четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Митилинеос послао допис Влади Србије: Платите нам дуг од 40 милиона долара; сваки дан неизвршења ове одлуке кошта грађане скоро 3.000 долара
Хроника

Митилинеос послао допис Влади Србије: Платите нам дуг од 40 милиона долара; сваки дан неизвршења ове одлуке кошта грађане скоро 3.000 долара

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 12. јануар 2018.

Компанија Митилинеос послала је допис Влади Србије 5. јануара 2018. године подсећајући их на обавезу, коју су преузели по одлуци арбитражног суда у Швајцарској, којом се држава Србија обавезала да исплати компензацију овој компанији у висини од скоро 40 милиона долара, пише БИРН.

Подсетимо, Арбитражни суд у Женеви донео је прошле године пресуду да је Србија дужна да тој грчкој компанији плати око 40 милиона долара због РТБ Бора. Како је саопштила грчка компанија, Србија је прекршила обавезе међународног уговора према Грчкој и Митилинеосу предузимајући низ законских мера у периоду од 2004. до 2012. године које су "РТБ Бору дале имунитет од принудне наплате под изговором реструктурирања до којег никад није дошло". Суд је навео да је Србија индиректно присвојила инвестиције Митилинеоса без компензације.

У новом допису у који је БИРН имао увид, Влади Србије се ставља до знања да сваки дан неизвршења ове одлуке кошта грађане Србије скоро 3.000 долара, тако да је од ступања на снагу Одлуке арбитражног суда 19. октобра 2017. године до данас Србија дужна на име камата преко 200.000 долара.

И тај се дуг из дана у дан увећава.

БИРН је, како се наводи у тексту објављеном на њиховом порталу, контактирао кабинет председнице Владе Србије Ане Брнабић за коментар, али им је сугерисано да провере у Министарству финансија директно, јер је допис на њих адресиран. У Министарству финансија нису могли да им кажу ништа више о том случају, осим што их је ПР менаџерка упутила на Министарство привреде.

У допису у који је БИРН имао увид не помиње се Министарство привреде, на њих допис није адресиран, већ само на министра финансија Душана Вујовића, као и на Управу за трезор и Управу за јавни дуг. Такође, са дописом је упознат и Милан Лазић из адвокатске канцеларије Карановић и Николић из Београда, која заступа државу Србију у овом поступку.

Из компаније Митилинеос се позивају на одлуку из октобра 2017. године која је коначна, а жалба Федералном суду Швајцарске, коју је Србија преко својих заступника поднела, не одлаже извршење.

Када је српска јавност сазнала да ће Србија морати да плати тих 40 милиона долара, давно заборављеној грчкој компанији Митилинеос, из Владе Србије су долазили умирујући гласови да ће све бити спроведено како суд налаже.

Тако је Ана Брнабић, председница Владе, још крајем августа 2017. изјавила да то неће бити проблем за буџет Србије, јер је државна каса у одличном стању: „Није добра вест, али се неће драстично одразити на буџет. Сва срећа, стварно имамо суфицит далеко више него што је планирано. У принципу ћемо можда морати да избацимо један или два пројекта, који смо планирали до краја године из финансирања, што није проблем", казала је Брнабић.

Дакле, Србије се била обавезала да исплати компензацију овој компанији у вези са спором, који је вођен још од 2005. године, када је ова грчка компанија проценила да њен српски партнер РТВ БОР не извршава обавезе према споразумима и уговорима, који су направљени још у другој половини деведесетих година прошлог века.

Тада је СР Југославија, у јуну 1997. године, била потписала међудржавни Споразум са Грчком о заштити и промоцији инвестиција.

(БИРН)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер