петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Митрополит Амфилохије: Није време да локалне снаге безбедности чувају манастире
Хроника

Митрополит Амфилохије: Није време да локалне снаге безбедности чувају манастире

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 18. август 2010.

КОСОВСКА МИТРОВИЦА – Администратор Епархије рашко-призренске митрополит Амфилохије изјавио је да није сазрело време да се чување манастира на Косову и Метохији препусти локалним безбедносним снагама.

Амфилохије је у интервјуу агенцији Танјуг оценио да од мартовског насиља 2004. године није прошло довољно времена како би монаси имали поверења у локалне органе безбедности.

Кфор би, према његовим информацијама, до краја месеца требало да преда на чување Косовској полицијској служби манастире Грачаницу, Гориоч и Будисавце.

„Наше уверење и осећање је да је прерано препустити косовским органима безбедности да чувају манастире, поготову ако знамо да је добар део тих органа био на челу збивања и експлозије насиља 2004. године”, рекао је он.

Амфилохије је истакао да монаси и свештенство, које се налази на Косову и Метохији и које је издржало најтежа времена, не размишља о исељавању из покрајине.

„Од старице Праксије игуманије манастира Грачаница до наше сестре Анастасије која је са неколико сестара у Дреници код Србице у Девичу никоме не пада на памет да напусти Косово”, рекао је Амфилохије.

Он је изразио наду да ће УН донети коначну одлуку о статусу Косова и Метохије сагласну „божијој и људској правди” - да Косово и Метохија буду саставни део Србије као што је то било вековима.

Говорећи о односу према косовским институцијама Амфилохије је казао да сарадње са њима није било, ако се изузме она која се своди на добијање електричне енергије и елементарних ствари које свакодневни живот намеће.

„Од 2000. године није могло бити нормалне и здраве сарадње са косовским институцијама, а све што је било - било је преко међународних институција, УНМИК-а, Кфора…. У будућности је може бити. Природно је да смо упућени једни на друге - ласно ћемо ако јесмо људи”, рекао је митрополит.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер