четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Младен Иванић: Последњих неколико година СДА изазива кризе у БиХ
Хроника

Младен Иванић: Последњих неколико година СДА изазива кризе у БиХ

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 18. фебруар 2017.

 Председавајући Председништва БиХ Младен Иванић предложио је данас да клубови посланика у Народној скупштини Републике Српске затраже посебну скупштинску седницу на којој би се расправљало о озбиљним политичким импликацијама које је изазвала најава бошњачих представника да ће поднети захтев за ревизију пресуде против Србије пред Међународним судом правде у Хагу.

Иванић је рекао да је најављено подношење захтева за ревизију пресуде, које је иницирао бошњачки члан Предсједништва БиХ и лидер СДА Бакир Изетбеговић, изазвало озбиљне политичке импликације и да је то наставак констинуираног споровођења криза које изазва СДА.

- СДА изазива континуиране кризе последњих неколико година. Ниједна институција БиХ није одлучивала о наведеној ревизији, што значи да се деловало ванинституционално - рекао је Иванић у Бањалуци.

Он је навео да је последица деловања СДА и формирање паралелних структура у БиХ, што је највећи удар на Дејтонски мировни споразум од његовог потписивања.

- Ревизија је оборила политички концепт присутан у БиХ - шта радити? Треба хладна глава, јер може доћи до заоштравања криза и сукоба, што нам не треба, али ово не може проћи без реакције - истакао је он.

Иванић је напоменуо да је једно од последица и одустајање од принципа консензуса у Председништву БиХ.

Он каже да би представници Републике Српске на нивоу БиХ требало да остану у институцијама БиХ, обављају дневне послове, али да не буду одржаване седнице све док се не стекну услови за тако нешто.

Иванић је поновио да ревизија пресуде неће проћи, те да институције БиХ не стоје иза такве одлуке.

- Имам намеру писати писмо земљама чланицама Савета за провођења мира (ПИК) које су гаранти Дејтонског споразума и рећи им да су ово највећи изазови с којом се Дејтон суочио: паралелизам и рушење институција БиХ. Свих ових месеци сам припремао терен знајући да ће се ово десити, зато се више бавим импликацијама ревизије него самом ревизијом – истакао је Иванић

(Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер