Хроника

Митрополит Амфилохије: Закон о црногорском језику већину претвара у мањину

Штампа
субота, 28. август 2010.

Цетиње - Митрополит црногорско приморски Амфилохије изјавио је јуче да је право сваког народа и политичара да свој језик назива како воли и мисли да треба, али је запитао шта је са оном већином од 63 одсто Срба, Црногораца и других који су се већ изјаснили да је њихов језик српски. У отвореном писму председнику Филипу Вујановићу и премијеру Милу Ђукановићу, поводом увођења црногорског језика, Амфилохије је навео да ниједно слово не би писао да државни службеници недавно нису ометали црквену службу и да пред почетак школске године није дошло до „узбуне верника и свештенства“ због увођења црногорског језика у школство.

Митрополит је председнику и премијеру поручио да је, поводом прошлонедељних инцидената - на Преображење, Митрополија покренула поступак пред надлежним судским органима, и указао да би они то требало да знају јер је „овде, под вашом управом, сила напала истину и правду, а то није добро“.

Када је реч о измењеном Закону о језику, митрополит каже да је он у парламенту изгласан по процедури и у складу с политичким правилима, па није умесно да га коментарише један свештеник. „Међутим, сусрећући се с последицама овог августовског закона, последицама које се назиру пред почетак нове школске године, ми смо ужаснути чињеницом да је народ доведен пред врата нових и то најстрашнијих деоба, да ће скоро двотрећински део црногорског грађанства бити дискриминисан то јест да неће имати право да своју децу школује на матерњем језику“, написао је митрополит.

Он је указао да је неприхватљиво што се грађанима који говоре српски језик, којих званично има 63 одсто, као алтернатива нуде мањинска права. „У грађанској држави, на почетку 21. века, у предворју уласка у ЕУ, више од половине грађана се тера у језички мањински статус. Устав је дефинисао Црну Гору као грађанску државу. У грађанској држави основни је принцип да су сви равноправни и да нема повлашћених по било ком основу“, казао је Амфилохије.

Најстрашније понижавање

Митрополит је поручио да насиље над језиком, писмом и културом било ког народа представља „најстрашније понижавање његовог достојанства, крађу његовог саборног ума и памћења, разарање његовог бића“. „Надам се у Бога да ћете ово писмо схватити као обраћање грађана државе на чијем сте челу, којима је нешто суштинско ускраћено“, навео је Амфилохије.

(Данас)

 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]