево - какав се напредак десио".

Изетбеговић је објаснио зашто није подржао идеју о одржавању квадрилатерале између Босне и Херцеговине, Србије, Русије и Труске.

"Нисам био за одржавање такве квадрилатерале, осим да је добро припремљена. Дакле, да унапред има закључке, циљ би тада био оправдан. Међутим, све друго неприпремљено би отворило спекулације о координисаном присуству Русије и Турске, што нама у Босни и Херцеговини не треба", казао је за Н1.

Нагласио је тврдњу Лаврова да Русија не стоји иза било каквих дестабилизујућих активности на Балкану, нарочито не оних сецесионистичког карактера, али:

"Речено је да није за демонизацију Републике Српске. Рекли су и да су за коначни одлазак Канцеларије високог представника из Босне и Херцеговине. Одговорио сам му да је проблем останка ОХР-а у понашању политичара у Босни и Херцеговини. Замолио сам га да изврши позитиван утицај у том смислу. ОХР се пасивизовао, он је ту остао као осигурач".

Према његовим речима, руски министар спољних послова је имао утисак да ОХР има врло активну улогу у Босни и Херцеговини. Изетбеговић је затим истакао молбу упућену Лаврову.

"Такође сам га замолио да с Милорадом Додиком разговара о нечему што је уставна категорија - право Бошњака на босански језик које се негира и о додељивању одликовања осуђеним ратним злочинцима".

Како је казао за Н1, Лавров је био изненађен информацијом која се тиче статуса босанског језика у Републици Српској, али да то разуме јер "Руси имају проблема са негирањем руског језика у Украјини".

Очекује да посета Лаврова исходи позитивним помацима. Односе између Босне и Херцеговине и Русије је оценио "добрим, квалитетним и фреквентним".

Црнадак: Важна нам је подршка Русије, као једне од земаља твораца Дејтонског споразума

Министар иностраних послова Босне и Херцеговине Игор Црнадак изјавио је после састанка са руским шефом дипломатије Сергејом Лавровом да су односи између БиХ и Русије одлични и да је договорено да се они даље развијају и јачају.

Црнадак је казао да му је Лавров пренео да је принципијелан став Русије да се не меша у унутрашња питања БиХ, као и да званична Москва поштује Дејтонски споразум и све договоре два ентитета и три народа у БиХ. 

"Дејтонски споразум је дао добру основу за мир у БиХ и зато нам је важна подршка Русије, која је једна од земаља твораца тог споразума", истакао је Црнадак на конференцији за новинаре. 

Он је даље казао да му је драго што ће Лавров данас, осим Сарајева, посетити и Источно Сарајево и Бањалуку, истичући да Русија и Република Српска имају "посебне односе", који нису препрека добрим односима Русије, већ могу допринети што бољим односима две земље. 

Министар иностраних послова БиХ навео је да је са Лавровом разговарао и о односима у региону, те да су истакли потребу успешног завршетка преговора Београда и Приштине, што би, како је оценио, допринело стабилности региона и успостављању трајног мира на овим просторима. 

Црнадак је нагласио да БиХ и Русија имају и добру сарадњу на међународној сцени и да БиХ неће променити своје ставове када су у питању санкције према Русији, статус Косова и проширења НАТО-а. 

После боравка у Сарајеву, Лавров ће посетити Источно Сарајево, а потом ће допутовати у Бањалуку.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер