петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Митрополит Амфилохије: Молимо све посланике Скупштине Црне Горе да не учествују у усвајању Закона о слободи вероисповијести
Хроника

Митрополит Амфилохије: Молимо све посланике Скупштине Црне Горе да не учествују у усвајању Закона о слободи вероисповијести

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 23. децембар 2019.

Митрополит црногорско-приморски Амфилохије позвао је данас посланике Скупштине Црне Горе да не учествују у расправи и изгласавању Закона о слободи вероисповести или уверења и правном положају верских заједница.

Апел митрополита Амфилохија преносимо у целости:

Стара латинска пословица Воx попули – Воx Деи (глас народа – глас Божији) потврдила се и ових дана у никшићком Храму Светог Василија Острошког, поред његовог Светог Ћивота. Глас народа је показао вјерност завјештању Светог Василија, Светог Петра, Краља Николе и осталих владара који су кроз историју прилагали и остављали своја добра Цркви Православној и вјерном народу. Тај глас народа Божијег ће Православна црква 24. децембра на челу са својим епископима, свим свештенством и монаштвом посвједочити и пред Скупштином Црне Горе гдје ће још једном бити прочитана Световасилијевска порука. Овим чином желимо да позовемо народне посланике да и они испоштују глас народа. Посебно ћемо се обратити члановима Законодавног одбора да сагласно Уставу Црне Горе, сагласно законима који владају у модерним европским државама, сагласно цјеловитости препорука Венецијанске комисије, донесе одлуку којом ће предложени Закон о слободи вјероисповијести или увјерења и правном положају вјерских заједница бити повучен из скупштинске процедуре чиме би се створили услови да се припреми нови који би укључивао:

Прво, да у самом називу Закона врати Цркви своје име а не да као у предложеном Закону Цркву лишава вјековног имена и њеног идентитета.

Друго, законске одредбе којим би се омогућио повраћај имовине коју је безбожна, антицрквена, комунистичка власт отела и опљачкала од Цркве, сагласно закону који је још 2000. године усвојила Скупштина Црне Горе, а затим га и поништила.

Треће, да се испоштује вјековни континуитет традиционалних цркава и вјерских заједница у Црној Гори.

Ово су само неки од разлога због којих би овај Предлог закона морао бити повучен како би се припремио нови кроз инклузиван, институционалан и транспарентан дијалог који је у припреми овог изостао.

Зато молимо све посланике, нарочито опозиционе да не учествују у расправи и изгласавању оваквог дискриминаторног и неуставног Закона.

Очекујемо и од посланика који припадају Римокатоличкој Цркви и Исламској Вјерској Заједници да не дају легитимитет и не подрже овај Предлог закона јер својим учествовањем подржаће ускраћивање Православној цркви – најбројнијој вјерској заједници у Црној Гори оних права које имају њихове вјерске заједнице које су оствариле кроз потписивање уговора Владе Црне Горе са Ватиканом, Исламском Вјерском Заједницом и Јеврејском Заједницом.

Још једном апелујемо да овако осјетљив и комплексан Закон мора бити усаглашен са савременим међународним европским законима који гарантују право на приватну и колективну својину свима па и Црквама и вјерским заједницама.

Црква ће сагласно Уставу Црне Горе и законима међународне заједнице преузети све законске мјере за очување свог континуитета, идентитета и својих вјековних права како би спријечила примјену марксистичко-стаљинистичког законодавства на коме се очевидно заснива овај Предлог закона.

Митрополит црногорско-приморски др Амфилохије

„Вијести“: Сви свештеници и монаси Митрополије црногорско-приморске долазе у уторак пред Скупштину Црне Горе

Сви свештеници и монаси Митрополије црногорско-приморске и Епископије будимљанско-никшићке долазе у уторак у девет сати пред Скупштину Црне Горе, гдје ће прочитати проглас са скупа у Никшићу. У уторак засиједа Законодавни одбор Скупштине у вези Закона о слободи вјероисповјести ком се МЦП жестоко противи.

Митрополија је раније најавила да ће их у литији предводити митрополит цногорско-приморски Амфилохије и епископ будимљанско-никшићки Јоаникије.

У Храму Христовог васкрсења у Подгорици ће у 10 почети литургија, а најављено је било да ће након литургије потписати документ о оданости "својој Цркви за чија права ће се борити до краја".

Наводило се да и да се сабор одвија под слоганом - У имену Божјем је суд и правда.

(mitropolija.com, vijesti)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер